Oslavy začiatku komunizmu - najväčšieho zla

8. máj - Deň víťazstva nad fašizmom, výročie ukončenia druhej svetovej vojny, na Slovensku spájaný aj s oslobodením Červenou armádou. Pričasto sa však zabúda na to, že pre Československo a ďalšie krajiny to v dôsledkoch znamenalo nástup totality horšej ako nacizmus.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

V prvom rade, je zrejmé, že človek ako Stalin na čele Sovietskeho zväzu strategicky plánoval obsadiť a podrobiť si krajiny, ktoré sa dostanú pod jeho sféru vplyvu. A kým fungoval Pakt o neútočení (Ribbentrop-Molotov), nemal Sovietsky zväz problém obsadiť Pobaltské štáty a v konečnom dôsledku aj časť Poľska. Opomeňme "historickú odbočku" Katyňského masakru.

Samozrejme, striktné porovnávanie nacizmu a komunizmu v zmysle, čo je horšie, nie je nutné - načo perverzne kalkulovať s počtami obetí? Existuje však vážny argument, ktorý robí z komunizmu režim ešte obludnejší. A síce, že sa snažil maskovať "dobrom pre ľud", ktoré často nebolo úplne jednoznačne rozlíšiteľné... Mrazivá je predovšetkým tá chladná kalkulácia.

Okrem toho, práve v krajinách ako Československo, sa dlhodobo a cielene vymývali mozgy a menili hodnoty obyčajných ľudí, ktorí sa prikrčili pred brutalitou moci. Nehovoriac o luďoch, ktorí to zlo živili a vykonávali!

S troškou irónie môžeme dodať, že nacizmus bol "aspoň" ľahko prekuknuteľné, koncentrované a nezaobalené zlo, ktoré vnímali a rozlíšili často aj samotní Nemci za relatívne krátky čas.

Na druhú stranu, mali by sme si pripomínať utrpenie Rusov, obrovské počty obetí, aj civilných... Ale s tým v ruka v ruke ide to, že až do napadnutia Ruska boli nepriatelia pragmatickými spojencami. A takisto nesmieme zabúdať na to, že pri historicky význačnej bitke o Stalingrad nechal Nikita Chruščov vyvraždiť vlastných vojakov, ktorých nepovažoval za dostatočne loajálnych. Aký to paradox, že neskôr sa ten istý človek stal nástupcom Stalina a vedúcim predstaviteľom národa, ktorého občanov sa predtým - a vlastne ani potom - nebrydil vraždiť.

Mali by sme takto spomínať aj na uránové bane, ateizáciu a ničenie kláštorov, mučenie a vydieranie ľudí. Mnohí z nich boli zašlapávaní do zeme, ďalší emigrovali. Niektorí sa "len" nedostali na školu.

Zločinecký komunistický režim je charakteristický aj požieraním vlastných stúpencov - od popravy Slánskeho až po to, že kariesta všetkých karieristov Gustáv Husák sedel niekoľko rokov vo väzení. V takom istom väzení, kam sa on potom neštítil posielať svojich spoluobčanov.

Dnes oslavujeme - z môjho pohľadu skôr politici oslavujú - bezpochyby významný deň. Nemali by sme však zabúdať na podstatu režimu, ktorý plánoval oslobodením v skutočnosti obsadiť štáty a utláčať ich obyvateľov.

Najhoršie na komunizme je, že trval tak dlho a nenápadne a plíživo ubíjal elitu národa a deformoval morálku a kultúru tých "bežných" ľudí. Dopady sú u nás - na Slovensku - nevyčísliteľné a ešte budú dlhý čas ničiť a ovplyvňovať túto krajinu.

Nesmieme však zabúdať ani na to, že my - a tým myslím aj vy a ja - sme sa s komunizmom nevysporiadali. Ľudia a celý systém nebol verejne odsúdený, nehovoriac už o postavení mimo zákon.

Našou úlohou je však s týmto aktívne bojovať, nie očakávať od pokrivených ľudí ako je prezident Gašparovič, že to budú schopní s Rusmi pomenovať. V tomto kontexte, by sme mali svoj postoj predovšetkým vyjadriť vo voľbách.

V každom prípade, aj toto súvisí s koncom vojny. Pre starších, mojich starých rodičov napríklad, je nesmierne dôležité, že vojna skončila. Myslím si však, že pre nás - pre mňa ako človeka, ktorý tú vojnu nezažil - je rovnako dôležité pripomínať si, čo po nej nasledovalo. To najväčšie zlo spočíva v tom, že dedičstvo komunizmu tu je dodnes, v každodennom živote slušných ľudí.

Matej Sýkora

Matej Sýkora

Bloger 
  • Počet článkov:  160
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu