Je 300 euro pre lekárov veľa alebo málo?

Dovoľte mi, aby som sa vyjadril k súčasnej situácii v zdravotníctve. Mám k tomu čo povedať, pracujem ako lekár. Nevšímajte si môj mladý vek - o tom aká je vojna vedia najlepšie branci v zákopoch, nie generáli s pekným oblekom sediacich na kožou potiahnutých kreslách. Nedopustím, aby boli ľudia nehoráznym spôsobom dezinformovaní o tom, čo sa teraz deje. Veľmi by som si prial, aby bola verejnosť na našej strane a aby sme spoločnými silami porazili túto mrzkú lúzu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (135)

Súčasná situácia je dosť zložitá, nebudem sa vyjadrovať ku všetkému, poviem Vám ako to vidím ja.

V septembri minulého roka som nastúpil ako interný doktorand na jedno nemenované pracovisko. Okrem vedy (robiť výskum na Slovensku je skutočná veda!) sa venujem aj liečebno-diagnostickej činnosti na oddelení. Tá má voči mojej vedeckej činnosti prevahu, prakticky od siedmej hodiny až do tretej, štvrtej, piatej, robím to isté, čo izbový lekár. Podotýkam, že je to dobrovoľne, chcem ísť atestovať a neviem si predstaviť, že by som si mohol spraviť špecializáciu až po 9 rokoch. Vedu robím po nociach a cez víkendy na kolene.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď robím to isté, čo izbový lekár, dostal som úväzok v rozsahu 0,05 (nie polovičný, ale 5-percentný) aby nemocnica ušetrila čo najviac, načo aj, však dostávam štipendium. Úväzok som nezískal pri nástupe, ale až po 3 mesiacoch, v dôsledku nadstavu na našom pracovisku. Bol som teda platený za to čo nestíham robiť (veda) a za prácu na oddelení som zarábal 34 euro mesačne. Podotýkam, že so svojím súčasným finančným ohodnotením som spokojný. Výpoveď som nedával kvôli platu. Fakt, že človek robí niečo, za čo nedostáva výplatu a dostáva štipendium za vedu, korú robí vo svojom voľnom čase je skôr administratívnym, či právnickým problémom. Vadí mi len, len že moja práca na oddelení sa zlegalizovala až po 3 mesiacoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Nebojte sa, nebol som jediný. Môj kamarát, tiež interný doktorand, dostal úväzok v rozsahu 0,05 až po roku a pol. Moja spolužiačka, tentoraz zdravotníčka, bez vedľajšieho príjmu ako štipendium, pri nástupe na iné pracovisko prvé dva mesiace zarábala okolo 60 euro v čistom mesačne, tiež v dôsledku nadstavu. Ani neskôr nemala plný úväzok.

Nemocnica si vlastne takto vykazovala čiernu prácu. Ale akú čiernu prácu! Pod čiernou prácou chápem napríklad situáciu, keď stavbyvedúci zamestnáva človeka načierno, potajme. On má rovnakú výplatu ako ostatní, zamestnávateľ neplatí odvody. Obaja sú spokojní. 

Avšak nenájdete inštalatéra, nieto nebodaj právnika, ktorý by pracoval čo len hodinu zadarmo. Aj posledná prostitútka v tomto štáte si povie cenu, pod ktorú nepôjde. Zato my lekári niekedy bohužiaľ áno.

Skryť Vypnúť reklamu

Presuňme sa do súčasných dní. Okolo 2400 lekárov podalo výpovede, lebo nesúhlasia so stavom slovenského zdravotníctva. Máme štyri požiadavky. Dodržiavať Zákonník práce (aká smiešna požiadavka - chceme len, aby sa dodržiaval ZÁKON!), zmeniť systém financovania zdravotníctva (bodaj by nemocnice neboli stratové, keď poisťovne preplácajú zlomok materiálu či prevedeného výkonu), zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.

Táto téma (transformácia nemocníc na akciové spoločnosti) je zložitejšia, netreba ju vidieť jednostranne. V nemocnicach, ktoré sú a.s. sa však stáva, že sa ponechajú oddelenia, ktoré sú finančne prínosné (magnetická rezonancia, hematológia, klinická biochémia, mikrobiológia) zrušia sa tie, ktoré sú stratové (oddelennie dlhodobo chorých, rehabilitácia, interná). Zložité stavy prekladajú a presúvajú na fakultné a univerzitné nemocnice, kde sa sústreďujú aj pacienti so zložitými stavmi z celého Slovenska, ktorých treba komplexne diagnostikovať a liečiť. Nečudujte sa, že sú preto fakultné nemocnice stratové, navyše poisťovne preplácajú iba určitý počet dní hospitalizácie a zlomok prevedených výkonov. Páčilo by sa Vám, keby Váš zamestnávateľ Vám pekne poďakoval za dobre vykonanú prácu a dal Vám 50% výplaty?

Skryť Vypnúť reklamu

Poďme k poslednej a najcitlivejšej požiadavke, a to k výške platov. Vyjadrím sa jednoducho - odignorujem bláboly o tom, že priemerný plat lekára je 1500 euro, že dostávame od firiem 500 euro mesačne, ale pozriem sa na hodinový plat lekára. Ten je aký je, a keď sa porovná s hodinovým platom automechanika, ekonóma, či IT technika a niekto nemieta, že chceme viac ako máme teraz, mal by sa nad sebou zamyslieť. (Konkrétny príklad - za posledný mesiac som spolu s mojim štipendiom, 34 eurami za úväzok a službami zarábal 3,7 eura za hodinu. Počas štúdia som mal ako brigádnik v Auparku som 3,20 eura za hodinu.)

Urážate sa, že sme odmietli 300 euro naviac? Pozrime sa na to bližšie. V pondelok ráno nám v práci rozdali dodatok k pracovnej zmluve, ktorú keď podpíšeme, tak sa nám navyšuje plat o rozsah úväzku x 200 euro k 1.12.11 a v budúcom roku (neviem presne kedy, vedel som, že to nepodpíšem, tak som to nečítal podrobne) mi podobným spôsobom pridajú 100 euro. Dodatok obsahoval maličkými písmenami zmienku o tom, že svojím podpisom sťahujem výpoveď a tým pádom súhlasím s Memorandom pani Radičovej. V mojom prípade ma chceli uplatiť sumou 300 x 0,05 úväzku = 15 euro za mesiac naviac.

V dodatku k pracovnej zmluve bolo napísané, že ho podpisujem slobodne, dobrovoľne, bez nátlaku. Môžte si byť istí, že bez nátlaku to nie je. Lekárov si volajú na červený koberček po jednom, ťahajú im medové motúzy popod nos. Môjho kamaráta, asistenta LFUK, mladého otca rodiny, ktorý sa nebál dať výpoveď, prehovárali sumou 20 euro za mesiac. Vo fakultných a univerzitných nemocniciach je síce dosť doktorandov a zamestnancov lekárskych fakúlt s úväzkom 0,05 až 0,4, ale zdravotníkov s normálnym úväzkom 1,0 je na Slovensku väčšina. Tí by dostali o spomínaných 300 euro naviac, ale spomínaný háčik, že svojím podpisom sťahujeme výpoveď a že je to bez nátlaku ma rozhodne zaujal. 

Som neskutočne hrdý na to, koľko lekárov podalo výpoveď a statočne idú ďalej - s rodinou, hypotékou, s tým, že nemajú po prepustení kam ísť. Zároveň som veľmi smutný z toho ako sa verejná mienka obrátila voči nám. Preto si dovolím zopár poznámok:

Nehádžte všetkých lekárov do jedného vreca. Nenazývajte ma hyenou, vrahom, abnormálnym úplatkárom - uráža ma to. Nespájajte nás s naviazaním na politickú scénu. Robíme medicínu a popravde sa nestíhame venovať ničomu inému. Keď to chcete počuť na rovinu - ťažko si predstaviť vysokoškolsky vzdelaného človeka, ktorý by volil Fica. Nepýtajte sa, prečo sme s tým vyšli až teraz. Nie je to pravda, o lepšie pomery sa snažíme už od pádu socializmu, viac-menej neúspešne. Neverte, že priemerný plat lekára je 1500 eur. Choďte sa pozrieť na výplatné pásky lekárov v Skalici, Spišskej Novej Vsi, Dolnom Kubíne. Neverte tomu, čo sa hovorí v médiách. Tri krát si rozmyslím vetu, kým ju dám na papier, ale hovorím Vám, médiá sú v otázke súčasnej situácii v zdravotníctve plné lži a demagógie! Nebojím sa povedať, že sú podplatené. Tie dezinformácie o tom, nátlak zo strany vedenia nemocníc, lži o tom, kde a koľko lekárov stiahlo výpoveď, prekrútené slová z úst ministra zdravotníctva zo strany, ktorá má v názve -KRESŤANSKÁ ma takpovediac donútili napísať tento článok. Poriadne si zapíšte čísla o podaných výpovediach, ktoré sa prezentujú v médiách, počkajte si pár dní a uvidíte, kto klame. Nehovorte nám, že sme nenažraní a myslíme len na seba - otázka platov je iba jedna zo štyroch našich požiadaviek. Ostatné 3 požiadavky sa týkajú predovšetkým všetkých Vás! Aj keď to vyznie pateticky, bojujeme za našich pacientov, naše rodiny a deti.

Možno niektorí z Vás máte zlé skúsenosťami lekármi. Niekto si možno od Vás vypýtal úplatok, zle stanovil diagnózu, bol nepríjemný k pacientom. Ako som napísal - nehádžte nás do jedného vreca. Držte s nami a postavme sa spolu voči istým finančným kruhom a mocipánom, ktorí si myslia, že môžu zarábať na utrpení iných!

A keď už teda robíme tú revolúciu, ideme do toho s úsmevom na perách, s vedomím že nemáme čo stratiť! 

Obrázok blogu

  

Martin Karlík

Martin Karlík

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hoden." Milan Rastislav Štefánik Zoznam autorových rubrík:  PoéziaFotografieLa dolce VitaRozprávky a príbehySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu