Ako môj bratranec vyjekabátil s čitateľským denníkom

Častokrát počúvam, že údajne moja rodina nie je celkom normálna. Ja uznám, že nie v každej rodine pradedo prehral dom v kartách, nie každého strýko dostal francuzáka od Todora Živkova a nie každého sesternica v Budapešti používala výraz ištenem mysliac si, že to znamená ďakujem (Ona je slušne vychovaná a ďakuje skoro stále). Ale absenciu humoru a netradičných riešení vo vašich rodinách neospravedlňujte, prosím vás, tým, že my nie sme normálni. Napríklad taký môj bratranec. Nechcelo sa mu nič čítať kvôli nejakému čitateľskému denníku (dúfam, že reforma školstva toto brutálne týranie mládeže konečne postaví mimo zákon), ale neriešil to opisovaním obsahov z internetu. Prišiel na niečo ďaleko lepšie - on si tie diela priamo vymýšľal. A učiteľka mu to zožrala aj s navijákom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Jedinýkrát som sa nechal nahovoriť, že prečítam niečo z povinnej literatúry, lebo v škole som počul šialené hrozby miestami hysterickej slovenčinárky, čo bude s tými, ktorí to neprečítajú. Dielo Jozefa Gregora Tajovského s názvom Statky-zmätky. S obrovskými problémami som to prečítal, až prišiel veľký deň. Učiteľka nám dala test, ktorý mal preveriť, či sme to naozaj čítali a či pozorne. Otázky typu: Aká bola Ondrejova odpoveď na Marinu vetu v ktorej sa spomínala krava a podobne. Dostal som z neho štvorku, s poznámkou, že som to nečítal, ale celkom slušne natipoval. Celkový záver si urobila, že čítali to iba niektorí, aj to nie dostatočne pozorne, akoby sa žiadalo. Ďakujem, môžem sa vám na povinnú literatúru až z päty vykašľať. Odvtedy mám pocit, že kľúčovým problémom školstva nie sú žiadne osnovy ale samotné učiteľky a učitelia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môj bratranec ako žiak siedmej triedy ľudovej, nemal samozrejme žiaden záujem čítaťnejakých predpísaných autorov a robiť z toho siahodlhé podrobnérozbory. Tu vám predkladám, čo do čitateľského denníka napísal. Kurzívou sú moje komentáre, prepis je originál, akurát som opravil pravopisné chyby.

Začneme dielom:

Životopis

autor: Božena Němcová
ilustrátor: Božena Němcová :-)))
rok vydání: 1964
nakladatelství: Motýl
hlavní postavy: Božena

obsah: Kniha vypráví o Boženě Němcové, ale hlavně o její knihách, které se staly velice známé. Od první její knihy Moje nejlepší babička až po předposlední Babičku a potom tuhle. Tuto knihu napsala Božena už skoro na smrtelné posteli.

SkryťVypnúť reklamu

DOPORUČUJI PŘEČÍST (Po tejto rade určite učiteľka doteraz behá po knižniciach)

Kniha se mi líbila, i když byla místy trochu nudná.

Pani učiteľka sa zjavne nechcela hrať na úplne blbú, že také významné dielo nepozná, tak nevyslovila ani tieň pochybnosti, či skutočne Božena Němcová také niečo naškrabala a dokonca si k tomu namaľovala obrázky. V skutočnosti toto dielo existuje iba v bratrancovom čitateľskom denníku.

Král času

autor: Božena Němcová
ilustrátor: Aloiz Klimo
rok vydání: 1980
nakladatelství: Mladé letá

obsah: Kniha je rozdělena na 32 slovensky psaných pohádek, které pochází asi z 19. stol. Sepsala je Božena Němcová, při návštěvě Slovenska. Pohádky slyšené v ústním podání sepsala a dala jim jedinečnou podobu. Můžeme zde najít pohádky např. dnešní Pyšnou princeznu nebo pohádku o Popelce, či O dvanácti měsíčcích. Pohádky jsou psány staroslovenštinou, proto kniha obsahuje i malý slovníček.

SkryťVypnúť reklamu

Kniha se mi líbila, protože je psaná slovensky.

Ani toto dielo učiteľka určite nepoznala a zistila, že v Božene Němcovej má riadne nedostatky. Ani malý slovníček sa jej nezdal podozrivý.

Skončeno a podepsáno, Drama pražského povstání (toto dielo skutočne existuje, akurát obsah je trochu iný)

autor: Martin Holšák (tu už pracuje fantázia)
ilustrátor: fotografie Martina Holšáka
rok vydání: 1998

obsah: Děj se odehrává v Praze, kde se vzbouřili tisíce lidí proti německým nacistům. Pražské Povstání se začalo 5. května 1940 (učiteľka deprimovaná z Boženy Němcové ani nepostrehla zlý rok), kdy čeští vzbouřenci krutě napadli Němce na svém území. Němečtí vojáci se nestíhali divit, jakým způsobem dávají Češi najevo svoji nespokojenost a pocit ze současné situace. Češi tvrdě ničili německé vojáky jednoho za druhým, i když ani oni nebyli beze ztráty svých lidí. Německé vojáky stříleli, mlátili kameny, umlátili je k smrti holýma rukama, jednou dokonce pověsili německého vojáka a rozdělali si pod ním oheň. Toto povstání ale velice rychle utichlo a skončilo se.

SkryťVypnúť reklamu

Kniha se mi líbila, protože tam byly zajímavé fotografie, i když dost brutální.

Tak tu už evidentne ide o osadenie deja amerického filmu do atmosféry Pražského povstania. Je zjavné, že učiteľka nemala aprobáciu na dejepis a Pražské povstanie nie je jej silnou stránkou.

Z ďalšieho už iba uvediem, že Vojtěchovi Steklačovi vymyslel dielo Kluci vlítnem na ně, ktoré rozpráva o štyroch chlapcoch hrajúcich za klub FC Nekopnemsi a vyhrajú s ním ligu. Charles Dickens napísal dielo Strašidelný dom, kde na rozdiel od pôvodného textu, bratranec uviedol originálnu myšlienku, že každý sa bojí svojho detstva. Obsah knihy Heydrich od Jaroslava Čvančaru obohatil o dosiaľ neznámy fakt, že známy ríšsky protektor umrel na "psí nemoc". Takže, pokiaľ sa vám nechce čítať, máte nervy na blafovanie, pokojne si tie diela vymýšľajte...

Martin Marušic

Martin Marušic

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Profesionálny tunelár"Slovo tunelář vymysleli bývalí kvazikomunisté jako součást své předvolební populistické kampaně."Viktor Kožený Zoznam autorových rubrík:  Prihodilo sa miTunelovanieVodné dielaPlanéta ZemHistoria est lux veritatisSlovenská sosajety (vážne)Odpočutékrížom-krážom64 políSlopeme s monitoromMostySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu