Naučte sa zvládať stres 2.časť(seriál 11 krokov ku zdraviu, 6.časť)

Má stres nejakú súvislosť s vašou krvnou skupinou? Ako môžete regulovať hladinu stresu a zvládať ho s nadhľadom? Ako mu predísť a zaujať pozitívny postoj? Aké myšlienky nám zanechali veľké osobnosti tohto sveta? Aj na tieto otázky vám odpoviem v pokračovaní svojho 6.kroku ku zdraviu - Zahoďte stres...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu
(zdroj: http://wwwmwaah.blogspot.sk/2011/01/facts-about-stress-according)

Prinášam Vám 2.časť 6.pokračovania série 11.krokov ku zdraviu, v ktorej Vám priblížim veľmi dôležitý 6.krok ku zdraviu – Zahoďte stres, ktorý som rozdelil do 2.článkov. Všetky moje články si môžete pozrieť tu.

Súvislosť stresu s krvnými skupinami

Určite ste sa niekedy čudovali prečo niektorí ľudia zvládajú stres s nadhľadom napriek mnohým osobným problémom, zatiaľ čo iní sú vykoľajení už pri malých záchvevoch. Takisto prečo je niekto veľmi výbušná povaha a niekto iný zasa až priveľmi pokojná. Táto súvislosť má samozrejme veľké prepojenie s genetickými vlohami a tie práve veľmi súvisia s vašou krvnou skupinou. Niektoré kľúčové elementy, ktoré aktivujú naše konkrétne reakcie sa nachádzajú na rovnakom mieste v našej DNA ako krvná skupina, čože na 9 chromozóme a 34 lokuse. Medzi niektorými génmi prebieha neustála vzájomná hra a takáto hra prebieha aj medzi génmi krvnej skupiny a génmi, ktoré ovládajú naše reakcie na stres. Krvná skupina má nezanedbateľný vplyv na to, koľko stresu v sebe uchovávame stabilne, akým spôsobom reagujeme na stres a ako rýchlo sa z neho dokážeme zotaviť. Sám z vlastnej praxe vidím nestále veľké množstvo či už svojich klientov alebo svojich známych, ktorí presne zapadajú do tohto prepojenia medzi krvnou skupinou a stresom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skupina 0:

 • V momentoch stresu má tendenciu vylučovať väčšie množstvo katecholamínov noradrenalínu a adrenalínu.

 • Trvá jej dlhšie kým sa zotaví zo stresu, pretože má problém rozkladať katecholamíny.

 • V krvných doštičkách má zo všetkých skupín najnižšie hodnoty enzýmu monoaminooxidáza(MAO), ktorý je zodpovedný za deaktiváciu adrenalínu a noradrenalínu.

 • Nízke hladiny MAO sa spájajú s psychickými problémami(sexuálny násilníci majú najnižšie hladiny MAO), patologické hráčstvo, negativizmus, verbálna agresia, impulzívnosť, vyhýbanie sa monotónnosti, vyššia konzumácia tabaku, alkoholu a drog. Takisto sa nízke hladiny MAO spájajú s vlastnosťami ako ambicióznosť, netrpezlivosť a súťaživosť.

 • Enzým dopamin-beta-hydroxyláza(DBH), ktorý prevádza dopamín na noradrenalín, osciluje u skupiny 0 najdynamickejšie, čo pravdepodobne spôsobuje vyšší výskyt bipolárnych(manicko-depresívnych) ochorení u skupiny 0.

 • Problémy s MAO a DBH(ktorý sa nachádza na tom istom mieste ako gén pre krvnú skupinu) spôsobujú, že krvná skupina 0 sa ľahko rozhnevá a reaguje na problémy emotívnejšie a agresívnejšie. Zároveň má tendenciu k náladovosti a extrovertnému a organizátorskému správaniu.

 • Problémy s hladinou dopamínu a nízkymi hladinami MAO ďalej vysvetľujú zvýšený výskyt určitých ochorení u skupiny 0 ako sú manio-depresívna psychóza, depresia, Parkinsonova choroba, schizofrénia a takisto väčšie riziko drogovej závislosti.

Skupina A:

 • Pri strese má tendenciu produkovať viac adrenalínu, ale má aj najvyššiu schopnosť ho rozkladať a eliminovať.

 • Prirodzene má najvyššie hladiny kortizolu v organizme a má tendenciu k jeho nadprodukcii pri vystavení sa stresu, čo spôsobuje nadmerne intenzívne reakcie na stres.

 • Tento „kortizolový problém“ zároveň spôsobuje, že krvná skupina A sa dlhšie a ťažšie dostáva zo stresu.

 • Takisto to má súvis s poruchami spánku, potlačovanou úzkosťou, hystériou, introvertnosťou, zvýšenou hustotou krvi, zníženej imunite a napríklad aj k rýchlejšej pretrénovanosti.

 • Problémy s kortizolom vysvetľujú abnormálne zvýšený výskyt určitých druhov rakoviny u skupiny A, a takisto srdcovo-cievne problémy. Ďalej skupina A častejšie trpí napríklad OCD (Obsedantne kompulzívna porucha), syndrómom X (inzulínová rezistencia/cukrovka typu 2, zvýšený LDL cholesterol a nízky HDL cholesterol, zvýšené triglyceridy, vysoký krvný tlak a obezita), senilnou demenciou alebo Alzheimerovou chorobou.

Skupina B:

 • Po skupine A druhá najvyššia prirodzená hladina kortizolu a tiež schopnosť jeho nadprodukcie pri strese.

 • Ľudia so skupinou B sú veľmi náchylní na nerovnováhu spôsobenú stresom, ale zároveň vynikajúco reagujú na techniky redukujúce stres ako meditácia, predstavivosť(vizualizácia) a relaxácia.

 • Úžasná schopnosť skupiny B dostať sa do rovnováhy súvisí so schopnosťou rýchlo odbúravať oxid dusnatý, čo priaznivo pôsobí pre kardiovaskulárny systém.

 • Oxid dusnatý je dôležitá látka, schopná modifikovať mnohé biologické procesy vrátane nervového a imunitného systému. Oxid dusnatý je molekula s veľmi krátkym životom, asi 5 sekúnd, a je dôležitým komunikačným prostriedkom medzi nervovým a imunitným systémom alebo medzi kardiovaskulárnym a rozmnožovacím systémom. NO sa uvoľňuje, keď sa aminokyselina arginín mení na aminokyselinu citrulín. Kvôli krátkodobosti života musí byť neustále vyrábaný, čo je dosiahnuté premenou jeho prekurzoru – arginínu. Predpokladá sa, že proenzým arginosukcinát syntetáza(ASS), ktorý je kriticky zodpovedný za recykláciu arginínu má súvislosť s alelou antigénu B. Gén pre tento enzým leží totiž v blízkosti génu 9q34, čo je adresa génu krvnej skupiny.

 • V stave nerovnováhy môže mať krvná skupina B nadmerné reakcie na stres, letargiu alebo nedostatok motivácie.

Skupina AB:

 • V reakciách na stres má krvná skupina AB bližšie k skupine 0, čo je anomália, pretože v mnohých iných ohľadoch sú vlastnosti AB podobné skôr skupine A.

 • Je to kvôli nižšej hladine MAO, čo spôsobuje zvýšené hladiny katecholamínov pri strese. Prejavuje sa to tendenciou k pocitom hnevu a ohrozenia v kontakte s cudzími ľuďmi, nerovnováhou dopamínu a extrémnou introvertnosťou.

 • Skupina AB má vďaka prítomnosti antigénu B, takisto veľkú schopnosť rýchlo odbúravať oxid dusnatý a tiež má veľkú schopnosť sa zotaviť zo stresu pomocou duševných procesov ako meditácia, vizualizácia a pod.

 • Avšak v stave nerovnováhy môže mať skupina AB prehnané reakcie na stres.

Prepojenie stresu a krvných skupín však nemusíte brať ako dogmu. Pokiaľ žijete spokojný, vyrovnaný a šťastný život, tak na vás nemusí mať toto prepojenie žiadny vplyv. V prípade pravidelného stresu však myslite na vaše genetické predispozície k určitým stresovým reakciám. Môže to byť kritická časť pre vaše zdravie.

Ako zvládať stres alebo skôr ako sa mu vyhnúť úplne?

Na tému stres a jeho zvládanie existujú tony kníh, programov a rôznych techník. Niektoré fungujú lepšie a iné horšie. Známa je napríklad tzv. EMT – Emotion Freedom Technique, čo je technika psychologickej akupresúry. Táto technika vám pomôže:

Skryť Vypnúť reklamu
 • Odstrániť negatívne emócie

 • Redukovať chute a túžbu na určité nevhodné jedlá

 • Redukovať alebo eliminovať bolesť

 • Implementovať pozitívne ciele

Ja osobne som však skôr zástanca názoru, že každý človek by mal byť prirodzene šťastný a preto väčšine stresorov rovno predchádzať alebo ich rýchlo hodiť za hlavu. Preto si myslím, že žiadne konkrétne prepracované techniky nie sú potrebné, aj keď môžu mať vynikajúce výsledky. Stačí, keď sa naučíte obchádzať stres alebo mu správne čeliť.

Ako môžete obísť stres? Napríklad tak, že sa stanete finančne gramotný, čo vás naučí narábať s peniazmi, takže nebudete sa nimi časom vôbec trápiť. Takisto sa môžete naučiť určité techniky a zaviesť vlastné funkčné systémy, ktoré vám pomôžu riešiť konfliktné situácie a dilemy. Podobne sa môžete naučiť myslieť pozitívne a zaujať pozitívny postoj. Možností je veľa. Z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že nie sranda byť pozitívny pri finančných, zdravotných a vzťahových problémoch. Určite nie dlhodobo. Avšak keď sa naučíte správne myslieť a konať, tak sa to nielen že dá, ale k týmto situáciám buď ani nepríde, alebo časom zmiznú, pretože ich vyriešite správnymi metódami a činmi, ako je napríklad vyššie spomínaná finančná gramotnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Kde sa môžete naučiť tieto metódy a postupy? To je jednoduché. Napríklad v správnych knihách od ľudí, ktorí si týmito problémami už dávno prešli a naučili sa ich riešiť alebo im predchádzať. Takýchto kníh je také množstvo, že ich za celý život ani všetky neprečítate. To však vôbec nie je potrebné, jediné čo potrebujete, je vytvoriť si správne návyky, čo vám zaberie približne 30 až 90 dní a potom to už ide postupne samo. Na druhej strane niekto prečíta skoro všetky takéto knihy a nikdy sa ich nenaučí používať, zatiaľ čo niekto prečíta iba pár, ale hneď ich zavedie do praxe. A to nehovorím o tom, že niektoré knihy o pozitívnom myslení sú veľmi prehnané.

Skryť Vypnúť reklamu

Mne osobne veľmi pomohli napríklad knihy od Iva Tomana, Briana Tracyho, Roberta Kiyosakiho, Josepha Murphyho, Dana Millmana, Maxwella Maltza, Napoleona Hilla, Jacka Canfielda, Paula Coelha, Dalea Carnegieho, Georga S. Clasona či Og Mandina. Takisto veľmi inšpiratívnou knihou môže byť kniha od Nicka Vujičiča, ktorý nemá nohy a ani ruky a napriek tomu vybudoval úspešnú firmu a rozdáva radosť a motivuje ľudí na celom svete. Pri pohľade na neho odpadá prehnaný súcit z nešťastného života pre akéhokoľvek človeka, pretože ťažšie ako on to nemá asi nikto. Lenže on si to aspoň skrášlil a vytvoril si vlastnú budúcnosť.

Techniky pre zvládanie stresu

Pre zlepšeniu stresových reakcií a redukciu stresu vám veľmi pomôžu aj zmeny životného štýlu a určité bežné postupy ako:

 • Zdravá strava

 • Kvalitný spánok

 • Dostatok pohybu

 • Počúvanie hudby

 • Nájdenie si času na seba

 • Plánovanie svojho času

Tieto zmeny sami o sebe zlepšia vašu náladu a zvýšia vašu odolnosť k stresu. Ako som však spomínal vyššie, pre zvládanie stresu existuje množstvo techník. Ja vám však teraz prinesiem niektoré metódy a myšlienky, ktoré som našiel vo vyššie uvedených knihách a pomohli mne osobne.

V prvom rade zaujmite pozitívny postoj a postoj víťaza, a vo všetkom hľadajte pozitíva. Takisto riešte len to, čo môžete ovplyvniť. Proste buďte nad vecou. Udalosti okolo vás buď ovplyvníte alebo neovplyvníte. Ak môžete niečo ovplyvniť, tak to môžete riadiť. Ak niečo nemôžete ovplyvniť, môžete len reagovať a nemá cenu sa tým zaoberať. Jediné, čo ovládate sú vaše myšlienky. Dôležité sú vaše reakcie nad udalosťami, nad ktorými nemáte kontrolu. Aby ste získali kontrolu nad svojim životom, musíte prevziať kontrolu nad svojimi myšlienkami. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že sú to pocity, ktoré za nich myslia. Preto sa musíte naučiť myslieť na to, čo chcete. Keď si poviete: „Len nech nie som chorý. Len nech nemám dlhy. Len nech ma nevyhodia z práce. Len nech nemám nadváhu,“ tak si to všetko len pritiahnete, pretože je dokázané, že váš mozog nevie rozoznať slovo nie, takže všetky vety vníma ako keby ste ich chceli a vaše podvedomie vám len splní vaše želania.

Namiesto toho si povedzte: „Len nech som zdravý. Len nech mám dostatok peňazí. Len nech sa mi darí v práci. Len nech som štíhly a krásny.“ Schválne, koľkí z vás si každý deň povedia: „Som najlepší. Som zdravý a krásny. Som najlepší vo svojom povolaní. Mám dostatok peňazí. Som šťastný a úspešný“? Ja si to hovorím stále a funguje to. Myslite teda nato, čo chcete a sústreďte na to celú svoju energiu. Veľmi vám v tom pomôže každodenná vizualizácia a autosugescia týchto vašich snov. Samozrejme toto sú len niektoré časti skladačky. Nestačí na to len myslieť a brať to ako prítomnosť, ktorá sa už stala. Musíte preto aj niečo urobiť.

Ďalšou vhodnou metódou je tiež pravidelná inšpirácia nejakou pozitívnom myšlienkou, ktorou sa môžete naštartovať do každého dňa. Takisto myslite na to, že keď chcete prijímať, najprv musíte dávať. Pokiaľ máte nejaký konflikt s nejakou osobou, skúste sa najprv zamyslieť nad sebou a vžiť sa do vášho „náprotivku“. Skúste sa na vec pozrieť jeho očami. A hlavne sa nesnažte meniť druhých ľudí, ale zmeňte najprv seba.

Pokiaľ máte nejaký problém, sústreďte sa na jeho riešenie a nie na samotný problém. Veľa ľudí v asi všetkých oblastiach presne vie, kde je problém, ale nehľadajú riešenia. Každý môže nadávať na veci okolo neho, ale to nie je umenie. Umenie je tie veci vyriešiť pokiaľ je to vo vašich možnostiach.

Takisto buďte pripravený na všetko. Aj keď som písal, že myslite iba na to, čo chcete, tak zároveň sa už dopredu zmierte aj s tým najhorším a zaujmite k tomu neutrálny postoj. Uvediem príklad. Zaparkujete s autom na platenom parkovisku, kde vás hnevá, že sa vôbec platí parkovné, alebo že je cena parkovného vysoká. Tak parkovné nezaplatíte. Možno aj vzhľadom na to, že nemáte nadbytok peňazí a parkujete často, preto nechcete míňať. Veľmi dobre som to sám poznal. Avšak v takejto situácií riskujete, že dostanete „papuču“ a zaplatíte 20 až 50 e, možno aj viac. V takom prípade teda na jednej strane zabudnite na to, že môžete dostať papuču, pretože inak si to môžete len privolať (opäť to poznám z vlastnej skúsenosti). Na druhej strane zaujmite neutrálny postoj, lebo viete, že páni policajti majú pravdu a vy ste porušili zákon. Ten zákon sa vám nemusí páčiť, ale vy ho neovplyvníte. Preto sa snažte zraziť cenu „papuče“ čo najviac nadol, ale zároveň s úsmevom zaplaťte pokutu a hneď to hoďte za hlavu. Keď ju budete platiť s hnevom, nič tým nezmeníte, iba negatívne zmeníte svoje zdravie a náladu, takže nemá zmysel sa dlhodobo nad tým rozčuľovať. Napriek tomu niektorí ľudia to riešia aj 20 rokov. Prestaňte s tým. Ak to už neovplyvníte, neriešte to a buďte nad vecou.

Mnoho ľudí, ak nie väčšina Slovákov, stále rieši politikov, korupciu, suseda, športové výsledky, trápne televízne seriály a relácie a iné zbytočné veci, ktoré im len berú ich produktívny čas. Uvedomte si, že politiku môžete zmeniť len raz za 4 roky, takže nemá cenu to rozoberať. Zamyslite sa, či si ešte pamätáte nejakú udalosť, nad ktorou ste sa len prednedávnom rozčúlili. Podľa mňa na väčšinu týchto udalostí si už ani nemôžete pamätať a napriek tomu vás tak rozčúlili. Ako by ste zareagovali, keby vám poviem, že zarábam 100 000e mesačne? Pravdepodobne by ste ma chceli bodnúť do krku a opľuť. Pritom ma nepoznáte, nijako to neovplyvníte a keby zarábam len 10e, tak na vás to nemá žiadny vplyv. Napriek tomu to budete riešiť a rozhnevá vás to. A tých čo to rozhnevá, to sú presne tí, ktorí nie sú ochotní najprv dávať a preto nikdy nedostanú hojnosť. Dostávajú len to, čo si zaslúžia. Závisť, hnev, nenávisť, ohováranie a pod. Ako povedal Shopenhauer: „Malí ľudia sa nesmierne radujú z chýb a pokleskov velikánov.“

Namiesto týchto zlodejov času radšej pracujte na lepšej verzii samého seba a každý deň priložte jednu tehličku na svoj „krásny vysnívaný dom“, ktorý napokon po dlhej a úmernej námahe postavíte a budete si ho užívať. Naučte sa teda pozitívne myslieť a užívať si každý jeden okamih. Buďte vďačný, že máte dve nohy a dve ruky a že môžete ráno vstať a ísť vôbec robiť. Zároveň sa sebe pracujte, aby ste o niekoľko rokov boli slobodný. Sústreďte svoju energiu iba na veci, ktoré môžete ovplyvniť a to je v prvom rade váš vlastný život. Všetko má proste svoju príčinu a následok.

Tiež myslite na to, že keď vám iní hádžu polená pod nohy, tak si nimi zakúrte. Keď vás iní kopú odzadu, znamená to, že ste vpredu. Keď vám iní závidia, znamená to, že ste hore. Neschopní vysvetľujú, prečo sa niečo nedá. Schopní oznamujú. Závisť si proste musíte zaslúžiť. Ak chcete žiť bez dilemy, musíte nájsť svoje základné hodnoty, potom si ich zoradiť a následne plánovať podľa týchto základných hodnôt.

Ďalej vám ponúkam 4 spôsoby Galena Litchfielda ako sa zbaviť starostí:

1. Presne si zapíšte, čo vám robí starosti

2. Zapíšte si, čo s tým budete robiť

3. Rozhodnite sa, čo s tým budete robiť

4. Okamžite sa tým rozhodnutím začnite riadiť

Spôsob Leona Shimkina ako sa zbaviť starostí v práci:

1. Pravidlo- Zistite si fakty

2. Pravidlo- keď zvážite fakty, rozhodnite sa

3. Pravidlo- po rozhodnutí okamžite konajte

4. Pravidlo- odpovedzte na 4 otázky:

V čom je problém?

Čo tento problém spôsobilo?

Aké sú všetky možné varianty riešenia problému?

Ktoré riešenie navrhujete vy?

Toto bolo len zopár metód, ktoré môžete okamžite použiť, aby ste zvýšili svoju odolnosť voči stresu a zároveň sa mu v prvom rade úplne vyhli. Na záver som sa rozhodol, že vám ponúknem ešte zopár zaujímavých myšlienok, ktoré vám môžu takisto pomôcť.

Alexis Carrel: „Tí, čo nevedia, ako bojovať so starosťami, zomierajú mladí!“

Winston Churchill, keď v najťažších vojenských časoch pracoval 18 hodín, dostal otázku či mu jeho obrovská zodpovednosť nerobí starosti, odpovedal: „Mám veľa práce. Na starosti nemám čas.“

George Bernard Shaw: „Tajomstvo toho, ako byť nešťastný, spočíva v tom, či máte čas uvažovať, či ste šťastní alebo nie.

Nenechajte sa rozčúliť drobnosťami, život je na to príliš krátky.

Zo starostí ťažia poisťovne.

Podľa zákona pravdepodobnosti je nejaká šanca, aby sa vám stalo to, čo vám robí starosti?

John Milton: „Nie je hrozné byť slepý, hrozné je byť neschopný slepotu znášať.“

Henry Ford povedal Carnegiemu: „Ak už nedokážem veci zvládnuť, nechám ich, nech sa zvládnu samy.“

Veľkí ľudia hádžu veci za hlavu.

Epiktetus v Ríme v 19. Storočí hlásal: „Jediná cesta ku šťastiu, je tá, prestať si robiť starosti s vecami, ktoré nezávisia od našej vôle.“

Sokrates pred smrťou, na ktorú bol neprávom odsúdený závistlivými ľuďmi povedal: „Snaž sa ľahko znášať to, čo musí byť.“

Zmierte sa s nevyhnutným a snažte sa vyťažiť aj z takejto situácie niečo.

Nechcite rezať piliny(minulosť), pretože sú už narezané.

1. Pravidlo- Činorodosť je najlepším liekom proti nervovému zrúteniu

2. Pravidlo- Nedovoľte, aby vám maličkosti ujedali zo šťastia

3. Pravidlo- Aká je pravdepodobnosť, že sa to stane?

4. Pravidlo- Zmierte sa s nevyhnutným a snažte sa z toho niečo vyťažiť. Ak to však neviete zmeniť, povedzte si: „Je to tak a inak to byť nemôže.“

5. Pravidlo- Vydajte príkaz STOP a odmietnite venovať čas svojej starosti

6. Pravidlo- Nechcite rezať piliny

Waldo Emerson: „Človek je tým, na čo myslí celý deň.“

Marcus Aurelius: „Náš život je taký, akým ho urobia naše myšlienky.“

Ježiš: „ Miluj svojho nepriateľa.“

Shakespeare: „Pec pre svojich nepriateľov nerozpaľuj tak, aby si sa popálil sám.“

Konfucius: „To, že vás niekto okradol alebo vám ublížil, nie je až také zlé, ibaže si to pamätáte.“

Generál Eisenhower ani minútu nepremárnil rozmýšlaním o ľuďoch, ktorých nemal rád.

Lincolna ohovárali a urážali tí, ktorých dosadil na najvyššie miesta.

Nesnažte si vyrovnať účty so svojimi nepriateľmi, pretože ublížite viac sebe.

Namiesto toho, aby sme sa trápili nad nevďačnosťou, očakávajme mu. Ježišovi poďakoval len 1 malomocný z 10.

Dávajte pre radosť z dávania.

Jonathan Swift, autor Gulliverových ciest: „Najlepší lekári na svete sú doktor Výživa, doktor Pokoj a doktor Veselý.“

Shopenhauer: „Len málokedy myslíme na to, čo máme, ale vždy na to, čo nám chýba.“

Logan Pearsall Smith: „V živote je potrebné zamerať sa na dve veci: po prvé, dostať to, čo chcete, a po druhé, mať z toho radosť.“

Naučme sa vidieť to, že život má viac kladných stránok ako záporných!

Pozreli dvaja väzni von oknom z cely, jeden videl hviezdy, druhý len blato.

Harry Emerson Fosdick v 12.storočí: „Šťastie nie je predovšetkým potešenie. Šťastie je predovšetkým víťazstvo.“

Ak sa budeme o ľudí zaujímať a pomáhať im, nebudú sa nám smiať.

Každý deň popremýšľajte, ako niekomu urobiť radosť

Mohamed: „Dobrý skutok je taký, ktorý vyčarí úsmev na tvári jediného človeka

Zabudnite na seba tak, že sa začnete zaujímať o druhých ľudí. Každý deň urobte dobrý skutok, ktorý vyčarí úsmev na niekoho tvári.

Ben Franklin každý večer skúmal samého seba a uvedomil si, že má 13 závažných chýb. 3 najväčšie boli plytvanie časom, zbytočné rozčuľovanie sa nad malichernosťami, hádavosť a tendencia vyvolávať konflikty s ľuďmi.

George Bernard Shaw si stanovil ako prvé pravidlo robiť najdôležitejšie veci najskôr. Každý deň mal napísať 5 stránok. 9 rokov písal 5 stránok denne.

Robinson Crusoe si zostavoval plán, čo v ktorú hodinu bude robiť.

Ak stojíte pred problémom, vyriešte ho ihneď, ak máte dostatok údajov na rozhodnutie, neodkladajte ho.

Ak vám niečo robí starosti, vezmite ceruzku a papier a napíšte si, čo vás trápi. Potom ten papierik založte do zásuvky a po pár týždňoch sa na to pozrite. Ak vás to bude stále trápiť, dajte ho tam na ďalšie dva týždne.

Brian Tracy: "Nikdy nehovorte o sebe to, čo nechcete, aby sa stalo."

Vidíte teda čo robili a ako mysleli veľkí ľudia, ktorí v živote niečo dokázali. Verím, že ste sa teda inšpirovali a že odteraz pre vás stres nebude viac problémom. Pretože „Zahodiť stres“ je veľmi dôležitý krok pri prevzatí kontroly nad vašim zdravím.

Martin Chudý

Martin Chudý

Bloger 
 • Počet článkov:  87
 •  | 
 • Páči sa:  3x

Martin Chudý je profesionálny športovec (futbalista), konzultant pre optimálne zdravie a výživu, spisovateľ, bloger, kaviarničkár, aktivista, rečník, podnikateľ a vizionár.Viac ako 13 rokov (od 2006) sa aktívne zaujíma o oblasti zdravia, výživy, osobnostného rozvoja a podnikania.Martin pomáha ľuďom optimalizovať výživu, aby zlepšili svoje zdravie a vyhli sa chronickým zdravotným problémom.Martin tiež pomáha ľuďom objaviť ich “skryté“ zdroje a vďaka tomu využiť ich potenciál a dosiahnuť život podľa svojich predstáv.Viac o Martinovi:https://www.martinchudy.sk/o-mne/Kontakt:FB: https://www.facebook.com/www.martinchudy.skWEB: https://www.martinchudy.sk/ Instagram: https://www.instagram.com/martin_chudy/ Zoznam autorových rubrík:  Metabolická flexibilitaVoda a tekutinyZdravie11 krokov ku zdraviuÚspechReceptyZdravie zvieratŠtíhla postava

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu