Sulík sklamal nielen voličov koalície, ale hlavne tých vlastných...
V aktuálnom prieskume sa zo všetkých politikov v dôveryhodnosti najviac prepadli premiér Heger a bývalý minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Obľúbenosť medzi voličmi u obidvoch zhodne klesla za posledných päť mesiacov o tri percentá.
Heger klesol z vlaňajších septembrových 22 na februárových 19 a Sulík z 20 na 17 percent. Ani jeden z nich nemal doteraz takú nízku dôveryhodnosť.
Samotné povalenie vlády môže mať rôzne dôsledky pre politickú stranu, ktorá ho uskutočnila. Z "filozofického pohľadu" sa ponúka niekoľko scenárov a možností:
Začnem tým v čo väčšina "povalovačov" vlád verí najviac - zisk nových voličov: Povalenie vlády môže byť vnímané ako akt odvahy a nesúhlasu so súčasným stavom a politikou, čo môže prilákať nových voličov, ktorí zdieľajú podobné názory a hodnoty. V tejto situácii by v štandardných podmienkach politická strana mohla získať popularitu a posilniť svoje postavenie na politickej scéne. Máme dnes na Slovensku štandardné podmienky?
Strata voličov: Na druhej strane, povalenie vlády môže byť vnímané ako politická taktika a ukázať sa ako neschopnosť vládnuť, čo by mohlo viesť k strate podpory zo strany existujúcich voličov. A to sa práve deje strane SAS - neprinášajú nové témy, zacyklujú sa sami do seba, točia staré otrepané frázy, nie sú konštruktívny. Neukazujú "nové tváre", ktoré by mohli priniesť "nový vietor" a zastaviť súčasný prepad.
Rozdelenie vo vnútri strany: Povalenie vlády môže skôr či neskôr viesť k rozdeleniu vo vnútri SAS, keď niektorí členovia sa môžu stotožniť s týmto krokom ( tí čo chcú byť na kandidátke strany) a iní by ho mohli vnímať, ako zradu hodnôt alebo slabosť. Toto môže viesť k destabilizácii strany a zhoršeniu jej politickej pozície. Ak sa to navonok nedeje tak myslím, že mnohí voliči SAS, ale napríklad aj z ich pôvodných nominantov, určite nie sú spokojní, ako a kde skončili.
Reakcia verejnosti: Následky povalenia vlády sa môžu líšiť v závislosti od toho, ako na to reaguje verejnosť. Ak sa javí, že verejnosť podporuje rozhodnutie o povalení vlády, politická strana by mohla mať väčšiu podporu, ale ak verejnosť bude proti tomuto kroku, môže to viesť k politickému oslabeniu strany. Myslím, že toto je to, čo Sulíka zatiaľ najviac zaskočilo v jeho scenári a pravda je taká, že ak chcel pre povalenie použiť tie argumenty, ktoré používa - tak ju mal povaliť dávno predtým, ako ju povalil. Teraz sú už argumenty z jeho strany, ktoré používa pri vysvetľovaní prečo to urobili a prečo až teraz - pre obyčajného človeka "neuveriteľné" a neautentické. Výsledkom je, že v aktuálnom prieskume v dôveryhodnosti zaznamenal Sulík opäť 3% prepad a SASka kontinuálne zrýchlila svoj prepad v preferenciách. Pokiaľ nezmenia dátum predčasných volieb a budú voľby v septembri, je možné, že budú mať reálny problém sa dostať do parlamentu. Stačí, aby niekto prišiel s novou liberálnou politickou stranou, ktorá im odčerpá 1-2 percentá.
SAS - strana, ktorá povalila vlastnú vládu, bude s blížiacimi sa voľbami čeliť nárastu verejnej kritiky a straty dôveryhodnosti u voličov. Povalenie vlády právom vzbudzujú otázky ohľadom dôvodov, prečo bola vláda povalená práve teraz (koľko bolo predtým iných podobných dôvodov) a či bola táto voľba v záujme krajiny, alebo len v záujme politických záujmov strany.
Je pravdepodobné, že strana skôr či neskôr bude čeliť rozkolom vo vlastných radách a stratám podpory od členov alebo sponzorov, ktorí neboli spokojní s rozhodnutím povaliť vládu. Takéto straty by mohli mať vplyv na schopnosť strany SAS získať podporu pre svoju politiku v budúcnosti.
Čo by som poradil Richardovi Sulíkovi?
Povalenie "vlastnej vlády" už teraz má vážne dôsledky pre "politický život" SASky a jej budúcnosť. Existuje niekoľko spôsobov, ktorými by si mohla strana zachrániť svoju reputáciu a zabezpečiť si ešte akú takú politickú budúcnosť:
Neustále vysvetľovanie dôvodov pre povalenie vlády: SAS by mala jasne a otvorene vysvetliť svoje rozhodnutie povaliť vládu a predstaviť svoje dôvody verejnosti - a to opakovane. Hlavne jej načasovanie. Zatiaľ jej obyčajní ľudia neuverili a vyzerá to tak, že povalili vládu len pre to, že si napísali scenár, že im to prinesie nových voličov. A to sa nedeje. Ak verejnosť bude cítiť, že strana konala na základe princípov a snažila sa chrániť záujmy Slovenska, môže to pomôcť k obnoveniu dôvery a podpory verejnosti.
Práca na obnovení dôvery verejnosti: Strana by mala pracovať na obnovení dôvery verejnosti prostredníctvom pozitívnych krokov a preukázania svojho záujmu o Slovenska a nie stále meniť svoje názory. Toto by malo zahŕňať zvyšovanie transparentnosti svojich aktivít, zlepšenie verejnej správy a účasti občanov v rozhodovacom procese strany - znamená to, aj konečne významnejšie posilnenia počtu členov strany a nie byť "uzavretým klubom", ako je strana vnímaná dnes .
Zmena vedenia a politiky strany: Problémy v strane sú určite hlbšie, ako sa na prvý pohľad zdá, strana by mala zvážiť zmenu svojho vedenia a politiky. Nové vedenie môže priniesť nové nápady a zmeny, ktoré by mohli pomôcť strane získať späť dôveru voličov. Minimálne pár nových - odborne zdatných ľudí vo vedení SASky by prišlo určite pred voľbami vhod.
Koalície a spolupráca: Strana by mala uvažovať o spolupráci s inými politickými stranami, ktoré zdieľajú podobné hodnoty a ciele. To môže zlepšiť jej postavenie, prilákať naspäť stratených voličov a umožniť jej dosiahnuť väčšiu podporu v budúcnosti. Tento efekt však pravdepodobne za súčasnej situácie môžu dosiahnuť len v koalícii s Progresívnym Slovenskom.
Silný program a záväzok: Strana by mala predstaviť nový a silný program, ktorý bude odzrkadľovať jej hodnoty a ciele. Je dôležité, aby tento program bol prepracovaný a predstavoval skutočný záväzok na zlepšenie Slovenska a života jej občanov.
Prehodnotenie prístupu k politike: Strana by mala prehodnotiť svoj prístup k politike a začať konať v súlade s potrebami krajiny a jej obyvateľov. Môže to znamenať aj odôvodnenú zmenu politických postojov alebo spôsobu, akým sa strana angažuje v politike.
Ďalším krokom, ktorý by mohol pomôcť strane SAS, ktorá povalila vlastnú vládu, by bolo prijať zodpovednosť za svoje činy. Strana by mala preukázať, že jej ciele a hodnoty zostali nezmenené a že je stále schopná zastupovať svojich voličov. Môže to byť napríklad prostredníctvom kampane, ktorá bude zameraná na prezentáciu nových riešení a zameranie sa na potreby občanov.
V každom prípade, rozhodnutie povaliť vlastnú vládu bolo vážnym krokom, ktorý sa obávam, že pokiaľ budú voľby až v septembri, bude mať fatálny vplyv na osud SAS. Sulík bude musieť preradiť rýchlosť a nielen produkovať jeden blog denne na sme.sk a denniku n, ale hlavne presvedčiť svojich zostávajúcich voličov, že jeho kroky boli motivované záujmom Slovenska.
Zatiaľ sa to javí, že sa len snažil minimalizovať negatívne dôsledky pre stranu a jej členov z účasti vo vláde Igora Matoviča a následne Eduarda Hegera.
Pokiaľ sa však niečo významné nestane, je strana SAS z môjho pohľadu "samoodsúdená" do mimoparlamentného života po predčasných septembrových voľbách.