Poznámky:
Toto je 3. článok mojej série o pitnej vode. Pre získanie celkového obrazu si prosím najskôr prečítajte prvý a druhý článok série.
Keďže na blog.sme.sk nemôžem odkazovať na komerčné produkty, hodnotenie konkrétnych 9 vodných filtrácií nájdete na mojom hlavnom blogu.
Tomuto článku som venoval desiatky hodín práce (4 týždne), preto je aj o niečo dlhší. Napriek tomu nie všetky informácie o vodných filtráciách môžu byť presné a aktuálne. Ako zdroje som použil webové stránky predajcov a výrobcov a osobnú komunikáciu s nimi. Uvedené vlastnosti a ceny filtrácií sú aktuálne k januáru 2017.
Potrebujete filtrovať svoju vodu?
V prvých dvoch článkoch som vám priniesol viacero argumentov, ktoré podporujú nákup vodnej filtrácie. Pretože aj keď je slovenská voda relatívne kvalitná a čistá, tak náš moderný spôsob života vedie k jej znečisťovaniu nebezpečnými toxínmi.
Zároveň som vám odporučil vykonať rozbor vašej pitnej vody, čo by mal byť prvý krok, pokiaľ uvažujete nad kúpou filtrácie. Avšak podrobné rozbory sú pomerne nákladné. Preto vás môže vyjsť lacnejšie kúpa vodnej filtrácie. A keďže je množstvo dôkazov o potencionálnej toxicite pitnej vody, pre mňa je to najoptimálnejšie riešenie. Prinajmenšom kvôli obsahu chlóru a jeho zlúčeninám.
Preto drvivej väčšine z vás určite odporúčam používanie vodnej filtrácie.
Aj keď sa u nás zvyšuje počet ľudí, ktorí ju používajú, stále je to trocha tabu pre mnohých Slovákov a nie sú si istí, či má filtrácia vôbec zmysel. Naopak v iných krajinách je to úplne bežná prax. V niektorých krajinách Ázie a Afriky je to doslova nevyhnutné kvôli veľkému znečisteniu vody. Avšak aj vyspelé krajiny používajú vodnú filtráciu. Napríklad v takom Holandsku sa celoplošne praktizuje už od 70-tych rokov kvôli problémom s uvoľňovaním medi a olova zo starých potrubí (používanie olova je tam už zakázané).
Ak voda z vodovodu pre vás nie je problém a považujete ju za čistú a netoxickú, tak veľký význam má filtrovanie vody (znižovanie tvrdosti) kvôli tvorbe vodného kameňa, ktorý poškodzuje spotrebiče a znehodnocuje vyprané oblečenie (viac nižšie). Na Slovensku má asi 75 % obyvateľov tvrdú vodu, čo zvyšuje riziko uvoľnenia toxínov z potrubia do vody.
Z tohto dôvodu má vodná filtrácia význam pre väčšinu ľudí žijúcich na Slovensku. Poďme sa preto pozrieť, aké možnosti nám trh ponúka, čo všetko odstraňujú z vody jednotlivé filtrácie, a aké sú ich nevýhody.
Aké vodné filtrácie sú dostupné?
Pre účely tohto článku som oslovil 7 predajcov vodných filtrácií, ktorých mi najčastejšie zobrazovali internetové prehliadače. Z nich mi na moje otázky odpovedali 5. Konkrétnych oslovených predajcov nájdete tu.
Tí ponúkajú filtračné kanvice, reverznú osmózu, viacstupňové filtrácie bez osmotickej membrány (pod drez či stojacie na dreze), ionizátory, zmäkčovače vody, filtre na dusičnany či UV lampy na doúpravu vody. Urobme si teda krátky prehľad vašich možností, ak chcete filtrovať vašu vodu.
Najdostupnejšie vodné filtrácie a zariadenia na doúpravu vody na našom trhu:
Filtračná kanvica - dnes už patrí medzi základné vybavenie domácnosti. Je to často prvý krok pre ľudí, ktorí chcú čistejšiu vodu.
Mechanická filtrácia - väčšinou je súčasťou výkonnejších filtrácií a je to prvá filtrácia v týchto produktoch. Má za úlohu z vody odstrániť veľké nečistoty ako piesok, bahno, vlasy, hrdzu, štrk, hlinu a iné. Tieto sedimenty môžu poškodzovať membránu v reverznej osmóze, preto je v nej veľmi dôležitá. Dá sa však kúpiť aj samostatne.
UV lampa - používa UV-C žiarenie a s 99,99 % účinnosťou ničí vírusy, baktérie, cysty a iné mikroorganizmy vo vode. V tomto smere skvele a bezpečne nahradzuje používanie chlóru na dezinfekciu vody. Väčšinou sa používa v kombinácii s inými druhmi filtrácie.
Šungit - obsahuje vzácnu formu uhlíka (fulleren), ktorý predstavuje 47 - 60 % šungitu. Šungitová drť absorbuje chlór a iné škodlivé látky a súčasne obohacuje vodu o stopové prvky z aktívneho uhlia. Drť sa sype na dno nádoby, do ktorej sa naleje voda a nechá sa odstáť niekoľko hodín (12 - 15). Následne sa môže piť.
Uhlíkový filter - odstraňuje najmä chlór a jeho zlúčeniny, pesticídy, organické zlúčeniny či ťažké kovy. Je súčasťou viacstupňových filtrácií, ale je možné ho kúpiť aj samostatne.
Anex - táto silno zásaditá náplň viaže na seba dusičnany a dusitany a vyplaví ich do odpadu. Do zariadení s Anexom je potrebné dopĺňať pravidelne dopĺňať zmes soli.
Zmäkčovače vody - vhodné sú najmä pre ochranu elektrických spotrebičov a vypranej bielizne, pretože znižujú tvrdosť vody odstránením vápnika a horčíka, vďaka čomu nevzniká vodný kameň a neničia sa textílie. Vápnik a horčík sa v procese ionizácie nahradzujú sodíkom, presnejšie každý ich ión (napr. Ca2+ alebo Mg2+) sa nahradí 2 iónmi sodíka (Na+). Takže ak pijete túto vodu, prijímate viac sodíka.
Ionizátory - pomocou elektrolýzy vytvárajú zásaditú (alkalickú) vodu, ktorú niektorí ľudia považujú za zdravšiu. Ako vedľajší produkt vytvára ionizátor aj kyslú vodu, ktorá sa používa na dezinfekciu a kozmetické účely. Zásaditá voda a kyslá voda sa označujú ako ionizovaná voda.
Destilátory - odstraňujú z vody prakticky všetko - vápnik, horčík, draslík, sodík a spolu s nimi chlór, dusičnany, dusitany, hormóny, ťažké kovy (olovo, hliník, chlór) či pesticídy. Moderné destilátory dokážu vyrobiť stovky litrov vody denne a sú vhodné najmä pre laboratóriá a priemyselné účely.
Reverzná osmóza - spolu s destiláciou sa považuje za najlepšiu filtráciu z pohľadu prečistenia vody. Kombinuje viacero stupňov filtrácie (napr. mechanická, uhlíková, polopriepustná molekulárna membrána) a odstraňuje desiatky látok, ktoré väčšina filtrácií nedokáže odstrániť (dusičnany, lieky, antibiotiká a iné). Novšie produkty obsahujú aj remineralizátor vody. Jej účinnosť je vysoká a takmer každú látku odstráni na 80 - 100 %.
Filtre do sprchy - aj keď sa nejedná o filtráciu vody na pitie, tak tento druh filtrácie má nesmiernu dôležitosť, pretože naša pokožka ľahko absorbuje toxíny. Napríklad sprchovanie v chlórovanej vode sa považuje za oveľa nebezpečnejšie než pitie tejto vody. Až 2/3 absorbovaného chlóru a jeho zlúčením sa môže do tela dostať počas sprchovania cez pokožku a pľúca (vdychovanie). V tomto smere je najnebezpečnejšia horúca sprcha, pretože otvára póry na pokožke a zvyšuje vdychovanie pary. Vodná para počas sprchovania môže obsahovať až 20-krát vyššiu koncentráciu chlóru a iných toxínov než voda z vodovodu. Existujú štúdie, ktoré preukázali po 10-minútovej sprche v chlórovanej vode zvýšenie karcinogénnych trihalometánov v krvi až o 700 %. Z týchto dôvodov už roky používam filtračnú sprchovú hlavicu, sprchujem sa krátko a skôr studenou alebo ľadovou vodou (aj v rámci otužovania).
Ponuka je teda skutočne veľká. Preto verím, že vám svojim článkom uľahčím prácu, ušetrím čas a pomôžem vám zorientovať sa na trhu vodných filtrácií.
Veľký prieskum vodných filtrácií
Filtrácie som rozdelil do 3 skupín podľa typu a výkonnosti a z každej skupiny som ohodnotil 3 produkty. Jednotlivé skupiny:
Filtračné kanvice
Viacstupňové filtrácie bez osmotickej membrány
Reverzná osmóza (s osmotickou membránou)
Produkty ako ionizátory, zmäkčovače vody a destilátory som nezaradil do svojho zoznamu, pretože destilátory sú určené skôr pre priemysel a zmäkčovače vody by som vám odporučil v tom prípade, ak chcete primárne ochrániť svoju práčku, umývačku riadu, kúrenie, bojler, kotol či žehličku. UV lampy sú súčasťou niektorých produktov, alebo je možné ich dokúpiť samostatne k filtrácii. Šungit tiež nehodnotím, ale považujem ho za účinný odstraňovač kontaminantov z vody.
Filtračné kanvice
Hodnotenie produktov nájdete tu.
Sú pomerne lacný, jednoduchý a praxou overený spôsob, ako si pripraviť čistejšiu vodu. Rozdiely medzi väčšinou značiek sú minimálne a líšia sa jedine objemom kanvice či životnosťou filtra. Niektorí výrobcovia sa líšia aspoň horčíkovým, alebo iným mineralizátorom a viacstupňovou filtráciou. Myslite však na ich údržbu a pravidelné umývanie, inak z nich časom získate horšiu vodu než ste do nich naliali.
Výhody filtračných kanvíc:
ušetríte v porovnaní s balenou vodou (v priebehu 10 rokov vás 1 L bude stáť okolo 0,015 - 0,05 e).
majú indikátor výmeny filtra.
ľahko sa zmestia do dverí chladničky pre prípravu chladených nápojov.
jednoducho sa umývajú.
sú účinné pri odstraňovaní chlóru, jeho zlúčenín a ťažkých kovov (viď obrázok nižšie).


Nevýhody:
väčšinou odstraňujú niekoľkonásobne menej kontaminantov než výkonnejšie filtrácie ako je napr. reverzná osmóza a výkonnejšie kanvice (viď moje hodnotenie).
väčšinou neodstraňujú liečivá (okrem niektorých - viď moje hodnotenie), hormóny či antibiotiká.
môžu z vody odstrániť minerály.
je potrebné ich pravidelne umývať (okrem niektorých - viď moje hodnotenie).
slúžia len niekoľko rokov, potom je lepšie kúpiť novú kanvicu.
zvyšujú kvalitu vody, ale neupravujú nepitnú vodu.
Náklady
Pri výpočte nákladov som vzal do úvahy opakovaný nákup lacnejších kanvíc každých 5 rokov. Každý predajca dodáva 1 filter zdarma pri nákupe kanvice. Pri lacnejších kanviciach by sa náklady zvýšili pri vyššej spotrebe vody, ktorá je však dosť pravdepodobná.

Pre koho sú určené (okrem POWER):
Pre začiatočníkov vo filtrovaní, ktorí nemajú dostatok informácií o problematike vody.
Pre zákazníkov s nižším rozpočtom.
Pre ľudí, ktorých voda je podľa rozboru čistá a chcú odstrániť len chlór alebo znížiť tvrdosť vody.
Výkonnejšie kanvice sú už na úrovni pokročilejších filtrácií, čomu zodpovedá aj ich cena a výkon.
Viacstupňové filtrácie bez osmotickej membrány
Na rozdiel od kanvíc nenájdete tento druh filtrácie v hypermarketoch či predajniach s elektrospotrebičmi. Kvalitné produkty ponúka množstvo eshopov alebo MLM systémy. Cena týchto filtračných zariadení sa pohybuje od 14 eur až do viac ako 1 000 eur.
Samozrejme rozdiely nie sú len v cene, ale aj v kvalite, aj keď si nemyslím, že s cenou stúpa aj kvalita. Z tých lacných sú na výber batériové filtre, alebo voľne stojace filtre, ktorých cena nepresahuje 55 e a cena údržby je nízka. Ak hľadáte vyššiu kvalitu, cena sa zvýši minimálne na 99 eur. Ak máte problém s dusičnanmi, aj na to existujú riešenia v tejto skupine filtrácie.
V pomere cena/výkon sú pre mňa výhodnejšie než kanvice a ak by som dnes začínal s filtráciami, tak by som preskočil nákup lacnejších kanvíc a rovno zainvestoval do viacstupňovej filtrácie.
Výhody viacstupňových filtrácií bez membrány:
ušetríte v porovnaní s balenou vodou (v priebehu 10 rokov vás 1 L bude stáť okolo 0,03 - 0,18 e).
minimálna údržba (výmena filtra 1 - 2 krát ročne).
väčšia kapacita filtra podľa jeho životnosti (v L/deň) v porovnaní s kanvicami.
slúžia dlhé roky.
rýchla filtrácia.
odstraňujú desiatky až stovky kontaminantov, medzi nimi aj liečivá, hormóny či antibiotiká.
dokážu ponechať minerály vo vode.
niektoré majú indikátor výmeny filtra.
jednoduchá a rýchla inštalácia.
dodávajú sa s pomocným kohútikom, čo znižuje náklady.
Nevýhody:
väčšinou neodstraňujú dusičnany a dusitany.
môžu vyžadovať elektrickú energiu.
väčšinou si vyžadujú vyšší rozpočet v porovnaní s kanvicami.
výrazne zvyšujú kvalitu vody, ale neupravujú nepitnú vodu.
Náklady
Pri výpočte nákladov som predpokladal, že každá filtrácia vydrží celých 10 rokov. Každý predajca dodáva zdarma pri nákupe 1 filter/sadu a pomocný kohútik.

Pre koho sú určené:
Pre skúsenejších zákazníkov, ktorí chcú zvýšiť kvalitu svojej vody a kanvica im nestačí.
Pre ľudí, ktorí si chcú napúšťať čistú vodu priamo z kohútika.
Pre zákazníkov s vyšším prvotným rozpočtom.
Pre ľudí, ktorí sa chcú minimálne starať o údržbu a výmenu filtrov.
Pre ľudí, ktorí majú nadmerne znečistenú vodu.
V prípade niektorých produktov (viď moje hodnotenie) aj pre tých, ktorí majú problém s nadbytkom dusičnanov vo vode (zistiť to môžete napr. prúžkami).
Reverzná osmóza (RO)
Patrí medzi najpokročilejšie systémy vodnej filtrácie, pretože obsahuje osmotickú membránu, ktorá prepustí prakticky len molekulu vody (a nič väčšie než 0,0001 mikrometra). Táto membrána predstavuje jeden stupeň filtrácie, ale celé zariadenie bežne máva 4 až 9 stupňov, ktoré nielen čistia vodu, ale aj chránia membránu pred poškodením.
Ceny systémov RO na našom trhu sa pohybujú medzi 150 - 1 455 eur. Preto je vhodné sa o ne dôkladne starať a ideálne využívať profesionálny servis. RO všeobecne odstraňujú z vody až 97 % kontaminantov s účinnosťou 80 - 100 %, vrátane dusičnanov, dusitanov, fluoridu, antibiotík, liečiv a hormónov.

Ak chcete používať najkvalitnejšiu vodnú filtráciu a/alebo piť demineralizovanú vodu, systémy RO sú ideálne riešenie. Ak chcete vo vode aj malé množstvo minerálov, tak odporúčané produkty vám tiež splnia vaše požiadavky, pretože si v nich môžete regulovať obsah minerálov . Takže si môžete vyrobiť demineralizovanú vodu, alebo vodu s malým množstvom minerálov. Ak používate vodu zo studne, k dispozícii sú ďalšie RO, ktoré sú špeciálne určené pre studne.
Výhody reverznej osmózy:
ušetríte v porovnaní s balenou vodou (v priebehu 10 rokov vás 1 L bude stáť okolo 0,08 - 0,19 e).
odstraňuje až 97 % kontaminantov s vysokou účinnosťou, vrátane fluoridu, dusičnanov, dusitanov, hormónov, liečiv a antibiotík. V tomto smere je to najvýkonnejšia filtrácia.
minimálna údržba (výmena filtra 1 - 2 krát ročne).
vydrží dlhé roky, životnosť membrány je zvyčajne 2 až 5 rokov, prípadne 40 000 litrov vody.
je možné k nej dokúpiť ďalšie zariadenia podľa potreby.
dokáže mierne remineralizovať vodu.
dodáva sa s pomocným kohútikom, čo znižuje náklady.
upravuje aj nepitnú vodu.
Nevýhody:
ak má RO zásobník na vodu, tak v nej ľahko vznikajú kultivovateľné baktérie ako prirodzená súčasť nechlórovanej vody udržiavanej pri izbovej teplote. Čiastočná prevencia ich vzniku je včasná výmena filtrov a pravidelná dezinfekcia. Pre odstránenie kultivovateľných baktérií je vhodné dokúpiť UV lampu alebo mikrobiologický filter (ak ho RO neobsahuje). Kultivovateľné baktérie však nie sú nebezpečné na rozdiel od koliformných a E.coli baktérií, ktoré RO účinne odstraňuje.
pri niektorých RO nie je montáž v cene, čo zvyšuje náklady.
je vhodné vykonávať pravidelný profesionálny servis, ktorý je spoplatnený.
vyžaduje si vyšší rozpočet v porovnaní s kanvicami a bežnými viacstupňovými filtráciami.
pri mnohých produktoch je vhodné dokúpiť UV lampu, čo však zvyšuje náklady.
voda z nej je tzv. hladná, preto nie je vhodné ju skladovať v PET fľašiach, z ktorých voda naviaže škodlivé látky.
voda obsahuje menej minerálov než voda z vodovodu a minerálne vody.
pomalšie filtruje vodu v porovnaní s viacstupňovými filtráciami. Bežne vydáva okolo 0,5 - 1 L/min, avšak akonáhle sa minie voda v zásobníku, voda začne doslova kvapkať a výdatnosť sa zníži na približne 0,05 L/min (v tomto smere je výhodná Aquatip 5000m, ktorá vydáva vodu konštatne na úrovni 0,5 - 1 L/min).
zvyšuje spotrebu vody, pretože väčšina vody je odpadová (pomer upravenej/odpadovej vody je v novších RO 1:4, ale sú aj také s pomerom 1:1).
nemá monitorovací systém, ktorý vás upozorní na výmenu filtra, na rozdiel od kanvíc a viacstupňových filtrácií.
Koľko minerálov doplnia remineralizátory?
Podľa predajcov by mali remineralizátory doplniť do vody 34 mg/l vápnika, 12 mg/l horčíka, 22 mg/l sodíka a 8,5 mg/l draslíka.
Avšak pri opise daných produktov uvádzajú predajcovia obsah minerálov vo vode po úprave 26,4 mg/l vápnika, 20,1 mg/l horčíka, 1,3 mg/l sodíka a 0,7 mg/l draslíka. Takže ťažko určiť presné hodnoty.
Podľa samotných predajcov sú však remineralizátory pomerne neúčinné a nikdy nenahradia kilometre vápencového podložia, ktorými prechádza pitná voda. Navyše, ich účinnosť rýchlo klesá pri bežnom používaní a čo sa týka horčíka, remineralizátory ho často dopĺňajú vo forme oxidu horečnatého, ktorého vstrebateľnosť je nízka.
Pre porovnanie, pitná voda bežne obsahuje 40 - 120 mg/l vápnika a 5 - 40 mg/l horčíka, minerálne vody ešte viac.
Náklady
Každý predajca dodáva zdarma pri nákupe 1 sadu filtrov, membránu a pomocný kohútik. Pre výpočet skutočných nákladov je potrebné pridať náklady za vodu z vodovodu, ktorej sa spotrebuje asi 4-krát viac než pri iných filtráciách kvôli vzniku odpadovej vody, 5000m PRO je pomer len 1:1.

Pre koho sú určené:
Pre skúsených zákazníkov, ktorí chcú maximálne čistú vodu.
Pre ľudí, ktorí chcú piť alebo používať takmer úplne demineralizovanú vodu.
Pre ľudí, ktorí si chcú napúšťať čistú vodu priamo z kohútika.
Pre zákazníkov s vyšším prvotným rozpočtom.
Pre ľudí, ktorí sa chcú minimálne starať o údržbu a výmenu filtrov.
Pre ľudí, ktorí majú nadmerne znečistenú vodu (napr. dusičnanmi).
Filtráciu si vyberte podľa kvality vašej vody
Ak by moja voda obsahovala z toxínov len nadbytok chlóru, asi by som používal len filtračnú kanvicu (alebo šungit), ktoré sú dnes už dostatočne inovatívne. Ak by v nej bolo viac toxínov a mikroorganizmov, zvolil by som viacstupňovú filtráciu, pretože zachová viac minerálov vo vode. Ak by som však na pitie používal vodu zo studne alebo mal problém s dusičnanmi, hormónmi, antibiotikami či liečivami vo vode, začal by som používať reverznú osmózu.
RO by som zvolil aj vtedy, ak by moja voda bola veľmi tvrdá, pretože každý deň by som nechcel piť len tvrdú vodu (na Slovensku má tvrdú vodu 75 % ľudí), ani ju používať kvôli spotrebičom. V tomto prípade by som však nedostatok minerálov vo vode riešil stravou bohatou na minerály a pravidelným pitím kvalitných minerálnych vôd. V každom prípade je podľa môjho názoru…
…v dnešnej dobe používanie vodnej filtrácie nevyhnutnosť pre väčšinu ľudí, ak chcú dosiahnuť optimálne zdravie.
Ako bonus prispejete k ochrane životného prostredia, čo sa v konečnom dôsledku prejaví tiež na vašom zdraví. Pretože vodná filtrácia znižuje spotrebu plastových fliaš. Aj preto vám odporúčam poobzerať sa po nejakej vodnej filtrácii a inšpirovať sa môžete aj týmto článkom. Predtým však kontaktujte konkrétnych predajcov, pretože niektorým z nich by som vyčítal nedostatok alebo chybné informácie o produktoch.
Pre lepší prehľad nákladov na všetky hodnotené filtrácie prikladám ešte nasledovnú tabuľku a graf.


No a ak sa stále neviete rozhodnúť, či filtrovať vodu, alebo nie, pozrite si jeden zaujímavý experiment s rastlinou Dífenbachia (vyhral šungit). Nie je to síce živočích, ale o kvalite vody to niečo svedčí.
P.S. V ďalšom článku porovnám pitnú, filtrovanú, balenú, pramenitú a minerálnu vodu. Určite sa máte na čo tešiť (a skúsim to skrátiť) :).
Budem rád, ak mi napíšete do komentárov akú vodnú filtráciu používate a aké s ňou máte skúsenosti. Pomôžete tým aj ostatným potencionálnym zákazníkom.