Začali sme na letisku vo Viedni odkiaľ sme sa priamym letom dostali až do Los Angeles a cez Las Vegas, Page, Moab a Provo sme ju zavŕšili približne po troch týždňoch v Salt Lake City. Po ceste sme navštívili rôzne miesta v Los Angeles, kde nás dokonca zastihol hurikán, videli sme Hoover Dam, Grand Canyon, Monument Valley, Horseshoe Bend, Antelope Canyon, Lake Powell, Glen Canyon Dam, Arches National Park aj Big Cottonwood Canyon a mnoho iného. Prešli sme cez štyri štáty – Californiu, Nevadu, Arizonu a Utah a najazdili vyše 3500 km.
Prvých 11 dní našej cesty nájdete TU aj TU.
Deň 12
Rozlúčili sme s Page, netrvalo dlho a privítalo nás asi najamerickejšie miesto v USA, ktoré poznáte z westernov aj z reklamy na cigarety. Monument Valley sa nachádza na južnej hranici Utahu so severnou Arizonou v nadmorskej výške 1 500 až 1 800 m. Poplatok za vstup je 8$ za osobu, pretože na oblasti, ktoré patria Navajom sa vstup s Annual Passom nevzťahuje. Pred prehliadkou údolia sme navštívili gift shop, ktorý bol asi najdrahší zo všetkých, v ktorých sme boli (magnetka za 14 dolárov? No problem). Okruh cez park má 27 km a prevedie Vás údolím, ktoré je považované za posvätné národom Navajo, v ktorého rezervácii leží. Čaká Vás nespevnená, prašná cesta a šoférovať tam bol veľký zážitok. Tak ako všade aj tu pri vstupe dostanete mapu, kde sú vyznačené všetky View Points. Určite odporúčam auto s vyšším podvozkom, ale stretli sme tam aj športový Mustang. Asi z požičovne, zhodli sme sa...
Monument Valley bolo skvelé, dychberúce miesto, ale je čas vyraziť ďalej. Náš cieľ je mestečko Moab. Stačí však dvadsať minút cesty a sme na ikonickom mieste, kde Forrest stratil zmysel pre ďalší beh – Forrest Gump Point, ďalších 10 minút jazdy a míňame Mexican Hat, ak si zájdete ešte 15 minút dorazíte do Goosenecks State Park, ten sme však ani neviem prečo vynechali. Next time.
Deň 13 - 15
Moab je typické malé americké mestečko. Je to strategické miesto na návštevu hneď niekoľkých Národných parkov - Arches NP, Canyonlands NP a dve hodiny jazdy sa nachádza aj Capitol Reef NP. My sme žiaľ pre krátkosť času navštívili iba Arches NP.
Arches National Park je známy najmä vďaka prírodným pieskovcovým oblúkom, ktorých tu nájdete viac ako 2000, na čele so svetoznámym Delicate Arch. Do parku sme z hotela mali naozaj iba niekoľko minút jazdy, nezabudnite, že na vstup okrem Annual Pass potrebujete aj časenku. Pohyb po parku je jednoduchý ako vo všetkých parkoch v USA – Visitor Center a následne View Points alebo parkoviská, z ktorých vyrážate na pešie túry. Naša prvá zastávka smerovala k ikone štátu Utah – Delicate Arch. Trail nie je príliš náročný, výstup po pozvoľne stúpajúcom chodníku trvá necelú hodinu. V letných mesiacoch si určite nezabudnite vziať dostatok vody a pokrývku hlavy. Po ceste sa naozaj nie je kam skryť pred horúcim slnkom. Sme tu. Delicate Arch Vám vyrazí dych, je to 16 metrov vysoký solitér na kamennej doske, ktorý sa stal symbolom Utahu a dostal sa aj na poznávacie značky automobilov, poštovú známku pripomínajúcu sté výročie prijatia Utahu do Únie v roku 1886 a dokonca pod ním prešla aj štafeta s olympijskou pochodňou pre zimné olympijské hry v roku 2002. Ak nebudete mať čas na prehliadku celej Devils Garden, určite nevynechajte aspoň Landscape Arch, ktorý je široký 92 metrov a vysoký 24 metrov a je jedným s najväčších skalných oblúkov na svete. Dostanete sa k nemu z parkoviska, po rovinke za cca 20 minút (1,5 míle tam aj späť). Ak ho chcete vidieť poponáhľajte sa, v najužšom bode má iba 1,8 metra a môže sa kedykoľvek zrútiť. Park má rozlohu okolo 300 km2, ak ho chcete prejsť celý, rezervujte si naň dostatok času.
Nad parkom sa vypína pohorie La Sal Mountains, ktoré je nášmu - tatranskému oku bližšie, aj keď stúpa až do výšky bezmála 4000 metrov. Utah je úžasný - púšť, červené skaly, hnedé skaly, žlté skaly a zrazu bum – Tatry, prejdete ďalších 100 míľ a nájdete soľné jazero, chcete vodopády, vodné plochy, golfové ihriská, či v zime lyžiarske strediská? To všetko tu bez ťažkostí nájdete. Utah je rozmanitý a plný naozaj milých ľudí.
Malý tip: časenku si kúpte cez web v predstihu, napr. TU je to dvojdolárová záležitosť, ale bez nej vás asi do parku nepustia. Od nás ju pýtali.
Opúšťame Moab a presúvame sa ďalej do vnútrozemia, ale o tom až v ďalšej časti.