M.Čaučík: Je veľa ľudí, ktorí majú otvorené srdcia pre pomoc druhým

„Niekedy stačí málo, aby tí najchudobnejší dostali šancu na dôstojnejší život.“ O Keni si myslí, že je stále „úžasná krajina. V situácii, keď sa dostala do povedomia pre kruté násilnosti, to možno znie absurdne. Ale človek si túto krajinu rýchlo obľúbi pre usmiatych ľudí, ktorí, hoci veľa nemajú, vedia sa tešiť. A niekedy stačí naozaj málo, aby tí najchudobnejší dostali šancu na dôstojnejší život: založili si malý obchodík a deti aby chodili do školy.“ „Jeho“ eRko – hnutie kresťanských spoločenstiev detí je nezisková organizácia, ktorá okrem iného podporuje adresné projekty práve v krajinách tretieho sveta. Napríklad kliniky v Keni, Sudáne a Ugande, mikropôžičky, školy pre deti ulice, drogovo závislé deti a detské prostitútky, športové aktivity chudobných... MARIÁN ČAUČÍK je jej predsedom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Jeden svet je filmový festival dokumentárnych filmov, ktorý predstavuje prehliadku filmov z rôznych kútov sveta zaoberajúcich sa problematikou porušovania ľudských práv, odkrývaním pozadia konfliktov, nahliadajúcich do života utečencov a žien či ľudí žijúcich v nedemokratických režimoch. Festival organizuje občianske združenie Človek v ohrození.

Obrázok blogu

Tento rok sa regionálny festival uskutoční od stredy 13. do soboty 16. februára 2008 aj v Dome kultúry v Prievidzi. V rámci 7 filmových kategórií si diváci budú môcť pozrieť 20 filmov. Pripravujeme aj sprievodné podujatia - diskusie so zaujímavými hosťami, prezentácie fotografií, divácku anketu, súťaž, či výstavu fotografií a obrazov. Hosťami festivalu budú: Marián Čaučík, (predseda organizácie eRko), Malika Mežidová (čečenská utečenkyňa žijúca na Slovensku), Nora Beňáková (riaditeľka o.z. Človek v ohrození), Andrej Bán (novinár, predseda a zakladateľ ČVO) a novinári Jana Čavojská a Vladimír Kampf a tých vám prostredníctvom krátkych rozhovorov postupne predstavíme...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zahrievacia otázka: ako sa momentálne máte? :-)
Odpoviem ako Keňania: Mzuri sana = veľmi dobre. Takto odpovedia vždy, okrem tých dní, keď sa majú naozaj dosť mizerne, vtedy povedia iba mzuri = dobre. Posledné týždne boli pre mňa dosť náročné: začiatok roka v znamení našej Dobrej noviny, vianočnej koledníckej akcie, ktorú sme organizovali už po trinásty krát a potom mimoriadne udalosti v Keni začiatkom roka a výzva SOS Keňa nám popri iných každoročných januárových povinnostiach v eRku dali riadne zabrať. Ale teším sa z toho, že na Slovensku je veľa ľudí, ktorí majú otvorené srdcia pre pomoc druhých, aj keď sú ďaleko. Takýchto skúseností sme urobili veľa, povedal by som, že čím ďalej viac. Takže mzuri sana. :-)

SkryťVypnúť reklamu

Teraz už naostro a filozoficky. Čo pre vás znamená, keď sa povie „človek v ohrození“? Či už s veľkým alebo malým č...
Keď sa povie „človek v ohrození“, znamená to pre mňa signál, že niečo nie je v poriadku a že niečo treba urobiť. Znamená to vyrušenie z bežného chodu vecí a výzvu konať aj keď si myslím, že toho už robím aj tak dosť, aby sa tá situácia pre človeka či ľudí v ohrození zmenila. Ťažké je, že často sú naše možnosti pomôcť veľmi obmedzené a v ohrození je tak mnoho ľudí – od nenarodených detí po ľudí na sklonku života, od ľudí trpiacich následkom prírodných katastrof po obete nenávisti, násilia a nespravodlivosti po celom svete...

SkryťVypnúť reklamu

A keď sa povie „iba“ človek?
Človek je žiaľ často ten, kto vytvára svojím konaním ohrozenie druhému človeku, alebo aj sebe samému. Na druhej strane je človek schopný reflexie a veľkej tvorivosti v prospech druhého a v prospech spoločného dobra. Verím v dobro, ktoré sa skrýva v každom z nás a ktoré je odrazom Dobra - Boha, ktorého môžeme spoznávať explicitne či skryto. Myslím, že hľadať a konať dobro človeka oslobodzuje...

eRko, teda hnutie kresťanských spoločenstiev detí... Skúste túto organizáciu charakterizovať. Pravdupovediac, nie som si istý, či aj skratka eRko niečo vyjadruje. A čo považujete za jedinečné, originálne napríklad v porovnaní s inými neziskovkami?
eRko je od písmena R a slova radosť, ktorú chceme spolu s deťmi žiť. Základom našej činnosti sú detské spoločenstvá, skupinky, ktoré sa so svojimi vedúcimi vo voľnom čase stretávajú a všeličo zaujímavé spolu robia. Snažíme sa vychádzať zo záujmov detí ale tiež ich formovať, viesť ku práci na sebe a radostnej službe iným ľuďom, k spoločnému objavovaniu Boha a pozitívnemu prežívaniu vzťahov v miestnej komunite, obci a farnosti.
Charakteristický a jedinečný je azda náš štýl, ktorý je ťažko niekoľkými slovami popísať. Predsa len skúsim: tvorivosť, dôraz na spoluprácu, nie na konkurenciu, sprostredkovanie hodnôt, snaha o spoločné dobro a úctu ku každému človeku a jednoduchosť – snažíme sa s deťmi byť „jedného ducha“.

SkryťVypnúť reklamu

Známa je aktivita Dobrá novina, ale vlastne po celom Slovensku fungujú rôzne spoločenstvá eRka. Vaše aktivity sa v tomto smere dotýkajú mladých ľudí, ktorí sa na nich aj aktívne zúčasťňujú. Neviem, či budete súhlasiť, že často v celej spoločnosti dochádza k potláčaniu niektorých morálnych hodnôt, ktoré napríklad aj vaša organizácia predstavuje a snaží sa rozširovať. Čo považujete v tomto smere za najväčšiu výzvu?
Konzumizmus a morálny relativizmus - to, že mnohí ľudia by v súčasnosti chceli akoby sami definovať čo je dobré a čo je zlé. Myslím, že morálne hodnoty, ktoré učí cirkev a ktoré uznávali naši otcovia a starí otcovia sú dobrou bázou pre šťastný život jednotlivca aj pre dobré fungovanie spoločnosti. Morálne hodnoty sa nemôžu meniť na základe tlaku lobistických skupín alebo výsledku hlasovania väčšiny v parlamente. To sa v konečnom dôsledku obráti proti človeku.
Konzumizmus zas uzatvára človeka do seba, odsúva na vedľajšiu koľaj duchovné hodnoty a tak mu berie spokojnosť a šťastie.
Mladí ľudia sú otvorení pravde a majú kritický pohľad na veci. Vedieme ich k tomu, aby si všímali potreby ľudí okolo seba, tých ktorí sú v núdzi a hľadali riešenia. Hovoríme s nimi otvorene o problémoch v spoločnosti, vedieme ich k úcte k životu a ku solidarite s druhými.

Čo vás najviac baví na práci v organizácii ako je eRko? Čo bolo pre vás doteraz takým najsilnejším zážitkom? Je niečo, čo by ste chceli s eRkom dosiahnuť, o čom by ste si povedali, že toto je skutočne úžasné?
Baví ma, ak sa to tak dá povedať, že robím niečo veľmi zmysluplné. Máme v eRku viac ako 1000 dobrovoľníkov. Do Dobrej noviny sa nám v posledných rokoch zapája okolo 5000 dobrovoľníkov + 20000 detí. Práca s mladými ľuďmi, ktorí chcú robiť niečo pre druhých, obohacuje. Práca s deťmi tiež mladých formuje, je to dobrá škola do života. Mám zo svojho viac ako dvadsaťročného pôsobenia v eRku (keď zarátam aj niekoľko rokov v totalite, keď sme existovali ako neformálna skupina) veľa zážitkov v tomto smere.

Niekedy je možno ťažké cítiť odozvu svojej práce, zmeny sú v niektorých oblastiach dlhodobé. Čo vás motivuje, ženie dopredu v každodennej rutine? Ak však nejaká rutina existuje. :-)
Moja práca je veľmi rôznorodá, ubíjajúca rutina u mňa neexistuje. Motivuje ma moje presvedčenie, odhodlanie stoviek dobrovoľníkov, s ktorými spolupracujem a niekedy tiež výzvy, ktoré každodenný život prinesie...

No a skúsme niečo aj o festivale Jeden svet - čo je podľa vás najkrašie na filmoch z tohto festivalu? Aké posolstvo považujete za najsilnejšie?
Za najsilnejšie posolstvo považujem nádej a životnú silu ľudí, ktorí žijú v neuveriteľne ťažkých podmienkach. Tu si uvedomím, že problémy, ktoré riešime my, sú často v porovnaní s problémami ľudí v rozvojových krajinách malicherné. Ľudia dokážu aj s málom žiť ľudsky dôstojne a inšpirovať nás, ktorí máme viac možností, ku lepšiemu životu.

Teraz skúsme trošku slovnú hračku - čo je podľa vás tak celkovo najkrajšie na tomto našom jednom svete? Na druhú stranu, čo vám najviac vadí?
Že je jeden a s tým súvisiaca jedinečnosť každého z nás. Každý človek je krásny originál a má šancu sa rozvíjať do plnosti ľudskosti. Vadí mi, keď ľudia šliapu dôstojnosť druhého človeka – zneužívaním detí, žien, slabších, ignorovaním a pohŕdaním a keď presadzujú svoje záujmy bez ohľadu na druhých a spoločné dobro.

Na záver neprezdraďme priveľa, ale čo prestavíte návštevníkom na festivale Jeden svet v Prievidzi?
Film „Dostať šancu“ o osudoch detí v kenských mestách Nairobi a Nyeri, ktorý bol natočený minulý rok v projektoch, ktoré z Dobrej noviny podporujeme. Do Prievidze prídem aj s kolegyňou Danicou Olexovou, ktorá tvorí u nás materiály rozvojového vzdelávania a robila dramaturgiu filmu. Radi sa s vami o živote detí v Afrike porozprávame. Tešíme sa na Vás!

Ďakujeme za rozhovor a my sa tiež tešíme na stretnutie 13.-16.2.08 v Kultúrnom dome v Prievidzi na festivale Jeden svet 2007!

Jeden svet 2007 | 13.-16.2.08 v Kultúrnom dome v Prievidzi
Máme právo vedieť... | piatok 15.02.08 | 19:30
Diskusia s Mariánom Čaučíkom, predsedom organizácie eRko – hnutie kresťanských spoločenstiev detí, ktorá podporuje adresné projekty v krajinách tretieho sveta. Napríklad kliniky v Keni, Sudáne a Ugande, mikropôžičky, školy pre deti ulice, drogovo závislé deti a detské prostitútky, športové aktivity chudobných...

Matej Sýkora

Matej Sýkora

Bloger 
  • Počet článkov:  160
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu