Ja som sa napríklad uchádzal o štúdium na The Danish Business Academy v Randers o mesiac neskôr ako bol určený termín. Žiadny problém, všetko sa dá vykomunikovať... A práve na „soft skills“ ako komunikácia a tímová práca je dánsky školský systém zameraný. Keď zoberieme do úvahy celkovú sociálnu a ekonomickú úroveň Dánska – konkrétne napríklad veľmi vysokú efektivitu práce a to, že Dáni sú najšťastnejší ľudia na svete - tak prečo nie?
V prvom rade však treba rozlišovať medzi tzv. pomaturitným štúdiom (akadémie) a univerzitami. Univerzity sú jasné, ale akadémie sú pre „antický názov“ akési čudné. A formálne tiež – fungujú totiž alá stredná škola na Slovensku. V „normálnej“ triede sa učí do 30 žiakov (od septembra do júna), pričom celý proces je veľmi otvorená diskusia. No a do toho práca v skupinách, následne prezentácie... A len niektoré skúšky sa skladajú z „memorovania“ (aj to v oveľa menšej - menej náročnej - miere), inak sa pracuje na rôznych (veľmi praktických a relevantných) projektoch.
Ja osobne som uprednostnil akédemiu, pretože je to (skutočne!) zamerané na prax a štvrtý semester je niečo ako výmena vo firme na základe ktorej sa vypracováva záverečná práca. Programy na akadémiách sú totiž dvojročné a študenti si „zarobia“ kredity na pokračovanie v bakalárskom štúdiu. Takže akadémia alebo univerzita?
No a potom – mesto alebo dedina? Inak povedané Kodaň so svojimi takmer dvomi miliónmi obyvateľov, Odense, Aalborg, Aarhus alebo až po malé kľudné mestečko Randers s 50 000 obyvateľmi? Rozdiel je samozrejme v životnom štýle a v nákladoch.
Štúdium sa väčšinou vybavuje cez agentúru – napríklad ENLAP, InterStudy alebo StudentAgency. Myslím, že pozrieť si konkrétnu ponuku študíjnych programov na konkrétnych školách je najlepšia cesta k tomu, ako získať reálnu predstavu, aké sú možnosti a či to je vôbec pre vás zaujímavé. Na stránkach škol je vačšinou dosť informácii alebo celkom ochotne odpovedia na otázky mailom. (Takmer som zabudol ďalší dôležitý odkaz na Study in Denmark.)
Ešte, čo sa týka nákladov – školné teda za EÚ študentov platí dánska vláda a aj keď sú životné náklady vyššie, nie až tak závratne – respektíve predovšetkým, čo sa týka ubytovania. A nájsť si prácu nie je až taký neprekonateľný problém - ide skôr o to, ako to skĺbiť so školou. A samozrejme, upratovanie či roznášanie novín nie sú práve atraktívne a dobre platené práce.
Inak, medzinárodné triedy sú skutočne medzinárodné – nás je aktuálne asi 20 z 15-tich krajín, čo je nesmierne obohacujúce... Nenápadne som už spomenul, že štúdium je v angličtine. Dáni vedia takmer všetci po anglicky a dánština mi pripadá dosť ťažká, takže viem asi tak 3 slovíčka. (A povedzme si rovno, jej celosvetový význam je približne rovnaký ako význam slovenčiny.) V každom prípade, nie je nutné sa ju učiť - aj keď, pokiaľ sa človek chce skutočne zaradiť do spoločnosti, je to oveľa lepšie.
Z formálneho hľadiska stačí študentom v Dánsku vybaviť CPR number, niečo ako naše rodné číslo a na základe toho sa dá zariadiť už prakticky všetko. (Ešte sa prípadne hodí tax card, ak nechcete platiť daň z príjmu 60, ale len 8%.)
Súvisiacich tém je určite veľa – ak by mal niekto záujem, môžem skúsiť odpovedať mailom. Na záver snáď len frázu o tom, že štúdium v Dánsku (a asi v zahraničí vo všeobecnosti) nie je len o formálnom vzdelávaní, ale je to aj škola života. Vážne!
(Niekoľko fotiek zo školy, Randers, Aarhus a dánskeho vidieka - autor Ivan Sýkora - a naozaj nemôžeme za to, že to vyzerá ako z propagačného materiálu!)
Doplnené 1.5.2012: Prečítajte si aj môj novší, súhrnný blog Štúdium v zahraničí - bezplatné štúdium v Dánsku.