reklama

Vitamín D - podceňovaný liek (seriál 11 krokov ku zdraviu, 7.krok)

Čo by mohlo zachrániť 1 milión ľudských životov ročne? Mali by ste sa vyhýbať slnku? Natierate sa opaľovacími krémami v domnienke, že robíte správnu vec? Chodíte do solária? Viete ako by ste sa mali opaľovať? Všetko o vitamíne D sa dozviete v mojom 7.kroku ku zdraviu – Doprajte si dostatok slnka...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu
(zdroj: http://verca-lowery.blogspot.sk/)

Pokračovanie môjho seriálu 11.krokov ku zdraviu, v ktorom Vám predstavím úžasné vlastnosti podceňovaného „lieku“ – slnka, pred ktorým Vás klamlivo varujú mnohí odborníci. V mojom 6.dielnom článku sa dozviete čo nám vlastne ponúka slnko. Aké liečivé vlastnosti má vitamín D. Čo je to vlastne vitamín D a ako ho môžete prijať. Čo Vám hrozí v prípade jeho nedostatku. Kedy a ako by ste sa mali opaľovať. Aké chyby môžete urobiť pri opaľovaní. Ako sa prirodzene vyhnúť spáleniu a čo robiť v prípade spálenia. Prečo by ste sa mali vyhnúť opaľovacím krémom a aké opaľovacie krémy by ste mali hľadať. Aký typ solária je bezpečný a prečo by ste sa mali vyhýbať väčšine bežných solárií. Všetkých 6.dielov môjho článku môžete nájsť tu. Všetky moje články môžete nájsť tu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slnko – zázrak z nebies

Mnohí odborníci vás neustále varujú pred vystavovaním sa slnku. Odporúčajú vám používať rôzne opaľovacie krémy, ktoré vás majú ochrániť pred spálením a následne pred vznikom rakoviny kože. Avšak je to všetko? Stačí sa vyhýbať slnku a natierať sa krémami? Čo ak je to naopak a dodržiavaním týchto odporúčaní si skrátite svoj život a ohrozíte svoje zdravie? Aby ste sa mohli rozhodnúť komu budete veriť, musíte najprv pochopiť čo vlastne slnko produkuje, aké druhy UV žiarenia produkuje a čo spôsobujú tieto žiarenia. Musíte pochopiť aký význam má vitamín D, čo je to vitamín D a aké má schopnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V skutočnosti viaceré výskumy jednoznačne dokazujú blahodarné účinky slnečného žiarenia. Predstavte si, že len 10 až 15 minút denne na slnku môže zachrániť 1 000 000 životov ročne. Rozsiahle výskumy vykonané v The Moore´s Cancer Center na Univerzite v Kalifornii odhadujú, že zvýšením hladiny vitamínu D3 u obyvateľstva by sa predišlo ročne 250 000 prípadom rakoviny hrubého čreva a 350 000 prípadom rakoviny prsníka.

To je spolu 600 000 ľudských životov. Keď však do toho zahrnieme aj ostatné ochorenia, prídeme k číslu 1 milión ľudských životov ročne. To už stojí za zmienku, čo poviete? Podľa ďalších výskumov, optimalizovaním hladiny vitamínu D3 znížite riziko rakoviny o 60%. Celkovo, ak by ľudia mali dostatok vitamínu D3, bolo by ročne o asi 30% prípadov rakoviny menej, čo z počtu 2 milióny prípadov rakoviny ročne predstavuje významné číslo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vitamín D vás môže ochrániť pred:

 • 16 druhmi rakoviny – vrátane rakoviny čriev, prsníka, pankreasu, pľúc, prostaty, vaječníkov, kože atď.

 • Cukrovkou

 • Srdcovými problémami

 • Vysokým krvným tlakom

 • Sklerózou multiplex

 • Osteoporózou

 • Psoriázou

 • Rachitídou – krivica (detské ochorenie)

 • Schizofréniou

 • Tuberkulózou

 • Svalovou dystrofiou (myopatia)

Tento zoznam je v skutočnosti oveľa dlhší. Vo vašom tele sa totiž nachádza asi 30 000 génov, a z toho 3 000 je ovplyvnených vitamínom D. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo vitamín D vplýva na tak veľa chorôb od rakoviny, cez autizmus, až po reumatoidnú artritídu. Vitamín D dokonca bojuje proti chrípke a nachladnutiu, pretože reguluje vyjadrenie génov, ktoré ovplyvňujú imunitný systém, a tie mu hovoria, aby atakoval a zničil škodlivé baktérie a vírusy. Vitamín D má významný vplyv na 36 orgánov v tele a bunky v 36 telesných tkanivách v týchto orgánoch odpovedajú biologicky na vitamín D. Medzi tieto orgány patrí kostná dreň, prsníky, črevá, obličky, pľúca, prostata, pokožka, sietnica, žalúdok alebo maternica.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Konkrétne v prípade rakoviny vás vitamín D ochraňuje niekoľkými spôsobmi:

 • Zvyšuje sebadeštrukciu zmutovaných buniek, ktoré ak by sa replikovali, mohli by viesť k rakovine

 • Redukuje rozširovanie a reprodukciu rakovinových buniek

 • Spôsobuje, že bunky sa stanú odlišnými (rakovinové bunky majú málo odlišností)

 • Redukujú rast nových krvných ciev z už existujúcich buniek, čo je krok v zmene nečinných nádorov do rakovinotvorných

Samozrejme to nie je zďaleka všetko. Existuje množstvo fyziologických mechanizmov, ktoré sú spustené produkciou vitamínu D cez slnečné žiarenie. Niektoré z nich sú napríklad:

 • Nárast prirodzených telesných protizápalových cytokínov

 • Potlačenie cievnej kalcifikácie

 • Spomalenie rastu hladkého cievneho svalstva

Vo všeobecnosti sa za normálne hodnoty vitamínu D v krvi považuje hladina 20-56 ng/ml (50-140 nmol/l). Táto hodnota je však ďaleko za ideálom. V skutočnosti by hladina vitamínu D nemala nikdy klesnúť pod 32 ng/ml (80 nmol/l). Hladina nižšia ako 20 ng/ml (50 nmol/l) sa považuje za vážny nedostatok a výrazne zvýšené riziko rakoviny prsníka a prostaty, autoimúnych ochorení ako skleróza multiplex a reumatoidná artritída. V zimných mesiacoch má priemerný ľudský organizmus hladinu približne len 15-18 ng/ml (37,5-45 nmol/l), čo je výrazny nedostatok a tým pádom zvýšené riziko viacerých zdravotných problémov.

Zoznam všetkých ochorení a zdravotných problémov, na ktoré má vitamín D pozitívny vplyv:

Rakovina

Skleróza multiplex

Psoriáza

Vysoký krvný tlak

Crohnova choroba

Ekzémy

Srdcové problémy

Chrípka

Nespavosť

Autizmus

Prechladnutie

Strata sluchu

Obezita

Tuberkulóza

Svalová bolesť

Reumatoidná artritída

Salmonelová sepsa alebo septikémia

Zubný kaz

Cukrovka 1 a 2

Starnutie

Periodontálna choroba

Športová výkonnosť

Makulárna degenerácia

Myopia (krátkozrakosť)

Preeklampsia

Epilepsia (záchvaty)

Neplodnosť

Astma

Migréna

Alzheimorova choroba

Cystická fibróza

Depresia

Schizofrénia

Svalová dystrofia (myopatia)

Rachitída

Osteoporóza

A k tomu by som mohol ešte pridať Parkinsonovu chorobu, pretože podľa jedného výskumu 55% pacientov s týchto ochorením malo výrazný nedostatok vitamínu D.

Aká je ideálna hladina vitamínu D?

Odporúčaná hladina vitamínu D v krvi je 50-55 ng/ml (125-137 nmol/l), pričom ideálna by bola hladina 50-70 ng/ml (125-175 nmol/l). V prípade konkrétnych zdravotných problémov sa odporúča hladina 70-100 ng/ml (175-250 nmol/l). Dosiahnuť hladinu 50-55 ng/ml si vyžaduje denný príjem približne 2000-4000 IU (1 IU = 0,000025 mg, 1 mcg = 40 IU) pomocou doplnkovej výživy, alebo stráviť denne okolo 12-15 minút na slnku, čo je najlepšie cesta, ako prijať vitamín D. Avšak je to veľmi individuálne. Napríklad podľa výskumov organizácie GrassrootsHealth potrebujete na dosiahnutie hladiny 40 ng/ml (100 nmol/l) dávku orálneho vitamínu D až 8000 IU denne.

Výskumy všeobecne poukazujú, že hladina 52 ng/ml (130 nmol/l) by mala byť dostatočná, aby ste predišli viacerým zdravotným problémom. Výskum z roku 2007 preukázal, že jedinci s hladinou 52 ng/ml mali znížené riziko rakoviny prsníka o 50% oproti tým, ktorí mali hladinu 13 ng/ml.

Na zistenie hladiny vitamínu D v krvi sa používajú dva typy testov. Prvý test je tzv. 1,25(OH)D, a druhý je 25(OH)D, ktorý je nazývaný aj 25-hydroxyvitamin D. Tento druhý typ testu by ste mali preferovať, pretože je oveľa presnejší a ukáže vám vašu hodnotu vitamínu D v krvi. Výsledok celkového 25-hydroxyvitamin D testu, čiže 25(OH)D = 25(OH)D3 + 25(OH)D2. Vitamín D2 sa však v tele prirodzene nevyskytuje, preto ak ho neužívate zvlášť, tak výsledok vám ukáže iba hodnotu vitamínu D3, čo je prirodzená forma vitamínu D.

Obrázok blogu

Pokračovanie článku už čoskoro. V 2.časti sa dozviete aké riziká vám hrozia, ak budete mať nedostatok vitamínu D. Čo je to vlastne vitamín D, aké má formy, a ktorú formu a prečo by ste mali preferovať. Takisto sa dozviete prečo by ste mali prijímať vitamín D v prvom rade zo slnka a či sa môžete predávkovať vitamínom D. Prvú časť článku si môžete prečítať tu. Všetky moje články nájdete tu.

Martin Chudý

Martin Chudý

Bloger 
 • Počet článkov:  87
 •  | 
 • Páči sa:  6x

Martin Chudý je profesionálny športovec (futbalista), konzultant pre optimálne zdravie a výživu, spisovateľ, bloger, kaviarničkár, aktivista, rečník, podnikateľ a vizionár.Viac ako 13 rokov (od 2006) sa aktívne zaujíma o oblasti zdravia, výživy, osobnostného rozvoja a podnikania.Martin pomáha ľuďom optimalizovať výživu, aby zlepšili svoje zdravie a vyhli sa chronickým zdravotným problémom.Martin tiež pomáha ľuďom objaviť ich “skryté“ zdroje a vďaka tomu využiť ich potenciál a dosiahnuť život podľa svojich predstáv.Viac o Martinovi:https://www.martinchudy.sk/o-mne/Kontakt:FB: https://www.facebook.com/www.martinchudy.skWEB: https://www.martinchudy.sk/ Instagram: https://www.instagram.com/martin_chudy/ Zoznam autorových rubrík:  Metabolická flexibilitaVoda a tekutinyZdravie11 krokov ku zdraviuÚspechReceptyZdravie zvieratŠtíhla postava

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu