Neobyčajný človek Matovič

Poslanec Martin Poliačik v neobvykle otvorenom rozhovore povedal okrem iného nasledovné:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (78)

"V mojom okolí na také drogy doplatilo veľa ľudí. Chcel som vedieť, prečo to robia, a tak som raz vyskúšal pervitín aj heroín. Neoslovilo ma to, vďaka tomu som však vedel posúdiť, prečo je to lákavé, a tiež pochopiť, čo v tom ľudia hľadajú. Nikdy som ich nikomu neodporučil, a to ani marihuanu. Človek by mal byť schopný vydržať bez nich. Realita je však taká, že ľudia drogy užívajú.

Považujete ich za svinstvo?

Tvrdé drogy typu pervitín a heroín určite. Zvlášť preto, ako s nimi vyzerá obchod na Slovensku, keď sú kadečím riedené.

Svinstvom sú snáď aj tie neriedené.

Čistý heroín je pre telo v zásade neškodná vec, respektíve ani zďaleka nie je taký škodlivý ako ten, čo miešajú s rôznymi prímesami. Vytvára síce silnú závislosť, ale človek dokáže nejako fungovať. Preto sa napríklad v Španielsku upustilo od metadonovej liečby a silným závislákom dávajú čistý heroín. Nemusia si tak pichať svinstvo z ulice a podieľať sa na kriminalite. Vďaka predpísaným dávkam čistého heroínu sa vedia zaradiť späť do normálneho života. Účinnou látkou na liečenie heroínových závislostí je napríklad aj látka, ktorú som užíval v Peru, volá sa ayahuasca." (koniec citácie)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý normálny (rozumej obyčajný) človek by z toho jednoznačne usúdil, že Poliačik nikoho (a tobôž nie deti, ako to neobyčajný človek Matovič prezentuje) na žiadne drogy nenabáda. Naopak, jasne a výslovne sa vyjadruje, že tvrdé drogy sú svinstvo a neodporúča dokona ani marihuanu (viď hore).

Neobyčajný človek Matovič však, či už úmyseľne, z dôvodu jemu a á la Hlina vlastného sebaprezentovania v médiách, alebo len preto, že proste nepochopil, o čom Poliačik rozpráva, vytrhol pár slov z kontextu celého rozhovoru a vyjadril k tejto téme svoj názor. Vlastne nielen vytrhol slová z kontextu, ale vyfabuloval (trochu dramatizácie nikdy nie je na škodu) si k celej veci deti.

SkryťVypnúť reklamu

cit.: "Kolegu Poliačika upozorňujem, že ak ešte raz bude nabádať naše deti na užívanie heroínu, tak aj keď bude na neho zákon krátky, moja ruka bude dostatočne dlhá,".

Samozrejme tento svoj názor vyjadril na svojej a á la Hlina úrovni neobyčajných poslancov. Možno obyčajné hovorené slovo by nemalo taký mediálny efekt a neobyčajný človek Matovič sa predsa len v tých médiách už trochu vyzná. Skrátka vysypal v parlamente ničnetušiacemu Poliačikovi na hlavu inekčné striekačky. Ale to už asi každý vie a každý si robí svoj názor.

Odhliadnuc ešte od faktu, že Poliačik pomenúva tvrdé drogy svinstvom, na Wikipedii sa o heroíne píše nasledovné:

SkryťVypnúť reklamu

" Od roku 1898 do 1910 bol predávaný ako nenávyková náhrada morfínu a ako detská medicína proti kašľu. Bayer predával heroín ako „liek“ pre ľudí závislých na morfíne do tej doby kým bolo objavené, že sa v črevách metabolizuje na morfín. Všetky opiáty sú v črevách metabolizované na identickú molekulu s odlišnou koncentráciou v krvi. Rovnako ako s aspirínom, Bayer stratil niektoré z jeho ochranných známok kvôli 1. svetovej vojne."

Vo Veľkej Británii možno heroín dostať na lekársky predpis, aj keď patrí medzi prísne sledované liečivá (Class A drug). V súlade s britským liekopisom (British National Formulary – BNF) diamorfin hydrochlorid môže byť použitý pri liečbe akútnej bolesti, infarktu myokardu. Heroín (resp. všetky opiáty) sa vo Veľkej Británii bezplatne predpisuje drogovo závislým, aj keď od šesťdesiatych rokov je táto prax silne regulovaná[2]."

SkryťVypnúť reklamu

PS: Pán Matovič, to že som tu uviedol citáciu z Wikipedie, neznamená, že chcem, aby naše deti začali brať heroín. Taktiež si myslím, že heroín je SVINSTVO... aby ste to náhodou zle nepochopili a niekde na ulici mi nevysypali injekčné striekačky na hlavu... to by bolo nepríjemné.

Matej Sudor

Matej Sudor

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rád sa dívam z výšky. Vtedy viac vidím. Zoznam autorových rubrík:  Veci osobnéVeci verejné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu