Solárium - môže byť hrozbou? (seriál 11 krokov ku zdraviu, 7.krok)

Je solárium zdraviu škodlivé? Aké nevýhody má solárium? Aké solárium by ste mali hľadať? Nielen na tieto otázky Vám odpoviem vo svojom záverečnom 6.článku o 7.kroku ku zdraviu - Doprajte si dostatok slnka...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.bsrpodebrady.cz/solarium.htm)

Pokračovanie môjho seriálu 11.krokov ku zdraviu, v ktorom Vám predstavím úžasné vlastnosti podceňovaného „lieku“ – slnka, pred ktorým Vás klamlivo varujú mnohí odborníci. V mojom 6.dielnom článku sa dozviete čo nám vlastne ponúka slnko. Aké liečivé vlastnosti má vitamín D. Čo je to vlastne vitamín D a ako ho môžete prijať. Čo Vám hrozí v prípade jeho nedostatku. Kedy a ako by ste sa mali opaľovať. Aké chyby môžete urobiť pri opaľovaní. Ako sa prirodzene vyhnúť spáleniu a čo robiť v prípade spálenia. Prečo by ste sa mali vyhnúť opaľovacím krémom a aké opaľovacie krémy by ste mali hľadať. Aký typ solária je bezpečný a prečo by ste sa mali vyhýbať väčšine bežných solárií. Všetkých 6.dielov môjho článku môžete nájsť tu. Všetky moje články môžete nájsť tu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Solárium – aká je pravda?

Mnohí ľudia navštevujú solárium, aby si udržali pekne opálenú pokožku. Dlhé roky sa však rozoberá jeho potencionálna škodlivosť. Niekto tvrdí, že je bezpečné, iní zasa že je škodlivé. Sám vám ťažko presne odpoviem na túto otázku, pretože výskumy stále dostatočne nepreukázali aké je pravda. Čo vám však dokážem povedať, je rozdiel medzi jednotlivými soláriami a aké soláriá by ste mali vyhľadávať.

Ako ste sa mohli dozvedieť v predchádzajúcich článkoch, iba medzi mesiacmi apríl a august môžete prijať vitamín D z UVB žiarenia. V ostatných mesiacoch si môžete len uškodiť UVA žiarením. Takisto ste sa dozvedeli, že v zimných mesiacoch klesá hladina vitamínu D v krvi do kriticky nízkych hladín čo znamená, že by ste mali užívať nejakú doplnkovú formu vitamínu D. Ako som zmienil v predchádzajúcich článkoch, veľmi vhodnou alternatívou je orálny vitamín D3. Pozor však na formu D2, ktorú vám predpíše väčšina lekárov, a ktorá je patentovaná farmaceutickými spoločnosti, ale nie je príliš vhodná a vaše telo nie je prirodzene pre ňu stvorené.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem orálnej formy vitamínu D3 a určitých potravín, môžete prijať vitamín D3 aj z kvalitného solária. Tu sa však musím zastaviť pri slove „kvalitné“. Bohužiaľ väčšina dostupných solárií neposkytuje dostatočnú kvalitu a zvýši vám riziko rakoviny kože a predčasného starnutia? Prečo to tak je? Z jednoduchého dôvodu, väčšina solárií vám poskytuje UVA žiarenie, ktoré je to „zlé“, a ktoré spôsobuje vyššie zmienené problémy. UVB žiarenia poskytuje väčšina solárií len v malom množstve ak vôbec. Preto sa síce opálite, ale zároveň sa vystavíte riziku zdravotných problémov a dokonca si znížite hladinu vitamínu D v krvi.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé soláriá sa vám snažia nahovoriť, že ich zariadenia vyžarujú len minimum UVB žiarenia, ktoré je to zlé. Na jednej strane majú pravdu, že vyžarujú minimum UVB žiarenia, ale nemajú pravdu o tom, ktoré je to zlé, a ktoré je to dobré. Vďaka neprítomnosti alebo len malej prítomnosti UVB žiarenia a veľkej prítomnosti UVA žiarenia sa potom stáva, že osoby ktoré pravidelne navštevujú solárium majú niekedy až umelo hnedú a „vysolárkovanú“ pokožku. Často aj ich pokožka stráca pružnosť a prejavuje sa u nich predčasné starnutie pokožky vplyvom nadmerného UVA žiarenia.

Ďalším problémom solárií sú röntgenové lúče, ktoré sú vylučované na koncoch žiaroviek a môžu byť potencionálnym nebezpečenstvom. Takisto väčšina solárií funguje na magnetických žiarovkách a vylučujú nevhodné elektromagnetické polia, ktoré sú spájané s nádormi na mozgu a mnohými inými problémami. Takéto soláriá sú väčšinou hlučné a počas opaľovania počujete ako „bzučia“. Nevýhody bežných solárií:

SkryťVypnúť reklamu
 • Hygiena – neviete kto bol v ňom pred vami a či je dostatočne dezinfikované

 • Elektromagnetické polia – ste im vystavený v nadmernom množstve

 • Vyžarujú veľké množstvo UVA žiarenia

 • Vyžarujú malé alebo skoro žiadne UVB žiarenie

 • Vyžarujú röntgenové lúče

 • Nekvalitné odrazové zrkadlá – môžete stratiť až 50% UV žiarenia

 • Časová obmedzenosť – pre niekoho je časovo náročné navštevovať solárium

Ako nájsť vhodné solárium?

Možno najlepšou a v konečnom dôsledku najlacnejšou cestou by bolo mať vlastné solárium, ale to vám príliš neodporúčam, pretože v lete máte dostatok slnka a v zime je vhodnejší orálny vitamín D3. Pokiaľ však radi navštevuje solárium, tak hľadajte kvalitu a zistite si na akom princípe funguje solárium, ktoré navštevujete. Pokiaľ je kvalitné, určite sa vám radi s tým pochvália. Pri hľadaní vhodného solária sa zamerajte na tieto dôležité veci:

 • Solárium musí vyžarovať dostatok UVA a UVB žiarenia

 • Malo by fungovať na elektronickom systéme, ktorý nevyžaruje magnetický balast ale elektronický – je aj úspornejšie

 • Malo by vyžarovať aj iné typy žiarenia – červené, modré a infračervené

Obrázok blogu

Červené žiarenie je viditeľné žiarenie, ktoré má vlnovú dĺžku 633 nanometrov. Vystavenie červenému žiareniu prirodzene stimuluje bunky v pokožke k produkcii kolagénu, elastínu a enzýmov, ktoré podporujú vašu pokožku. Červené žiarenie nielen že zlepšuje textúru, hydratáciu a odtieň vašej pokožky, ale ju aj robí mladšou, pretože ju zbavuje vrások.

Na druhej strane zase modré žiarenie je vo viditeľnom spektre 417-419 nm. Modré žiarenie takisto podporuje zdravie vašej pokožky. Infračervené žiarenie zasa uvoľňuje bolesť, stuhnutie a svalové spazmy. Zároveň zlepšuje krvnú cirkuláciu. Infračervené žiarenie má vlnové dĺžky od 700-2000 nm a dokáže preniknúť až do hĺbky 3-4 cm, a tým stimulovať vaše bunky. Už dlhé roky sa infračervené žiarenie používa v medicíne alebo fyzioterapii ako liečivý prostriedok. Dokonca vaše dlane vyžarujú infračervenú energiu medzi 8-14 mikrónmi. Chi Gong majstri a jogíni v Indii používajú liečenie dlaňami už vyše 3000 rokov.

Avšak solárium s prídavnými žiareniami nájdete asi len ťažko. Každopádne však v prvom rade hľadajte „zmes“ UVA a UVB žiarenia a v druhom rade solárium, ktoré vytvára elektronický balast a nie magnetický. Asi najlepšie soláriá, ktoré môžete zohnať do svojho vlastníctva sú soláriá od Dr. Mercolu, ktorý ponúka viaceré druhy solárií vytvorených podľa vyššie zmienených odporúčaní. Vývin týchto solárií trval nejakú tu dobu, ale spĺňa tie najvyššie kvality. Nepredpokladám však, že si budete objednávať solárium z USA, takže mojim odporúčaním zostáva samozrejme prirodzené slnko a v zimných mesiacoch orálny vitamín D3. Každopádne si však dajte záležať na dostatočnom príjme vitamínu D počas celého roka, pretože je to dôležitý krok pre vaše zdravie.

Na záver svojho 6.dielneho článku o vitamíne D Vám chcem poďakovať za trpezlivosť a za spätnú väzbu, ktorú mi neustále poskytujete. Verím, že aj vďaka mojim článkom ste sa dozvedeli dostatok dôležitých informácií o vitamíne D a jeho vplyve na zdravie. Pokiaľ ste ešte nečítali všetky moje články o vitamíne D, môžete tak urobiť tu. Ak ste ich naopak všetky prečítali, musíte sami uznať, že "dopriať si dostatok slnka" je veľmi dôležitý krok k Prevzatiu kontroly nad svojim zdravím.

Martin Chudý

Martin Chudý

Bloger 
 • Počet článkov:  87
 •  | 
 • Páči sa:  6x

Martin Chudý je profesionálny športovec (futbalista), konzultant pre optimálne zdravie a výživu, spisovateľ, bloger, kaviarničkár, aktivista, rečník, podnikateľ a vizionár.Viac ako 13 rokov (od 2006) sa aktívne zaujíma o oblasti zdravia, výživy, osobnostného rozvoja a podnikania.Martin pomáha ľuďom optimalizovať výživu, aby zlepšili svoje zdravie a vyhli sa chronickým zdravotným problémom.Martin tiež pomáha ľuďom objaviť ich “skryté“ zdroje a vďaka tomu využiť ich potenciál a dosiahnuť život podľa svojich predstáv.Viac o Martinovi:https://www.martinchudy.sk/o-mne/Kontakt:FB: https://www.facebook.com/www.martinchudy.skWEB: https://www.martinchudy.sk/ Instagram: https://www.instagram.com/martin_chudy/ Zoznam autorových rubrík:  Metabolická flexibilitaVoda a tekutinyZdravie11 krokov ku zdraviuÚspechReceptyZdravie zvieratŠtíhla postava

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu