Bude slovenský europoslanec majster Európy?

Budúcnosť Európy závisí od našej schopnosti zjednotiť sa a pracovať spoločne na prekonaní našich rozdielov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rozdelenie počtu poslancov v Európskom parlamente medzi jednotlivé členské štáty Európskej únie je dôležitou témou, ktorá výrazne ovplyvňuje rovnováhu politickej moci a reprezentácie v rámci EÚ. Toto rozdelenie vychádza z princípu "degresívnej proporcionality", čo znamená, že väčšie štáty majú viac poslancov než menšie štáty, avšak menšie štáty majú proporcionálne viac poslancov na počet obyvateľov.

Európsky parlament je viac než len symbol demokracie; je to miesto, kde sú prepojené nádeje a očakávania európskych občanov.

Najväčším členským štátom EÚ je Nemecko, ktoré má najväčší počet poslancov v Európskom parlamente, konkrétne 96. Tento počet je maximom, ktorý môže jeden členský štát mať. Nemecko, ako najväčšia ekonomika EÚ, má teda aj najväčší politický vplyv v parlamente. Na druhej strane, malé štáty ako Malta a Luxembursko majú každý po 6 poslancov, čo je minimálny počet. Tým sa zabezpečuje, že aj menšie krajiny majú svoj hlas a môžu sa podieľať na tvorbe európskej legislatívy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stredne veľké štáty ako Španielsko a Poľsko majú výrazný počet poslancov, konkrétne 61 a 53. To im umožňuje silnú prítomnosť v rozhodovacom procese a významný vplyv na tvorbu politík EÚ. Rovnako aj Francúzsko a Taliansko, ktoré majú po 81 a 76 poslancov, zohrávajú kľúčové úlohy v európskej politike. Tieto štáty predstavujú veľké trhy a majú rozsiahle populačné základne, čo im poskytuje široký mandát na zastupovanie svojich občanov.

Slovensko má 15 poslancov v Európskom parlamente. Tento počet umožňuje Slovensku byť súčasťou európskeho politického procesu, ale zároveň si vyžaduje efektívne využitie dostupných zdrojov a strategickú spoluprácu s poslancami z iných krajín a frakcií. Podobne je na tom Maďarsko s 21 poslancami. Podrobne o tom koľko europoslancov má , ktorá krajina si môžete pozrieť tu. V septembri 2023 europoslanci schválili rozhodnutie Európskej rady navýšiť počet kresiel v Európskom parlamente o 15 na 720 pre legislatívne obdobie 2024 - 2029.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdelenie počtu poslancov je kompromisom medzi potrebou reprezentovať občanov podľa počtu obyvateľov a zabezpečiť, aby menšie štáty mali dostatočný hlas. Tento systém je navrhnutý tak, aby zabezpečil demokratickú legitimitu a spravodlivosť v rámci rôznorodej Únie. Každý poslanec má jeden hlas, čo znamená, že rozhodnutia sú prijímané na základe väčšinového konsenzu, ktorý zohľadňuje záujmy všetkých členských štátov.

Reprezentácia v Európskom parlamente je vyvážená tak, aby odrážala veľkosť populácie aj potrebu spravodlivej účasti všetkých členských štátov.

Frakcie v parlamente hrajú kľúčovú úlohu pri formovaní politických rozhodnutí a reprezentovaní rozmanitých záujmov občanov

Byť zaradený vo frakcii v Európskom parlamente je nevyhnutné z viacerých dôvodov, ktoré súvisia s efektivitou, politickým vplyvom a schopnosťou dosahovať legislatívne ciele. Európsky parlament je komplexná inštitúcia, kde sa stretávajú poslanci z rôznych členských štátov s rozličnými politickými a kultúrnymi pozadiami. V tomto kontexte je frakcia, teda skupina poslancov s podobnými politickými presvedčeniami a cieľmi, kľúčová pre efektívnu prácu a rozhodovací proces.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z hlavných dôvodov je koordinácia a efektivita. V rámci frakcie môžu poslanci lepšie koordinovať svoje aktivity, vymieňať si informácie a strategicky plánovať svoje kroky. Frakcia poskytuje štruktúru a podporu, ktorá umožňuje jednotlivým poslancom byť viac informovaní a pripravení na diskusie a hlasovania. Bez tejto koordinácie by jednotliví poslanci čelili obrovskému množstvu informácií a legislatívnych návrhov, čo by výrazne znižovalo ich efektivitu a schopnosť prispievať k rozhodovaciemu procesu.

Frakcie v Európskom parlamente odrážajú rozmanitosť názorov v Európe a zabezpečujú, že každý hlas je počuť

Kľúčovým bodom je politický vplyv. Frakcie majú v Európskom parlamente významnú váhu a väčší počet poslancov v jednej frakcii znamená väčší vplyv na tvorbu politiky a legislatívy. Frakcie môžu formovať aliancie, rokovať s inými skupinami a ovplyvňovať rozhodnutia na vyššej úrovni. Byť súčasťou frakcie umožňuje poslancom presadzovať svoje politické priority efektívnejšie, než by to dokázali ako nezávislí jednotlivci.

SkryťVypnúť reklamu

Frakcia tiež poskytuje platformu pre výmenu názorov a budovanie konsenzu. V rámci frakcie môžu poslanci diskutovať o rôznych pohľadoch a hľadať kompromisy, čo je nevyhnutné pre prijímanie účinných a realistických politických riešení. Tento proces výmeny názorov a budovania konsenzu je základom pre demokratické rozhodovanie a umožňuje, aby boli zohľadnené rôzne perspektívy a záujmy.

Byť zaradený vo frakcii tiež prináša praktické výhody. Frakcie poskytujú svojim členom administratívnu a technickú podporu, vrátane prístupu k odborníkom, analytickým zdrojom a iným nástrojom, ktoré uľahčujú ich prácu. Tieto zdroje sú neoceniteľné pre efektívne plnenie poslaneckých povinností a umožňujú poslancom lepšie pochopiť a riešiť komplexné európske otázky.

Frakcie tiež zohrávajú kľúčovú úlohu v zastupovaní a ochrane záujmov svojich voličov na európskej úrovni. Členstvo vo frakcii umožňuje poslancom efektívnejšie obhajovať záujmy svojich voličov a krajín, ktoré zastupujú, čím zabezpečujú, že ich hlasy sú počuť a zohľadnené v európskom rozhodovacom procese.

Po posledných voľbách do Európskeho parlamentu, vyzerá, že najviac kresiel získala frakcia EĽS - Poslanecký klub Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov) so 184 kreslami. Nasledovali Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) so 139 kreslami a Obnova Európy (Renew Europe) so 79 kreslami. Tieto tri frakcie sú tradične najväčšie a často formujú koalície na zabezpečenie efektívneho fungovania parlamentu.

Obrázok blogu

Byť zaradený vo frakcii v Európskom parlamente je nevyhnutné pre efektívnu a úspešnú politickú prácu. Frakcia poskytuje podporu, koordináciu, politický vplyv a platformu pre výmenu názorov, čo všetko prispieva k tomu, aby poslanci mohli efektívne plniť svoje úlohy a presadzovať záujmy svojich voličov.

V komplexnom a mnohovrstevnom prostredí Európskeho parlamentu je frakcia kľúčovým nástrojom pre dosahovanie úspechov a zabezpečenie demokratického a efektívneho rozhodovacieho procesu.

Slovenský europoslanec - majster Európy...

Môžu sa niektorí novozvolení slovenskí europoslanci cítiť ako MAJSTRI EURÓPY, ktorí chcú ísť meniť "kolobeh Európy", keď EĽS pravdepodobne bude pokračovať vo svojom "európskom vládnutí"...tak potom snáď si predstavme už len túto fikciu - aby Európa vedela, čo ju čaká:

Slovenský europoslanec je majster Európy! Niečo ako politický majster sveta, len v európskom meradle. Naša hrdosť v Bruseli, náš politický Ronaldo medzi európskymi kolegami. Človek, ktorý dokáže na zasadnutí parlamentu premeniť aj najnemožnejšiu diskusiu na svoju chvíľu slávy.

Slovenský europoslanec je ako majster všetkých remesiel, avšak žiadneho poriadne. Jedného dňa sa zameria na ekologickú transformáciu, na druhý deň sa stáva odborníkom na digitálne trhy a tretí deň... no, tretí deň má voľno, lebo aj majstri potrebujú oddych. Týmto tempom, kým sa Európska únia zorientuje, slovenský majster už bude oslavovať ďalšie narodeniny na domácej pôde, obklopený svojimi verným priaznivcami, ktorí stále veria v jeho geniálne plány.

Jeho prejavy sú klenotom rétoriky. Spleť slov, v ktorých sa stratí aj ten najväčší lingvista. Každá veta má svoje čaro, a pritom dáva menej zmyslu ako telenovela bez titulkov. Kolegovia z iných krajín len krútia hlavami a snažia sa zachytiť aspoň náznak logiky v tom poetickom chaose.

A čo výsledky jeho práce? Nezmerateľné! Doslova. Ale v skutočnosti, kto potrebuje výsledky, keď máme také úžasné prejavy a politickú prítomnosť? Veď práca europoslanca nie je o tom, aby niečo dosiahol, ale aby bol prítomný a hlavne, aby mal správne postavené Instagramové/Telegramové príspevky.

Slovenský europoslanec, náš majster Európy, nám pripomína, že v politike nejde o výsledky, ale o cestu. A hlavne, že aj my, malá krajina v strede Európy, môžeme mať svojho politického superhrdinu, ktorý nás bude reprezentovať tak, ako sa patrí. Pretože na konci dňa nejde o to, čo ste urobili, ale ako ste to povedali. A v tom je náš nový europoslanec skutočným majstrom...

Verím, že naši novozvolení europoslanci sa z tejto fikcie poučia a pôjdu inou - európskou cestou...budúcnosť Európy závisí od našej schopnosti zjednotiť sa a pracovať spoločne na prekonaní našich rozdielov. Naša budúcnosť je v Európe, a tá budúcnosť je založená na solidarite, udržateľnosti a inováciách. Európa musí zostať miestom, kde sú sny možné a kde krajiny spolupracujú na vytváraní lepšej budúcnosti pre všetkých.

Martin Greguš

Martin Greguš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  720x

Som predseda občianskej iniciatívy STOP Zelená - www.stopzelena.sk - ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska a zakladajúci člen občianskej platformy Team Bratislava, ktorú založili bratislavskí členovia a sympatizanti občianskej iniciatívy. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál ZELENESPRÁVY na www.ZELENESPRAVY.sk. Okrem sme.sk čítam a aktívne podporujem www.ISOCERTIFIKAT.sk portál o ISO certifikácii a www.NOVOSTAVBA.sk - spravodajstvo zo slovenského stavebníctva. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaOchrana životného prostrediaŠtátne orgány a samosprávaStrategické plány a manažmentPolitika, komentáre a postrehyStavebníctvo a dopravaZdravotníctvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu