Kontext: Zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti.
Sa možno nasmejeme, až nás bruchá rozbolia. (Čo sa, pravda, dá dosiahnuť aj obuškom.)
Mám sa na pozore len preto, že je to Kaliho nápad?
Áno. Presne preto. Veď si spomeňte. Fúkač, ten sympoš, o ktorom aj Vagovič písal, že sa s ním dobre komunikovalo. Ten korunný princ Smeru, ten umiernený, usmievavý politik v maske moderného verejného predstaviteľa, ten priateľský obchodník-šikovníček, ktorý mal skvelú povesť a kontakty v policajnom zbore. Že neviete? Ale no tak… Ten minister vnútra, ktorého figurínu držiacu sa nechtami stoličky vyrobili študenti počas pochodov za Slušné Slovensko. Hej, ten, ktorému sa Ministerstvo lásky spravodlivosti ospravedlnilo, že vôbec pomyslelo, že by mohol byť dôvodne podozrivý zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.
Už viete?
Nuž a on prišiel s nápadom pomôcť ťažko skúšanému Šuhajovi, a zriadiť Rosgvardiu… čo to trepem, Žandársky zbor. Hej, a Národné obranné sily. Skratka NOS. Kaliho NOS, chápeme? Ešte povedzte, že nie sú humoristi „každým coulem“.
Tyranovi gens d'armes
Ako naznačujem, AKÝKOĽVEK nápad smeráka, v ktorom spomenie „bezpečnosť“, „spravodlivosť“ alebo „ochranu“, je z definície podozrivý. Keďže máme nepreberné množstvo indícií, že Kaliho šéf stavia svoje trencle na feudálnejšie usporiadanie blízkej budúcnosti, mohli by sme z toho nápadu dokonca mať zimomriavky. Len pre zhrnutie: Šuhaj nemôže obciam poskytnúť financie na zriaďovanie obecných polícií, preto musí vzniknúť centralizovaná, nová bezpečnostná zložka, podriadená Ministerstvu mieru obrany. Vlastne dve, ak tomu správne rozumiem – žandári a NOS.
Ten pojem gens d'armes, gens armata, (ozbrojený ľud, ak chcete) je výživný. V normálnom, funkčnom, právnom štáte, kde masy (a príslušníci PZ) nevolia kolaboráciu s agresormi, by mohol znamenať hádam aj čosi dobré. V postmodernom „féodalité“ by som to skôr považoval za elitné jednotky Jeho výsosti, akési compagnies d'ordonnance. To sú takí tí ostrí chlapci, ktorí obkolesujú mocnára a dúfajú, že sa k nemu pokúsite priblížiť alebo mu pozrieť do očí. (Vo verzii z tridsiatych a štyridsiatych rokov očarujúceho 20. storočia mali aj sexi uniformy od dvojice nežných umelcov typu standartenführera Diebitscha a obersturmführera Hecka.) Ale dobre, hádam preháňam. Som paranoik, dobre mi tak.
Ešte výživnejšia je navrhovaná definícia NOS:
nová súčasť ozbrojených síl, ktorá má nahradiť súčasné aktívne zálohy. Cieľom je umožniť širšiemu okruhu občanov, vrátane aktívnych príslušníkov ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov a záchranných zložiek, zapojiť sa do obrany štátu na dobrovoľnej báze. (Fun fact: V krajine, kde celých 6,9 % respondentov odpovedalo "určite áno" na otázku o ochote brániť krajinu.)
Čítali ste si o návrhu zákona? Hm… obrana štátu…výkon mimoriadnej služby…primárny vojenský výcvik. Veľa neškodných cieľov. Našťastie, na Slovensku nie je veľa občanov, ktorí by radi dostali do ruky zbraň a mohli ochrániť svojstojnosť svojej otčiny pred ľiberáľňym homosexuaľyzmom, ktorí by si radi udreli a vychovali pomýlených serešovských janičiarov. Našťastie, v tejto krajine sa ministrom obrany nemôže stať niekto, kto bol podozrivý z páchania trestnej činnosti, alebo ktorého šéf obdivuje autoritárske režimy. Ej, ale sa jednému hneď uľaví!
Hovorím, možno nám aj zabehne od smiechu.