Helvitis Fokking Fokk alebo včerajší protest

Včera som bol na proteste proti Gorile. Aj keď som nerád súčasťou davu a ešte neradšej potenciálnej davovej hystérie a násilností. Dav sa často zvykne zvrhnúť na niečo masovo-primitívne, kde je rozumné uvažovanie a vyjadrenie názoru pošliapané a udupané "davovou psychózou" (nič lepšie mi nenapadlo). Navyše tá kosa včera! A keďže som tam nemienil piť ani zahrievať sa príležitostným vandalizmom a násilnosťami, tak som na seba celkom hrdý, že som tam vydržal tak dlho.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Teraz bez irónie. Včera som tam bol, pretože som chcel byť jeden z tých tisícok ľudí, ktorí gorilím politikom a finančníkom odkážu, že toto ďalej trpieť nemienime. A aj preto, aby som mohol písať tieto riadky z prvej ruky a mal pri tom čisté svedomie. Vydržal som tam dokiaľ sa nazačali výtržnosti pred Úradom vlády, ktorého predstaviteľkou je ešte stále Iveta Radičová. Súčasťou toho, čo sa tam začalo diať, som už nechcel byť. Okrem toho mi pri uchu vytrvale hulákal podgurážený mladík také vulgárnosti a bez rozdielu posielal do p. všetkých, na koho si práve spomenul, že vzdialiť sa mi urobilo len dobre.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To je tá tragicko-komická stránka protestu. Aj keď oceňujem kreativitu ľudí, ich gorilích prestrojení, banánov, cibúľ, dokonca som tam videl pekné veľké zelené póry, nemôžem sa ale ubrániť dojmu, že samotní protestujúci často nevedia proti čomu protestujú. Hlavne, že protestujú. Najlepšie to vyjadril jeden chalan, čo stál blízko mňa s nenápadným transparentom - Helvítis Fokking Fokk! Ak neviete o čo ide, pozrite si posledného Grausa.

Ale aby som len nekritizoval a bol aj trochu konštruktívny. Vážim si všetkých, ktorí sa tam včera v tej zime zhromaždili, aby POKOJNÝM SPÔSOBOM vyjadrili svoj nesúhlas s tým, čo sa tu deje a aby tak pritlačili na kompetentných, aby sa Gorila dôkladne vyšetrila. Ak sa nemýlim, to bol prvopočiatočný a hlavný dôvod protestov. Asi som idealista, keď zdôrazňujem "pokojným spôsobom", ale som presvedčený, že to čo sa začalo diať pred Úradom vlády a ďalej pred parlamentom celej veci značne uškodilo.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec, o mesiac sú tu voľby. Najúčinnejší nástroj (ne)priamej demokracie, kde sa všetci môžu vyjadriť a ovplyvniť tak budúcnosť slovenskej politickej scény. Bude to určite konštruktívnejšie a účinnejšie, ako požadovať odstúpenie skoro všetkých politikov alebo nerealistickú priamu formu demokracie cez internet. Ešte tak možno rozpútať diskusiu o čo najväčšej decentralizácii moci. Nie všetky strany sú zapojené do Gorily, navyše je tu možnosť krúžkovania jednotlivých kandidátov, ktorým dôverujeme viac. Áno, je tu veľa ľudí, ktorí nedôverujú už nikomu. Tým odkazujem, oboznámte sa pokiaľ možno, čo najpodrobnejšie so stranami, ich volebnými programami a kandidátmi, a nerobte povrchné úsudky založené len na správach z masmédií. Ak ani potom nikomu nebudete dôverovať, môžete vhodiť do urny prázdnu obálku, ako hovoril už Tom Nicholson. Aspoň neprepadne váš hlas. Alebo založte vlastnú stranu. Ak budete dosť dobrí, sľubujem, že vás budem voliť.

SkryťVypnúť reklamu

Jasné, nikto nie je dokonalý a politici samozrejme tiež nie, ale aspoň si môžeme vybrať tých lepších. Oni totiž nie sú horší ako my ľudia, nie sú žiadni oni-zlí a my-dobrí/vykorisťovaní. Politici sú presne takí, akých si zaslúžime. Buďme teda radi, že voľby sú už o mesiac a využime to.

Matej Sudor

Matej Sudor

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rád sa dívam z výšky. Vtedy viac vidím. Zoznam autorových rubrík:  Veci osobnéVeci verejné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu