reklama

Najväčšie chyby pri opaľovaní (seriál 11 krokov ku zdraviu, 7.krok)

Ako dlho trvá kým sa Vám vstrebe vitamín D z pokožky do krvného obehu? Aká je najväčšia chyba, ktorú ak urobíte po opaľovaní, tak môžete stratiť prijatý vitamín D? Aké kofaktory potrebujte, aby ste dostatočne zmetabolizovali vitamín D? Sú opaľovacie krémy najlepšie riešenie a aké zložky by ste v nich mali hľadať? Akými prírodnými látkami môžete nahradiť opaľovacie krémy? Nielen na tieto otázky Vám odpoviem vo svojom 4.pokračovaní 7.kroku ku zdraviu – Doprajte si dostatok slnka...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu
(zdroj: http://diva.aktuality.sk/clanok/25889/chrante-sa-pred-slnkom-tym)

Štvrté pokračovanie môjho seriálu 11.krokov ku zdraviu, v ktorom Vám predstavím úžasné vlastnosti podceňovaného „lieku“ – slnka, pred ktorým Vás klamlivo varujú mnohí odborníci. V mojom 6.dielnom článku sa dozviete čo nám vlastne ponúka slnko. Aké liečivé vlastnosti má vitamín D. Čo je to vlastne vitamín D a ako ho môžete prijať. Čo Vám hrozí v prípade jeho nedostatku. Kedy a ako by ste sa mali opaľovať. Aké chyby môžete urobiť pri opaľovaní. Ako sa prirodzene vyhnúť spáleniu a čo robiť v prípade spálenia. Prečo by ste sa mali vyhnúť opaľovacím krémom a aké opaľovacie krémy by ste mali hľadať. Aký typ solária je bezpečný a prečo by ste sa mali vyhýbať väčšine bežných solárií. Všetkých 6.dielov môjho článku môžete nájsť tu. Všetky moje články môžete nájsť tu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo môže narušiť vstrebávanie vitamínu D?

Aby absorpcia a metabolizmus vitamínu D prebehli v poriadku, potrebujete svojmu telu dodať dostatok potrebných živín z iných kofaktorov. V prípade vitamínu D sa jedná o tieto najdôležitejšie kofaktory:

 • Horčík – orechy, semená, strukoviny, tekvica, špenát, halibut

 • Vitamín K – hlavne K2 (fermentovaná sója natto, fermentované syry)

 • Vitamín A – hovädzia pečeň, rybí tuk, mlieko, maslo, syry, zelenina

 • Zinok – červené mäso, hydina, strukoviny, orechy, ustrice

 • Bór – zelenina, ovocie, sušené slivky a ovocie, orechy, semená, med

Ďalšia dôležitá poznámka súvisí s cholesterolom. Jeden z prekurzorov vitamínu D je cholesterol. Ak užívate statíny (nebezpečné lieky na cholesterol, ktoré vôbec neriešia príčinu problému a preukázateľne spôsobujú vážne vedľajšie účinky) alebo inhibítory proteínovej pumpy ako Helicid, Omeprazol, Nexium, Lanzul, Losec (používajú sa na liečbu vredov, pálenie záhy, helicobaktera a vôbec neriešia príčinu problému a často majú opačný efekt), tak budete mať nižšiu hladinu cholesterolu a tým aj zníženú schopnosť vytvárať vitamín D.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najväčšia chyba, ktorú môžete urobiť po opaľovaní

Vitamín D3 je v oleji rozpustný steroidný hormón. Keď UVB žiarenie prenikne do vašej pokožky, vaša pokožka premení derivát cholesterolu v pokožke na vitamín D3. Avšak to sa nedeje hneď a vyžaduje si to určitý čas, kým bude absorbovaný z povrchu pokožky do krvného obehu. Kritickou otázkou teda zostáva, ako dlho trvá, kým prenikne vitamín D z pokožky do krvného obehu. Ak ste si mysleli, že 1 alebo 2 hodiny, tak ste sa mýlili. Trvá to približne 48 hodín.

Ak si teda dáte medzitým sprchu, hlavne spolu s mydlom alebo sprchovým gélom, tak doslova zmyjete vitamín D z vašej pokožky. Celé dva dni po opaľovaní by ste sa teda mali vyhnúť sprchovým gélom a mydlu. Výnimkou sú samozrejme chúlostivé miesta a priestor pod pazuchami. Sprchu si môžete dať, ale taktiež počkajte aspoň niekoľko hodín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tento fakt dokazuje napríklad skutočnosť, že hawajskí surferi, ktorí sú často na slnku, ale aj vo vode, majú menšie zásoby vitamínu D oproti hawajským plavčíkom, ktorí sa pohybujú vo vode menej často. Podľa výsledkov testu majú surferi hladinu vitamínu D okolo 70 ng/ml, zatiaľ čo plavčíci až 100 ng/ml.

Aké chyby ešte môžete urobiť pri opaľovaní?

Mnoho ľudí si v letných mesiacoch pomáha repelentmi proti hmyzu, aby sa vyhli uštipnutiu komárom. Nerobte to! Ak chcete zostať zdravý, nerobte to. Tieto produkty sú určené na „vraždenie“ hmyzu, ale nie na ľudskú pokožku. Tieto produkty obsahujú chemikáliu DEET (N,N-diethyl-3-methylbenzamide), ktorá bola patentovaná americkou armádou v roku 1946 a používa sa ako efektívny repelent proti komárom. DEET spreje dokážu roztaviť rybárske vlasce alebo plastové vrecká, takže predstavte si, čo to urobí s vami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyše 30-ročný výskum farmakológa Mohameda Abou-Donia na Duke University Medical Center na vplyv pesticídov preukázal, že predĺžené vystavenie k DEET vedie k poruchám bunkovej funkcie v niektorých častiach mozgu, a to konkrétne smrťou určitých neurónov, ktoré zahŕňajú oblasti svalového pohybu, pamäte, koncentrácie a učenia. Tieto tvrdenia potvrdzujú aj vojenské správy z použitia DEET v Perzskom zálive.

Vystavenie sa k DEET alebo iným insekticídom môže zároveň spôsobiť podráždenie očí, pokožky, stratu pamäte, bolesti hlavy, slabosť, únavu, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosť, otrasy, dýchavičnosť. Symptómy môžu prísť dokonca až po rokoch od použitia. Abou-Donia tvrdí, že aj keď krátke vystavenie k DEET nemusí byť škodlivé, tak produkty s koncentráciou vyššou ako 30% sú podľa neho nebezpečné. DEET je však nanešťastie používaný v stovkách produktov v koncentrácií 100%.

Najhoršou vecou však je, že kombinácia DEET a iných chemikálií v kozmetike ako krémy, deodoranty, mydlá, make-up alebo opaľovacie krémy, je oveľa nebezpečnejšia, pretože vzniká silnejšia reakcia. Takisto to platí pre viaceré lieky, či na predpis alebo podpultové, ktoré tiež reagujú s DEET. Nebezpečenstvo hrozí najmä deťom.

Ďalším neurotoxínom v repelentoch je permethrin, súčasť „neurotoxínovej rodiny“ pyrethroidov. The Environmental Protection Agency ho označili za karcinogén, pretože u hlodavcov spôsobuje nádory na pľúcach a pečeni. Avšak škodí aj životnému prostrediu a je smrtiaci pre ryby, raky, krevety, včely a iný prospešný hmyz.

Potom tu máme S.D. alcohol, používaný ako protibakteriálne činidlo. Denaturovaný toxickými rozpúšťadlami ako acetón, turpentín či benzén. Prehltnutie týchto látok môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, poruchu vnímania, strnulosť, kómu a smrť. A nakoniec sa môžete stretnúť s názvom inertné látky, čo vlastne ani nezistíte, čo to presne je. Celkovo by ste sa mali vyhnúť repelentom, pretože to nie je nič vhodné pre ľudský organizmus. Majte na pamäti, že vaša pokožka vie tiež dýchať a vstrebávať veľké množstvo nežiaducich látok.

Ak vám však robia komáre, kliešte a iný hmyz problémy, použite prírodné metódy, ktoré neobsahujú toxíny:

 • Citronella – olej z citronelly sa používa už viac ako 50 rokov ako prírodná prostriedok proti hmyzu

 • Olej z citrónovej trávy – hodnota citralu (lemonal), aldehydu zodpovedného za jeho citrónovú vôňu určuje jeho kvalitu. Používajte iba ak nie ste citlivý na citrónovú trávu.

 • Mätový olej – vedci v Indii objavili jeho silné účinky proti komárom

 • Vanilín - aromatický aldehyd vyskytujúci sa vo vanilke. Použite skutočnú vanilku a nie imitáciu.

Opaľovacie krémy – profitujúce klamstvo

Už dlhé roky vás mnohí odborníci strašia z rakoviny kože, predčasného starnutia a iných vážnych problémov v prípade, že sa budete opaľovať bez opaľovacieho krému. Niektorí to robia nevedomky v snahe pomôcť (aj keď majú nanešťastie väčšinou chybné informácie), zatiaľ čo iní sú zato pekne platení a nevadí im, že vedome klamú ľudí a tým im môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Mali by ste teda používať opaľovací krém? Ak viete, že sa na slnku zdržíte veľmi dlhý čas, napríklad na dovolenke, tak je určite vhodné si nejaký zaobstarať. Avšak viete aký? Verte, že tie najznámejšie a najreklamovanejšie značky to nie sú, aj keď ich výrobcovia sa vás snažia presvedčiť o opaku.

Navyše spáleniu sa môžete vyhnúť aj prirodzenými cestami. V prvom rade majte na pamäti, že spáliť sa slnkom je nevhodné a mali by ste sa tomu vyhnúť úplne, pretože si zvyšujete riziko rakoviny kože. Avšak napríklad nedostatok omega 3 mastných kyselín je oveľa väčší rizikový faktor pre smrteľný druh rakoviny kože než vystavovanie sa slnku. Na druhej strane, dokonca aj keď spálenie zvyšuje riziko rakoviny kože, väčšinou sa jedná o karcinóm bazálnej bunky, čo je oveľa menej vážny druh rakoviny kože. Nie je žiadny dôkaz, že opaľovanie bez spálenia zvyšuje riziko melanómu, vážneho druhu rakoviny kože. Práve naopak, sú dôkazy, že správne opaľovanie bez spálenia znižuje riziko melanómu. V konečnom dôsledku ľudia, ktorí dostanú nonmelanómovú rakovinu kože majú vysoké percento prežitia. Ani nie 0,5 % ľudí zomrie na tento typ rakoviny.

Je však až zarážajúce ako sa vás snažia rôzni experti cez médiá vystríhať pred slnkom a vnucujú vám opaľovacie krémy. Síce je to miliardový biznis, ale na úkor zdravia veľkého počtu svetového obyvateľstva. Dokonca sa môžete dozvedieť také klamstvá, ako že UVB žiarenie je to škodlivé a UVA je to dobré, ktoré vám neublíži. A aj to je dôvod, kde zlyháva väčšina opaľovacích krémov. Drvivá väčšina opaľovacích krémov chráni hlavne pred UVB žiarením a redukuje tvorbu vitamínu D až o 97,5-99,9 %. Čiže sa môže stať, a to sa aj väčšinou stáva, že sa vrátite z dovolenky krásne opálený, ale bez vitamínu D, čo je vážny zdravotný nedostatok.

Dokonca, doteraz žiadna relevantná štúdia nepreukázala, že opaľovacie krémy chránia pred rakovinou kože. Pred spálením vás síce ochránia, ale škodlivé UVA žiarenie aj tak dostatočne prenikne do vašej pokožky a spolu s ním aj voľné radikály. Hlavná zložka opaľovacích krémov, ktorá bráni UVB žiareniu je octyl methoxycinnamate, ktorý sa nachádza až v 90% opaľovací krémov, a ktorý preukázateľne už v malých dávkach zabíja bunky u myší. Ďalšou toxickou látkou, ktorá v opaľovacích krémoch bráni zasa UVA žiareniu je butyl methoxydibenzoylmethane. To však ani zďaleka nie je všetko.

Druhou obrovskou nevýhodou opaľovacích krémov je ich toxický obsah. Tieto krémy obsahujú množstvo chemických látok, z ktorých viaceré sú označené ako zdraviu škodlivé. Najhoršie na tom je, že tieto látky sa preukázateľne vstrebávajú do krvného obehu cez pokožku prakticky ihneď po vtretí do pokožky. Dve veľmi nebezpečné látky sú napríklad dioxybenzone and oxybenzone. Tento zoznam je však oveľa dlhší. Nižšie uvedeným látkam by ste sa mali v opaľovacích krémoch vyhnúť a niektoré z nich sú zakázané v niektorých krajinách:

 • Dioxybenzone

 • Oxybenzone

 • Para amino benzoic acid

 • Octyl salicyclate

 • Avobenzone

 • Oxybenzone

 • Cinoxate

 • Padimate O (Octyl Dimethyl PABA / PABA Ester) Dioxybenzone

 • Phenylbenzimidazole

 • Homosalate

 • Sulisobenzone

 • Menthyl anthranilate

 • Trolamine salicyclate

 • Octocrylene

 • Octyl methoxycinnamate

 • Butyl methoxydibenzoylmethane

 • Micronized Titanium Dioxide

 • Micronized Zinc Oxide

 • Ensulizole (Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid)

 • Nano Zinc Oxide

 • Nano Titanium Dioxide

 • Menthyl Anthranilate

 • Mexoryl SX

 • Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol

 • Sulisobenzone (Benzophenone-4)

 • Benzophenone-2

 • Retinyl palmitate (vitamín A)

A všetky tieto chemikálie sa vám vstrebú do krvného obehu. Sami teda vidíte aký „hnus“ sa skrýva v opaľovacích krémoch. The Enviromental Working Group vykonáva pravidelné prieskumy kvality opaľovacích krémov. Podľa prieskumu viac ako 1000 značiek prišli k záveru, že 4 z 5 opaľovacích krémov neposkytujú adekvátnu ochranu a zároveň sú preplnené škodlivými chemikáliami. Medzi najhoršie značky patrili Coppertone, Neutrogena, Aveeno, Banana Boat a CVS. Najhoršie z najhorších produktov mali tieto spoločné črty.

 1. Oxybenzone – narušuje endokrínny systém a môže spôsobiť hormonálne poruchy a bunkové poškodenia. 97% Američanov sú ním kontaminovaní. Problematické je to hlavne pre deti.

 2. Vitamin A (Retinyl Palmitate) – vitamín A sa pridáva, pretože spomaľuje starnutie kože, ale vo forme retinyl palmitátu alebo retinolu práveže urýchľuje tento proces.

 3. Neadekvátna UVA ochrana – v Európe by mali byť pravidlá oveľa prísnejšie a opaľovacie krémy by mali dostatočne chrániť pred UVA žiarením.

 4. Príliš vysoké SPF alebo sprejová forma – vysoké SPF (sun protection factor) nie je zvlášť škodlivé, ale v skutočnosti ľudia, ktorí používali krémy s SPF 50+ prijali rovnaké množstvo UV žiarenia ako ľudia, ktorí používali nižší faktor, takže vyšší faktor vám príliš nepomôže, ak chcete zostať dlhšie na slnku. Na druhej strane sprejová forma obsahuje toxíny, ktoré sú uvoľnené do ovzdušia a ľahko ich môžete vdýchnuť.

Ako nájsť vhodný opaľovací krém?

Možno sa vám teraz zdá, že vám nezostalo veľa možností, ale opak môže byť pravdou. Stále je na trhu dostatok možností len ich musíte hľadať. Čo by ste teda mali hľadať v zložení opaľovacieho krému? Veľmi vhodná ochrana proti UVA a UVB žiareniu sú zinc oxide (oxid zinočnatý) a titanium dioxide (dioxid titaničitý). Tieto dve netoxické zložky a prírodné minerály boli používané vyše 75 rokov ako prirodzené opaľovacie krémy. Tieto zložky môžete nájsť aj vo viacerých bežných opaľovacích krémoch, čo je jedno z mála pozitív týchto krémov.

Inými vhodnými látkami, ktoré by ste mali hľadať v opaľovacích krémoch, alebo respektíve použiť namiesto nich sú napríklad tieto produkty:

 • Slnečnicový olej a vosk

 • Lecitín

 • Kokosový olej

 • Glycerín

 • Jojoba olej

 • Tocopheryl acetate (vitamín E)

 • Bambusové maslo

 • Olej z eukalyptu

 • Aloe vera gél

 • Včelí vosk

Tieto látky vám budú slúžiť ako vhodná ochrana pred spálením. Veľmi vhodný je kokosový olej, ktorý vám pomôže lepšie a rýchlejšie prijať vitamín D. Využite teda radšej prírodné ochrany proti spáleniu, namiesto toxínov, ktoré sa vám dostanú priamo do krvi.

Pokračovanie článku už čoskoro. V 5.časti sa dozviete ako sa môžete vyhnúť spáleniu pri opaľovaní. Čo prirodzene zvýši vašu ochranu pred slnkom. Čo by ste mali urobiť v prípade spálenia a mnoho ďalšieho. Prvú časť článku si môžete prečítať tu. Všetky moje články nájdete tu.

Martin Chudý

Martin Chudý

Bloger 
 • Počet článkov:  87
 •  | 
 • Páči sa:  8x

Martin Chudý je profesionálny športovec (futbalista), konzultant pre optimálne zdravie a výživu, spisovateľ, bloger, kaviarničkár, aktivista, rečník, podnikateľ a vizionár.Viac ako 13 rokov (od 2006) sa aktívne zaujíma o oblasti zdravia, výživy, osobnostného rozvoja a podnikania.Martin pomáha ľuďom optimalizovať výživu, aby zlepšili svoje zdravie a vyhli sa chronickým zdravotným problémom.Martin tiež pomáha ľuďom objaviť ich “skryté“ zdroje a vďaka tomu využiť ich potenciál a dosiahnuť život podľa svojich predstáv.Viac o Martinovi:https://www.martinchudy.sk/o-mne/Kontakt:FB: https://www.facebook.com/www.martinchudy.skWEB: https://www.martinchudy.sk/ Instagram: https://www.instagram.com/martin_chudy/ Zoznam autorových rubrík:  Metabolická flexibilitaVoda a tekutinyZdravie11 krokov ku zdraviuÚspechReceptyZdravie zvieratŠtíhla postava

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu