Nasýtené mastné klamstvá (seriál 11 krokov ku zdraviu- 4.časť)

Počúvate aj Vy klamstvá o škodlivosti nasýtených tukov? Bojíte sa vajec, mäsa, plnotučného mlieka, masla, kokosového oleja, palmového oleja či avokáda a namiesto toho konzumujete rastlinné oleje? Povedal Vám, Váš lekár, že sa tým rútite priamo do hrobu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)
Maslo- geniálna potravina a skutočné jedlo
Maslo- geniálna potravina a skutočné jedlo (zdroj: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/09/22/7-)

Tretí článok môjho 4.kroku ku zdraviu- Konzumujte dostatok správnych tukov. Ospravedlňujem sa za zle vložený obrázok v prvom článku. Súbor je však príliš veľký, preto ho môžete stiahnuť tu. Predchádzajúce články si môžete pozrieť tu.

Lekári nám všeobecne zakazujú hlavne nasýtené tuky. Prevaha nasýtených tukov(čiže aj cholesterolu) je vo vajciach, mäse, mlieku a mliečnych výrobkoch, masle, kokosovom oleji, palmovom oleji, avokáde. Prečo to tvrdia? Ťažko povedať, možno preto, že ľudia so zdravotnými problémami majú väčšinou nadváhu a zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridov v krvi, a tým pádom vzniká snaha o zníženie príjmu (tuky majú najvyšší energetický obsah 9,3kj v 1g oproti sacharidom a bielkovinám- 4,1kj v 1g) a o vylúčenie potravín, ktoré prirodzene obsahujú najvyšší podiel týchto látok. Vy už však viete, že rozhodujúca vec je, ako sa metabolizujú tieto látky v potrave, a ako ich telo vie využiť. V prípade správnych tukov to telo vie bez problémov. Samozrejme, že lekári sa toto učia v školách, ktoré mimochodom sponzorujú farmaceutické firmy a posielajú svojich ľudí, aby ich školili. Z tohto vôbec neobviňujem lekárov, pretože sú tak vyškolený a nič tým nepokazia, keď sa držia starých „právd“. Poprosil by som však o väčšiu snahu v oblasti vzdelávania sa v naturopatii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by ste pochybovali o tom, že farmaceutické firmy školia lekárov, tak vedzte, že len pred pár dňami Arkansaský súd uznal farmaceutický gigant Johnson&Johnson vinným z klamlivého marketingu o antipsychotickom lieku Risperdal. Firma zamlčala jeho vedľajšie smrteľné účinky a samovražedné sklony, ktoré liek spôsobuje. Firma musí zaplatiť 5000 dolárov za každý z 240 000 predpisov, ktoré boli vydané a ďalších 2500 za viac než 4500 listov, ktoré posielali lekárom v Arkansase, v ktorých ich nabádali k predaju lieku. Množstvo lekárov takto v nevedomosti predpisovalo tento liek. Firma ďalej dotovala opatrovateľské domy desiatkami miliónov dolárov, aby starým ľuďom podávali tento liek, napriek tomu, že na trhu boli lepšie a lacnejšie možnosti. Johnson&Johnson musí dokopy zaplatiť 1,2 miliardy dolárov a spolu za posledné roky to je už viac ako 2 miliardy.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastne, aby som bol presný, lekári nám vlastne odporúčajú nasýtené tuky a potom nám ich zakazujú. Totiž, najdôležitejšie jedlo aké kedy existovalo a existuje, a ktoré Vám odporučí každý lekár je materské mlieko. Materské mlieko sa skladá prevažne z tukov, presnejšie 54% materského mlieka je nasýtený tuk. Akonáhle dieťa vyrastie, zrazu to je preň škodlivé? Zaujímavé. Pochopte, že 66% mozgu je tuk, prevažne nasýtený tuk a cholesterol. Viac ako 50% všetkých bunkových membrán je z nasýteného tuku.

Nasýtené tuky v skutočnosti:

-znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení- zavedenie nasýtených tukov do stravy redukuje zložku zvanú lipoproteín (a), ktorý súvisí s rozvojom srdcových chorôb. Nové výskumy dokazujú, že ženy, ktoré jedli najviac nasýtených tukov, zhodili najviac kilogramov

SkryťVypnúť reklamu

-zosilňujú kosti- pretože bez nich nie je vápnik správne usmernení do kostí, podobne nie je správne usmernený bez vitamínu D a K. Vápnik v podobe doplnkov výživy je jeden z najväčších biznisov USA, ktorý sa hromadne predpisuje v megadávkach až do 2000mg denne pri liečbe artritídy a osteoporózy. Avšak takýto vápnik Vaše telo nevie usmerniť a ukladá ho do tkanív- vápenatenie kostí, svalov, šliach.

-zlepšujú zdravotný stav pečene- chránia pečeň pred alkoholom a liekmi. Hlavne liekmi proti bolesti.

-liečia pľúca- povrch pľúc je 100% nasýtený tuk a bez neho pľúca nemôžu správne fungovať. Bez nich sú pľúca oveľa náchylnejšie na zápaly.

SkryťVypnúť reklamu

-liečia mozog- pretože mozog sa skladá prevažne z cholesterolu a nasýtených tukov, preto mozog nemôže správne fungovať bez príjmu správnych nasýtených tukov.

-zlepšujú nervovú signalizáciu- určité nasýtené tuky, najmä tie v masle, masti, kokosovom oleji a palmovom oleji, fungujú ako poslovia signálov, ktoré ovplyvňujú metabolizmus vrátane inzulínu

-zosilňujú imunitný systém- nasýtené tuky objavené v masle a kokosovom oleji (kyselina myristová a laurová) hrajú kľúčovú rolu v imunitnom systéme. Pokiaľ biele krvinky stratia tieto látky, znižuje sa ich schopnosť rozpoznať nepriateľa ako baktérie, vírusy a plesne.

Jeden z problémov v otázke nasýtených tukov je, že väčšina štúdií nerobila rozdiel medzi nasýtenými tukmi a trans mastnými tukmi. A to je veľký rozdiel. Toto veľké tučné klamstvo začalo v roku 1953, keď Dr. Ancel Keys publikoval správu porovnávajúcu príjem nasýtených tukov voči úmrtnosti na srdcové ochorenia. Lenže pán Keys použil údaje len zo 6 krajín, ktoré ukázali to, čo potreboval. Pokiaľ by ste si prezreli údaje z ďalších 16 krajín, ktoré boli k dispozícii, zistili by ste, že zvýšený príjem nasýtených tukov znížil riziko srdcových ochorení. Bohužiaľ však tieto jeho nepresné údaje spôsobili nový trend, ktorý sa tiahne až dodnes. Dokonca vďaka nepresným tvrdeniam Dr.Keysa, v roku 1960 American Heart Association(Americká asociácia srdca) zmenila svoj názor na tuky a začala ich považovať za nebezpečné, napriek tomu, že ešte v roku 1957 mala opačný názor.

V skutočnosti nie je nasýtený tuk ako nasýtený tuk. Existuje mnoho druhov nasýtených tukov podľa dĺžky uhlíkových reťazcov. Tie najlepšie sú kyselina laurová, palmitová a steárová. Už je dávno známe, že kyselina steárová(objavená v kakau a živočíšnych tukoch) nemá žiadny efekt na Váš cholesterol a vlastne sa mení v pečeni na mononenasýtenú kyselinu olejovú(olivový olej). Zvyšné dve, kyselina palmitová a laurová síce zvyšujú cholesterol, ale oveľa viac zvyšujú „dobrý“ HDL cholesterol ako „zlý“ LDL cholesterol, čím vlastne znižujú riziko srdcových ochorení.

Do dnešného dňa si mnohí lekári a vedci, ktorí veria „dogme“ o škodlivosti nasýtených tukov, nevedia vysvetliť, prečo napríklad Eskimáci, ktorý konzumujú prevažne nasýtené tuky a cholesterol z mäsa tuleňov, divej zveri a veľrýb majú najnižší výskyt ischemickej choroby srdca. Ich strava pozostáva zo 75% nasýtených tukov. Okrem nich aj iné skupiny obyvateľstva, ktoré konzumujú prevahu nasýtených tukov a cholesterolu majú minimálny výskyt srdcových problémov. Masajovia v Keni(66%), kmeň Rendille v Keni(63%) a ľudia žijúci na atolovom ostrove Tokealu v teritóriu Nového Zélandu(60%).

Jedným z vysvetlení je, že napríklad Eskimáci majú zároveň vynikajúci pomer omega 3 ku omega 6 polynenasýtených mastných kyselín. A tým sa dostávame k ďalšiemu dôležitému faktoru.

Pomer omega 3 : omega 6 v rôznych populáciách vo vzťahu k úmrtnosti na ischemickú chorobu srdca(ICHS)

Populácia

omega-3 : omega-6

Úmrtnosť na ICHS %

Grónski Eskimáci

1:1

7 %

Grécko pred rokom 1960

1:2

7 – 11 %

Japonsko

1:4

12 %

India, vidiecka populácia

1:5-6

10 %

Veľká Británia a Severná Európa

1:15

45 %

India, mestská populácia

1:38-50

32 %

Veľmi podstatný faktor je Váš pomer medzi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami. V bežnej strave, ktorú konzumuje väčšina obyvateľstva (fast food, bufety, reštaurácie, polotovary, technologicky spracované potraviny) je tento pomer od 1:10 až do 1:50 v prospech omega 6. Čo predstavuje obrovské riziko kardiovaskulárnych ochorení. Z čoho vzniká takýto nepomer? Pokračovanie v 4.článku.

Martin Chudý

Martin Chudý

Bloger 
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Martin Chudý je profesionálny športovec (futbalista), konzultant pre optimálne zdravie a výživu, spisovateľ, bloger, kaviarničkár, aktivista, rečník, podnikateľ a vizionár.Viac ako 13 rokov (od 2006) sa aktívne zaujíma o oblasti zdravia, výživy, osobnostného rozvoja a podnikania.Martin pomáha ľuďom optimalizovať výživu, aby zlepšili svoje zdravie a vyhli sa chronickým zdravotným problémom.Martin tiež pomáha ľuďom objaviť ich “skryté“ zdroje a vďaka tomu využiť ich potenciál a dosiahnuť život podľa svojich predstáv.Viac o Martinovi:https://www.martinchudy.sk/o-mne/Kontakt:FB: https://www.facebook.com/www.martinchudy.skWEB: https://www.martinchudy.sk/ Instagram: https://www.instagram.com/martin_chudy/ Zoznam autorových rubrík:  Metabolická flexibilitaVoda a tekutinyZdravie11 krokov ku zdraviuÚspechReceptyZdravie zvieratŠtíhla postava

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu