Povinné označenie pôvodu mäsa v reštauráciách kvalitu ani bezpečnosť potravín nezlepší

Ak kompetetní problematike nerozumejú, nech sa poradia s niekým, kto tomu rozumie. Ak nemajú s kým, nech radšej nič nerobia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Dnešná tlačová beseda ministerky Matečnej a jej straníckej spolubojovníčky Antošovej bola jedinečná a mediálne dobre zvládnutá paródia, ktorá má jediný cieľ. Opäť vzbudiť v spotrebiteľovi pocit, že SNS robí všetko možné, aby ochránilo spotrebiteľa. Emócie a vášne spotrebiteľa.

Celú besedu môžete pozrieť https://www.ta3.com/clanok/1164210/tb-g-matecnej-a-e-antosovej-o-uvadzani-povodu-masa.html

Tak si to skúsme preložiť do zrozumiteľnej reči.

Legislatívna rovina je ako vždy, v podaní SNS, čistá tragédia. Do NR SR ide "vládny" návrh novely zákona o potravinách a predkladateľ, teda ministerka Matečná, zdôvodňuje novelu zákona hlavne nutnosťou zosúladenia národného práva s nariadením EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2017/625 z 15. marca 2017 aj napriek tomu, že nariadenia EÚ sú právne akty, ktoré sa uplatňujú automaticky a jednotne vo všetkých krajinách EÚ hneď po nadobudnutí ich účinnosti bez toho, aby museli byť transponované do vnútroštátnych právnych predpisov. Sú záväzné v celom svojom rozsahu pre všetky krajiny EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže od začiatku nezmysel a logická hádanka, prečo sa vlastne opäť novelizuje tak dôležitý zákon. Do toho príde šikovná pani Antošová, ktorá cez pozmeňovací návrh, bez akéhokoľvek pripomienkového konania, vloží novú povinnosť pre reštaurácie a podniky verejného stravovania. Vznikne povinnosť ZVEREJŇOVAŤ pôvod mäsa, ktoré sa používa na výrobu jedál. Pozor, netýka sa polotovarov, rýb a pod, len čerstvého mäsa. A ako to vysvetľuje? Tým, že sa zverejní krajina pôvodu, bude spotrebiteľ vopred informovaný a vo finále to bude tlak na reštaurácie a jedálne, aby nakupovali Slovenské mäso, ktoré je jediné vraj bezpečné a kvalitné.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sme tu diskutovali v rovine marketingu a označenia, súhlasím. Nevidím jediný dôvod, aby sa takéto označovanie nepoužívalo. Ak sa ale niekto snaží vzbudiť dojem, že týmto opatrením zvýši bezpečnosť potravín, alebo ich kvalitu - KLAME

Možno pani Antošovej unikla skutočnosť, že reštaurácie, alebo podniky verejného stravovania nespadajú pod dozor ŠVPS, teda ministerky Matečnej, ale priamo pod úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) a teda pod gesciu ministerky zdravotníctva. Tá, predpokladám, ani len netuší, čo to tu SNS predvádza. To ale nie je možné povedať o ministerke Matečnej, tu by sa asi dalo predpokladať, že má vedomosť o tom, že ona tieto zariadenia jednoducho nekontroluje. Ak ich nekontroluje, nemá jediný relevantný dôvod tvrdiť, že budú bezpečnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Tak aký význam malo vkladať túto povinnosť do zákona, ktorý je základná kompetenčná norma pre orgán dozoru ŠVPS, ak toto ustanovenie, presne tá istá ŠVPS, nemá možnosť skontrolovať?

Na ostatnej kauze poľského hovädzieho mäsa Vám názorne vysvetlím, akej novej propagande a tragédii ide spotrebiteľ, teda občan a potencionálny volič, čeliť.

Za dodržiavanie potravinového práva EÚ je zodpovedný ten členský štát EÚ, v ktorom sa mäso vyrobilo. Ak členský štát deklaruje, že je mäso bezpečné a nezávadné, nie je dôvod na pochybnosť zo strany distribútorov a spracovateľov. To ale neplatí pre orgány dozoru, ktoré by mali vykonávať námatkové a cielené kontroly bez ohľadu na deklarácie iných štátov. Slovenské mäso je rovnako bezpečné a nezávadné, ak bolo vyrobené pri dodržaní potravinového práva, ako ktorékoľvek iné mäso, vyrobené v ktorejkoľvek inej krajine EÚ, ak bolo vyrobené pri dodržaní potravinového práva EÚ a je v súlade s našimi národnými požiadavkami na bezpečnosť. Ale tiež je potrebné povedať, že pokiaľ dôjde k pochybeniu na strane výrobcov a mäso bude vyrobené v rozpore s potravinovým právom a požiadavkami na bezpečnosť, bude závadné alebo potenciálne nebezpečné, bez ohľadu na krajinu, kde bolo vyrobené.

SkryťVypnúť reklamu

Poľské závadné mäso sa dostalo do distribučnej siete (pričom malo všetky doklady o jeho bezpečnosti) a následne sa dostalo do reštaurácií a podnikov verejného stravovania. Do tohto bodu sme ako krajina do toho boli zatiahnutí a podvedení zo strany PL autorít. Nič by na skutočnosti nezmenil fakt, že by všetky reštaurácie a podniky verejného stravovania mali viditeľne označené, že mäso pochádza z PL. Presne v tomto bode malo nastať krízové riadenie s jediným cieľom. Identifikovať všetko mäso, pozastaviť jeho ďalšiu distribúciu a spracovanie a stiahnuť ho z trhu. Nič viac.

No a čo sme videli?

Jeden orgán dozoru (ŠVPS) urobil kontrolu tam, kde siaha jeho právomoc. Skontroloval dovozcov a distribútorov mäsa. Oznámil, že mäso prišlo na územie SR a následne išlo do jedální. Tým to pre tento orgán, ktorý podlieha ministerke Matečnej, skončilo vyšetrovanie. Nastúpila RUVZ, ktorý podlieha ministerke zdravotníctva. No a tento orgán začal tvrdiť, že mäso, ktoré prišlo do jedální bolo vlastne slovenské a nie poľské. Ako sa ku tomu orgán RUVZ dopátral? Skutočne nikto netuší, lebo na otázku vysledovateľnosti mäsa prišla odpoveď, že RUVZ takéto vyšetrovanie nerobí, lebo to robí ŠVPS, ale nie v jedálňach. Hneď na to zareagoval orgán dozoru ministerky Matečnej (ŠVPS) a opäť potvrdil, že on vyšetrovanie vysledovateľnosti robil a vie preukázať, že mäso išlo do jedální. Tak to druhý orgán dozoru (RUVZ) pripustil a skonštatoval, že mäso už neexistuje, bolo asi skonzumované spotrebiteľmi.

Čo sa dialo potom?

Obe ministerky si sadli pred kamery a obvinili zriaďovateľov (mestá a obce), že varia z poľského a nie slovenského, takže sú na vine. Keď im kuchárky odpovedali, že slovenského nie je na trhu dostatok, tak ministerka Matečná vytiahla na svetlo božie nejaký potravinový katalóg (ktorý stál 1 mil Eur) a odporučila im, nech sa naučia čítať. Oni jej späť odkázali, že ten katalóg nefunguje, načo ich ministerka označila za klamárov. Síce za mesiac sama vyhlásila že ten katalóg ruší, pre jeho nefunkčnosť a chyby. Potom obvinili obe dámy rodičov, že nekontrolujú z čoho varia kuchárky. No zabudli na to, že do kuchyne rodičia, na rozdiel od štátneho dozoru, nemajú prístup. Z hľadiska bezpečnosti a hygieny. Tak ako posledné boli obvinené kuchárky, že by už hádam mali vedieť rozoznať, čo je dobré a čo je zlé. Nato, ako sa dá voľným okom rozoznať mäso bez zvyškov antibiotík od mäsa, ktoré obsahuje zvyšky antibiotík, ešte nikto vo svete neprišiel. Možno ministerka Matečná ako jediná áno, ale zatiaľ si to necháva pre seba.

Lenže. Jediný, kto skutočne zodpovedá za ochranu vnútorného trhu je presne ten orgán dozoru, ktorý zabezpečuje kontrolu vstupu do SR. Nikto nikdy nezverejnil, že každý import mäsa je 24 hodín vopred hlásený elektronicky na portál ŠVPS. Takže tie hlúposti okolo toho, že nikto nevie koľko mäsa bolo skutočne dovezeného, sú len zakrývanie neschopnosti konať. Ak viem, že mi sem prúdi závadné mäso, vydám opatrenie. Okamžite. Zakážem ADD1 spracovávať na všetkých úrovniach v rámci SR mäso s krajinou pôvodu PL. Zabezpečil by som tým to, že sa to mäso neskonzumuje, lebo nespracuje vo výrobe. ADD2 prikázal by som odobrať vzorky, odoslať ich do laboratória a všetko mäso, ktoré sa nachádza na území SR z krajiny pôvodu PL jednoducho zamraziť. Ani jedno takéto opatrenie nebolo prijaté. 

A opäť sa vrátim ku pôvodnej myšlienke. Ešte stále si myslíte, že označenie krajiny pôvodu mäsa, v zariadeniach verejného stravovania, skutočne prinesie lepšiu bezpečnosť a vyššiu kvalitu?

Nie, neprinesie. Ak ozaj chceme viac bezpečné potraviny a skutočnú ochranu domáceho trhu, chce to rozsiahlu a radikálnu zmenu. Odlúčiť orgán dozoru od politickej moci, určiť jasné kompetencie a právomoci v oblasti bezpečnosti potravín a ochrane života a zdravia spotrebiteľa. Zrušiť neprehľadné novelizácie noviel a vypracovať jednu jasnú kompetečnú normu, ktorá bude reflektovať na skutočnosti 21 storočia.

Opäť sa vrátiť k tomu, že bezpečnosť a zdravie spotrebiteľa nie je politický marketing a ešte aj zle robený, ale základná a zákonná povinnosť štátu. 

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  202
  •  | 
  • Páči sa:  151x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu