Využite svoje gény k zlepšeniu zdravia-11 krokov ku zdraviu, 2.časť

Prečo niekto konzumuje mäso a je zdravý a inému to môže spôsobiť zdravotné problémy? Prečo sa niekto dožije ako vegetarián 90 rokov a iný zomrie v 50-tke. Môžu za to naše gény a môžeme to vôbec zmeniť? Alebo sme to proste zdedili po rodičoch a už sa s tým nedá nič urobiť? Vykročte a urobte druhý krok ku zdraviu...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V druhej časti môjho seriálu 11. Krokov ku zdraviu sa chcem s Vami podeliť o dôležitosti, konzumovať potraviny, ktoré sú obzvlášť vhodné pre Váš organizmus. Ako už mnohí viete, môj druhý krok ku zdraviu znie: „konzumujte správne jedlá podľa Vašich osobitných požiadaviek“. V drvivej väčšine prípadov Vám môže dodržanie tohto kroku zabezpečiť trvalé zdravie do konca Vášho života. Čo to znamená, osobitné požiadavky? Znamená to jedinečnosť Vašej krvnej skupiny, nutričného typu, genotypu, metabolizmu, pH, somatotypu, zdravotných predispozícií, chuti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedlá, pripravené podľa Vašich osobitných požiadaviek, Vám dodajú množstvo potrebných látok a hlavne nebudú negatívne zaťažovať Váš organizmus. Ľudský organizmus každého človeka je špecifický a preto každý potrebuje niečo iné. Niekomu vegetariánstvo alebo makrobiotika pomôže, inému ublíži. Je mnoho výživových smerov, ktoré majú perfektné výsledky, ale aj nepochopiteľné zlyhania. Väčšina týchto smerov, má svoj smer, ako to vyplýva z daného slova a preto sa nepozerajú doprava a doľava. Keď však chcete vytvoriť optimálnu stravu pre daného jedinca, musíte ho podrobne študovať a konzultovať s ním jeho potreby a názory. Potom sa dá relatívne presne určiť čo, kto potrebuje. A následne to musí každý jedinec na sebe vyskúšať. Lenže neustále skúšanie nesprávnych smerov, Vám môže vážne poškodiť zdravie. Preto je veľmi dôležité, aby ste si našli pomocou správnych ľudí, presne to, čo Vám bude vyhovovať. To bohužiaľ nie je také ľahké, vzhľadom na silu určitých skupín, ale je to na Vás. Musíte byť ochotný prevziať kontrolu nad svojim zdravím.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrime sa teda spoločne na súhrn osobitných požiadaviek. Doktor Joseph Mercola rozdeľuje svojich pacientov podľa nutričného typu. Proteínový typ(Protein type), mixovaný typ(Mixed type) a zeleninový(sacharidový) typ (Veggie type). Jeho bezplatný test si môžete urobiť na jeho webovej stránke. Toto rozdelenie vychádza z Vašich chuťových požiadaviek a požiadaviek Vášho organizmu. Čo Vám ide viac na chuť a čo na Vás lepšie pôsobí.

Váš metabolizmus je zasa výrazne prepojený s tým, čo konzumujete, ako a kedy to konzumujete a v neposlednom rade, aký máte denný výdaj a či športujete alebo nie. Svoj metabolizmus môžete zrýchliť vďaka 14 krokom, ktoré som priniesol v prvom kroku ku zdraviu.

SkryťVypnúť reklamu

Takisto somatotyp Vás rozlišuje. Ektomorf má krehkú telesnú stavbu, je prirodzene štíhly, má rýchly metabolizmus, málo telesného tuku a dlhé štíhle končatiny. Ťažko naberá svalovú hmotu. Rýchlo stráca svoje ťažko nadobudnuté svaly. Tento typ môže zjesť aj klince a nepriberie. Ale pozor. Po 30-tke sa jeho metabolizmus spomalí a začne sa mu ukladať tuk na vnútorných orgánoch(viscerálny tuk). Je to ešte nebezpečnejší tuk ako podkožný. Typický tvar postavy- jablko. Nohy, ruky, zadok štíhle a iba brucho. Mezomorf má od prírody svalnatú postavu. Dal by sa označiť ako zlatá stredná cesta medzi Endomorfom a Ektomorfom – rýchle budovanie svalovej hmoty a ľahké získanie, alebo znižovanie telesnej hmoty. Endomorf má pomalý metabolizmus a ak si nedá pozor, ľahko a rýchlo priberie. Nerobí mu však problém získať svalovú hmotu. Sú to zväčša ľudia oblých tvarov s vyšším podielom tuku.

SkryťVypnúť reklamu

Genotyp súvisí aj s Vašimi zdravotnými predispozíciami, ktoré ste mohli zdediť od Vašich predkov alebo máte väčšiu náchylnosť na určité zdravotné problémy. Našťastie, je to väčšinou ľahko ovplyvniteľné stravou a cvičením, takže žiadne výhovorky typu, som proste tučný a mám to v génoch. Možno som niekoho sklamal, ale verím, že skôr potešil, že má šancu.

Takisto je dôležité ph Vašej krvi. Optimum je hodnota 7,365, čiže mierne zásaditá krv. Medicína ešte povoľuje hodnotu 7,4 , ale vtedy už je problém, pretože ak je ph také zásadité, znamená to, že ste prekyslený a telo musí odoberať minerály z vašich tkanív, svalov a kostí, aby vyrovnalo tento stav. O ph by viac vedel rozprávať Dr Robert O. Young. Čím viac konzumujete kyslé alebo moc zásadité potraviny, tým dávate väčší priestor pre mikroorganizmy, aby sa premnožili a vytvorili živnú pôdu pre rozvoj v podstate všetkých chorôb. Veľké rozdiely v pH by Vás jednoducho zabili, preto telesné mechanizmy musia udržiavať neustále vyrovnané ph okolo 7,365. Nevhodnou stravou dávate telu veľmi zabrať. Toto by mohol byť kameň úspechu odporcov mäsa, ale sklamem Vás. Na to tu je delená strava, ktorou môžete všetko upraviť. Preto sa mäso, vajcia, syry a podobne majú konzumovať výlučne so zeleninou, aby ste za prvé, predišli hnilobným procesom pri trávení, čím by ste aj tak vytvorili v tele zbytočné toxíny a teda sa prekyslili (kombinácia mäso, vajcia, ryby, syr + ryža, zemiaky, cestoviny, múčne výrobky) a za druhé, správne druhy zeleniny Vám svojou zásaditou povahou vyrovnajú pH pokrmu na želateľnú hodnotu. Delená strava je teda podstatná aj z tohto dôvodu. Proste sa zmierte s tým, že nás tak príroda stvorila. A verte, že mäso s brokolicou je lepšie ako s ryžou. Je to len o zvyku a presvedčení. Sebadisciplína je dôležitá len na začiatku.

Ako to najhlavnejšie som si nechal dôležitosť krvných skupín. Tie súvisia hlavne s Vašimi génmi, ktoré ste zdedili po tisíckach rokov vývoja ľudskej rasy. Tieto gény sa síce postupne upravujú vplyvom prostredia a jedla, ktoré konzumujete, ale je to tak malý posun, že sa to prejaví, keď Vás to už nebude musieť zaujímať. Prepojeniu krvných skupín s výživou a zdravotnými problémami sa už niekoľko rokov venuje Dr. Peter J. D´Adamo, ktorý napísal niekoľko fascinujúcich kníh na túto tému. Odporúčam knihu- Žite správne 4 krvné skupiny 4 programy, v ktorej nájdete podrobné návody k zachovaniu trvalého zdravia. Základné stravovacie odporúčania pre krvné skupiny.

Krvná skupina 0

 • Jedzte hlavne mäso, pomáha Vám to schudnúť a dodáva Vám to živiny. Máte kyslejší žalúdok a v tenkom čreve množstvo črevnej alkalickej fosfatázy, ktorá Vám poľahky štiepi cholesterol, tuky a živočíšne bielkoviny

 • Konzumujte dostatok tučných rýb

 • Pozor na mliečne výrobky. Sú ťažko stráviteľné pre Vás. Iba občas kefír a zakysané plnotučné mliečne výrobky

 • Najväčší zabijak je pre Vás pšenica a obilniny. Občas možno špalda, ale ak chcete schudnúť, tak určite nie ani ovos. Absolútne sa vyhýbajte pšeničným klíčkom.

 • Pozor na fazuľu, kukuricu, šošovicu, arašidy a zemiaky. Sú pre Vás veľmi škodlivé, kvôli obsahu lektínom

 • Pozor na kávu a čierny čaj. Zvyšujú Vám produkciu gastrínu

 • Doprajte si zázvor, kurkumu, hrebíček, lékoricu, kayenské korenie

 • Z ovocia nejedzte pomaranč, jahody, mandarínky

 • Zo zeleniny zasa vynechajte všetky druhy kapusty, karfiol, avokádo, uhorky, pór

 • Doprajte si mandle, ľanové semiačka, lieskovce, sezam, olivový olej

 • Vyhýbajte sa trezalke a doprajte si z doplnok výživy kys.listovú, vitamín B12, glutamin, 5-HTP, L-tyrosin

Krvná skupina A

 • Vyhýbajte sa mäsu okrem kuracieho a morčacieho(2-6 krát do týždňa). Máte málo kyseliny chlorovodíkovej a črevnej alkalickej fosfatázy

 • Ako zdroj mäsa konzumujte fermentované sójové produkty(miso, natto, tempeh, okara, tamari) a morské ryby a plody

 • Pozor na mlieko a mliečne výrobky, len občas fermentované druhy(kefír, probiotický jogurt, zakysanka, acidko) a kozí alebo ovčí syr či ricottu

 • Okrem mesačnej a obyčajnej jedzte dostatok fazule. Je to pre Vás dôležitý zdroj proteínov

 • Máte najlepšie prispôsobený organizmus pre sacharidy. Čiastočne vegetariánska strava by mohla byť pre Vás vhodná. Napriek tomu to nepreháňajte a hlavne so pšenicou

 • Doprajte si veľa ovocia a zeleniny, hlavne tekvica, mrkva, špenát alebo brokolica

 • Jedzte orechy a semená

 • Pite zelený čaj

 • Vyhýbajte sa lektínom v fazuli obyčajnej a mesačnej, zemiakoch, kapuste, baklažáne, banáne a paradajkách

 • Doprajte si ako doplnok L-histidín, betain, dendrobium, horec, ženšen, gingko bilobu, vitamíny C a B, zinok a lecitín

Krvná skupina B

 • B skupina môže skoro všetko. Doprajte si mäso, okrem kuracieho

 • Mliečne výrobky, hlavne fermentované, sú pre Vás zázrak

 • Tučné ryby sú pre Vás ako stvorené

 • Pozor na paradajky, kukuricu, pšenicu, pohánku, šošovicu, arašidy a sezam

 • Tým sa vyhnite, ale inak môžete skoro všetko

 • Ako doplnky si doprajte vitamíny C a B, zinok, arginín, tyrosin, lecitín a citrullin(melóny)

 • Z byliniek zasa lékoricu, tribulus terrestris, ženšen(kórejský, čínsky, sibírsky alebo indický), rastlinu Bacopa monniera a posvätnú bazalku(ocimum sanctum)

Krvná skupina AB

 • Obmedzte červené a kuracie mäso. Máte málo kyselín a fosfatázy

 • Za zdroj bielkovín si zvoľte fermentovanú sóju a morské ryby a plody

 • Mliečne výrobky sú pre Vás vhodné, hlavne fermentované (kefír)

 • Jedzte mnoho studenovodných rýb bohatých na tuk(losos)

 • Doprajte si zeleninu, najmä brokolicu, špenát a mrkvu, podporujú alkalickú fosfatázu

 • Pozor na lektíny v kuracom mäse, kukurici, pohánke, fazuli mesačnej a obyčajnej a v niektorých rybách a plodoch(pstruh, homár, ustrice, platýs, ančovičky)

 • Ako doplnky pre žalúdok si doprajte L-histidín, horec, betain, dendrobium

 • Podporte sa aj vitamínmi skupiny B, kys.lipoovou, citullinom, glutaminom a kys.listovou

A na záver nemôže zabudnúť na chuť. Každý má právo sa telesné pôžitky. Pokiaľ si však viete Vaše obľúbené prekombinovať tak, aby chuť zostala rovnaká a zároveň sa zmenila fyziológia pokrmu, tak ste vyhrali aj po tejto stránke. A je to ľahšie ako by ste si mysleli. Čoskoro Vám prinesiem aj tento recept.

Myslite však na to, že každá potravina by mala vychádzať zo svojho pôvodného zdroja. Domáci chov, čisté a úrodné pôdy a podobne. Zmäknutá čínska kapusta, ovisnuté kelové listy, zmäknutá mrkva, striekané ovocie a vyleštené jablká či paradajky, ktoré bežne vidíme v obchodoch, nie sú už veľmi výživné. Preto podporte poctivých predajcov z dvora a našich farmárov, ktorých môžete nájsť napríklad v mestskej tržnici. Prevezmite kontrolu nad svojim zdravím a urobte ďalší krok k svojmu zdraviu.

Martin Chudý

Martin Chudý

Bloger 
 • Počet článkov:  87
 •  | 
 • Páči sa:  4x

Martin Chudý je profesionálny športovec (futbalista), konzultant pre optimálne zdravie a výživu, spisovateľ, bloger, kaviarničkár, aktivista, rečník, podnikateľ a vizionár.Viac ako 13 rokov (od 2006) sa aktívne zaujíma o oblasti zdravia, výživy, osobnostného rozvoja a podnikania.Martin pomáha ľuďom optimalizovať výživu, aby zlepšili svoje zdravie a vyhli sa chronickým zdravotným problémom.Martin tiež pomáha ľuďom objaviť ich “skryté“ zdroje a vďaka tomu využiť ich potenciál a dosiahnuť život podľa svojich predstáv.Viac o Martinovi:https://www.martinchudy.sk/o-mne/Kontakt:FB: https://www.facebook.com/www.martinchudy.skWEB: https://www.martinchudy.sk/ Instagram: https://www.instagram.com/martin_chudy/ Zoznam autorových rubrík:  Metabolická flexibilitaVoda a tekutinyZdravie11 krokov ku zdraviuÚspechReceptyZdravie zvieratŠtíhla postava

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu