Malajzia nepatri v Europe medzi nejako vyhladavane alebo navstevovane krajiny. V tomto ju daleko predstihuje susedne Thajsko. Mozno aj preto su letenky do Thajska ovela lacnejsie co spolu s vyrazne nizsimi cenami Malajzii moc nepraje. Snad svoju rolu zohrava aj fakt, ze z Malajzie sa kazdemu tak vybavi Kuala Lumpur a jej zname Petronas Towers,a koli nim sa vyhadzovat spusty penazi nikomu moc neoplati. V Malajzii je vsak vela co vidiet len na to potrebujete dost casu a musite si zohnat dost informacii z ktorych zial podaktore sa daju ziskat len z osobnej skusenosti. Vsetko uzasne co je opisane v cestovatelskych priruckach je mozno uzasne pre autora a par ludi, mocno vacsinu ale niekedy nie aj pre Vas. Najdolezitejsia vec je vsak na to vyhliadnute miesto sa nejako dostat. Ako teda po Malajzii?
Obr. 1 ATV ride v Ulu Kemensah pri KL

Cesta z letiska do KL.
Asi vacsina ludi pride na medzinarodne letisko KLIA. Ak sa chcete rychlo a lacno dostat do Kuala Lumpuru pouzite KLIA Express co je velmi moderny rychlovlak ktory nestoji nikde az v KL Sentral teda hlavnej zeleznicnej stanici v Kuala Lumpure. Cesta trva menej ako pol hodiny co je suverenne najrychlejsi a najpohodlnejsi sposob dopravy. Jedna cesta stoji 35 RM co je asi 7 euro. Rychlost a kvalita je neporovnatelna s autobusmi ktore sice stoja len asi tretinu ceny ale trva im to vyse hodiny podla premavky. Od polnoci do asi 5 rana nemate inu moznost ako cakat, alebo pouzit taxi ktore je v noci o polovicu drahsie a moze vas vyjst pri zakupeni kuponu na letisku na takych 20 euro a viac, co v pripade ze je viac osob je vyhodnejsie ako vlak. Navyse taxik vas odvezie az na miesto. Osobne ak nemate prave objednanu noc v pathviezdickovom hoteli ostal by som na letisku a pockal si do rana. Je to urcite najmodernejsie posobiace miesto v celej Malajzii, a ovela bezpecnejsie ako nocna cesta do KL...
Pocas dna je volba jasna, v taxiku by ste len stali v zapche hned vedla autobusu ktory stoji 10 krat menej. Vlak je to najspravnejsie. V KL Sentral funguje kuponovy system na taxiky ktore vas dopravia presne na miesto. Kupony su sice asi o polovicu drahsie ako normalna cena ale zabrania tomu aby vas hned po prichode neosklbali taxikari ktory lubia pouzivat zmluvne ceny ktore mozu byt aj 5-krat vyssie ako normalne. Pre predstavu. Vsetky taxiky v KL musia pouzivat taxameter, teda by mali. Cena sa nedavno trochu zvysila a je 3 RM za prvy kilometer a potom 10 Senov za kazdych 115 metrov. Vcelku to vychadza nieco menej ako 6 korun za kilometer. Taxiky a taxikari v KL su povazovani za nocnu moru a okradanie turistov je zrejme ich konickom ako vsade inde. Zavisi vsak na konkretnom vodicovi a pochvaly sa zverejnuju menej ako zle skusenosti.
Obr. 2 Plaz na ostrove Tioman

Cesta po KL.
Verejna doprava v KL je a dokonca pocita viac druhov. Spolocnym menovatelom je jej nespolahlivost. Najlepsi dojem budi KL Monorail, co je len par kilometrov trate rychlodrahy vlaku pohybujuceho sa na magnetickej poduske na T kolaji. Su to vlastne 2 kolaje vedla seba a je to asi jediny spolahlivy dopravny prostriedok. Pravda ma len nieco vyse 10 Km kolaji. Jedna konecna stanica je KL Sentral , len na KL Sentral musite nejakych tych 500 metrov ist pesi co vam bezpecne pokazi celu cestu. Trasa vedie cez KLCC teda cetrum mesta a konci stanicou Titiwangsa hned za Chow Kit, kde som na zaciatku byval. Kto byva pri zastavke a moze pouzivat Monorail na cestu napr. do prace, je jednym zo stastnych.
KTM Kommuter je nieco ako primestska zeleznica skladajuca za z dvoch hlavnych trati a to Rawang - Port Klang a Sentul - Seremban ak som to dobre skombinoval. Obe trate sa krizia napr. V KL Sentral. Konecne stanice su mesta najviac ak nejakych 50-60 Km od KL. Tento vlak bol druhym verejnym dopravnym prostriedkom ktory som sa odhodlal pouzit na cesty von z KL a dlho som ho povazoval za druhy najlepsi. Opak je pravdou. Vlaky by mali chodit kazdych 20 minut. Su vsak neuveritelne natrieskane a okrem prvych dvoch ciest je to stale nieco hrozne. Pravidelne z neznamych dovodov vynechavaju. Nechapem ako moze vlak zmiznut z kolaje... Ale kupit si listok, prejst cez turnikety a o 5 minut sa dozvediet ze najblizsi vlak pride az o 40 minut je uplne bezne. Viac krat sa stalo ze vynechali dva za sebou. Navyse je tento vlak neuveritelne pomaly. Hodi sa ak mate stastie a je prave imo spicky na vyhliadkove jazdy do prilahlych miest. Cesta do Serembanu co je myslim asi 50 km stoji menej ako euro.
LRT - Light Rail Track - je nieco ako pozemne metro. Teda chodi aj kazdych 10 minut a je aj menej natrieskane ako Kommuter. Ma viac liniek a drahsi listok ako pol eura asi nieje. Celkovo sa pouzit da ak teda mate blizko zastavku. Rano to ale musi byt riadny natresk.
Autobusy - nuz to je jednym slovom hroza. Nekvalita za rozumnu cenu. Donedavna bol listok za jednotnu cenu 2 RM teda menej ako 12 Sk a navyse platil cely den na ten isty spoj. Aspon teda v ramci spolocnosti Rapid KL ktora je jednym z prevadzkovatelov autobusov. Tych prevadzkovatelov je viac ale vsetko je na jedno kopyto. Cena je od 1 RM po 2 a nieco. Na hlavnych tahoch je autobusov kopa a vzdy sa kupuje listok vnutri u vodica pripadne sprievodcu co je clovek vykrikujuci z autobusu miesta kde ide a nadhanajuci cestujucich. Problemom je ze busy nemaju ziadny cestovny poriadok a mnoho z nich jedoducho caka kym sa autobus naplni aby sa pohli. Vsetky zastavky su na znamenie. Je to prakticky nepouzitelny sposob dopravy. Snad z hlavnych centier kde je busov plno vzdy sa da dojst niekam ale inac hroza. Vyzbrojeny naivitou a odhodlanim vydrzat som sa raz postavil na zastavku autobusu pri praci. Cakal som tam asi hodinu a potom som to vzdal. Pritom tam stoja az 3 linky. Jednoducho na autobus sa spolahnut neda nikdy. Z konecnej sa to da, lebo raz tam predsa prist musi.
Taxi - na mnohych miestach nie je jednoducho siroko-daleko ziadna doprava. Preto je jedinou moznostou taxik, ceny stupaju v case spicky rano a vecer a aj tak je problem taxik najst. Stele je to ale jeden z normalnych sposobov cesty do prace kazdy den. Pri stasti na normalnu cenu a rozumnej vzdialenosti vas to nestoji viac ako listok na MHD v Bratislave.
Obr. 3 Cajove plantaze v Cameron Highlands

Vlastna doprava. Spravny domorodec nechodi nikde pesi a uz vobec nie v tej horucave. Ist niekde pesi v obednajsej palave moze napadnut len Europana. Domaci maju rozum a chodia vsade autom pripadne ti chudobnejsi motocyklom. Preto su cesty upchate ale urcite je lepsie pocuvat radio v klimatizovanom aute ako stat co i len 10 minut na zastavke v prisernom podnebi ktore tu vladne. Pozicky na auta su velmi rozsirene a najdlhsia je na 9 rokov. Urok je aj menej ako 3% pricom sa plati stale z celej povodnej sumy pozicky , nie zo zostatku.
Dostat sa tak k novemu autu sa da aj za menej ako 300 RM mesacne teda menej ako 2000 korun. Stale je moznost kupit na leasing aj ojazdene auto a to az myslim 10 rokov stare. Takze k autu sa moze dostat velmi vela ludi. Ceny beznych domacich modelov sa pohybuju okolo 35 000 RM a vyssie teda 7000 euro. Bonusom je statom nielen nezdanena ale aj dotovana cena paliv. Stat podporuje kupu automobilov a vraj dokonca dotuje cenu paliv. Dost na tom, ze 95 oktanovy benzin stoji na benzinovej pumpe 1.8 RM teda asi 0.36 Eura, teda menej ako 11 Sk. Nafta dokonca len 1.7 RM. Kto by teda auto nepouzival. Preto kto len trocha moze tak auto je aj napriek zapcham ten najlepsi sposob dopravy aky tu existuje aj napriek tomu ze nehodovost a umrtnost na cestach je asi najvyssia na svete.
Obr. 4 Plaz na ostrove Kepas

Cesta po Malajzii.
Najlepsim sposobom verejnej dopravy su autobusy. Okrem zrejme statnej Transnasional, je tu kopa mensich sukromnych prevadzkovatelov autobusov . Niektore z nich su aj celkom pohodlne a vsetky vyklimatizovane co to da, preto vsetci domorodci nosia vetrovky do autobusov aby im nebola zima.
Cena za listok napr na vychodne pobrezie ci uplne na sever k thajskym hraniciam vyjde asi na 300 Sk a cesta trva 7 az 8 hodin podla destinacie respektive kolko z cesty sa pojde po dialnici. Dialnice su velmi kvalitne a su dve. Jedna spaja Singapur so severom krajiny a ide popri zapadnom pobrezi. Druha spaja KL z mestom Kuantan na vychodnom pobrezi. Mimo dialnice sa autobusy zvyknu neuveritelne vliect.
Autobus by nebol az taky problem, pokial vas odvezie presne kam chcete. Cesta je vcelku prijemna a pohodlna. Co pohodlne nie je je cakanie na autobus a pobyt na najrusnejsom mieste KL a to Puduraya Bus Station alebo v miestnom jazyku Hentian Puduraya. Je to hlavna a najvacsia autobusova stanica v KL. Stale je preplnena, ulica okolo nej je nadrata stale. Je plna agentov jednotlivych spolocnosti ponukajucich listky hocikam a otravnych taxikarov. Celkovo je to podla mna to najhnusnejsie miesto v celom meste hned po autobusovej zastavke na KL Sentral. Ako je tu dobrym zvykom prepojenie na LRT sice je ale dost skryte vzadu a treba dost preslapat tunelmi na zastavku.
Urcite vyrazne menej nadrata je stanica Hentian Putra ktora sluzi hlavne pre cestujucich na vychod Malajzie. Je ovela mensia a samozrejme tiez najblizsia zastavka LRT PWTC je taky necely kilometrik cez cestu a veru neznalemu je dost hodne tazko najst ju. Z nej sa dostanete napriklad na Lake Kenyir, k ostrovom na vychodnom pobrezi a pod.
Vlak.
Od zaciatku som sa pytal na vlak, lebo som ho povazoval za spolahlivejsi ako autobus. Ved predsa nestoji v zapche a podobne. Dostavalo sa mi odpovede ze je to hroza. Neveril som az kym som tu hrozu nevyskusal na vlastnej kozi. V ramci absolutnej ignoracie akehokolvek planovania co sa mi doteraz vzdy nejako prepieklo a v pondelok rano som sedel stastne na svojej stolicke v praci doslo k tomu ze som sa ocitol pri thajskych hraniciach v Kota Bahru v nedelu popoludni a bez vsetky autobusy boli vzhladom na konciaci vikend spojeny s nejakym miestnym sviatkom uplne beznadejne vypredane. Ostavalo teda skusit vlak alebo lietadlo. Volba padla najprv na vlak. Zastavka je vsak trochu dost mimo autobusovej stanice. V ramci boja proti taxikarom som sa opytal pri prepazke na autobus k zeleznicnej stanici. Dockal som sa a po nejakom dohadovani ma sofer uistoval ze mam vystupit prave tu na nejakej divnej ulici kde po zeleznici nebolo ani chyru. Stanica bola trosku viac za rohom a zanedlho som sa stal zatial stastnym majitelom listka do KL. Cesta vsak mala trvat neuveritelnych 13 hodin. Vlak bol uplne nadraty ale samozrejme miesto mal kazdy lebo bol miestenkovy. Vnutri bola priserna zima, taku zimu som este nezazil v ziadnom autobuse. Vlak taha obrovsky chladiaci agregat a jeho silu bolo citit. Co bolo horsie cesta trvala az 14 a pol hodiny. Cesta ktora by autom trvala mozno najviac 5 hodin, autobusom 7 hodin. Ale ten vlak ktory sa vlecie klukatou cestou kdesi v pralese aby potom obrovskou oklukou prisiel z juhu naspat do KL ma presvedcil ze nikdy viac. Pravda niektore z tych najlepsich expresov ponukaju spacie vagony kde mate v kupe dokonca aj kupelnu a na obrazku to vyzera kralovsky. To vsak nic nemeni na skutocnosti ze vlaky v Malajzii jazdia od nikial nikam a ukrutne pomaly... a urcite budu meskat. Ale vraj je to nadherny pohlad cez den ked prechadza okolo narodneho parku pralesom... a cena je podobna ako autobus.
Lietadlo.
Ak mate stastie na vyhodnu ponuku alebo akceptujete cenu asi 2x vyssiu ako autobusom, mozete usetrit kopu casu. Prakticky vsade trva let pod hodinu a letenka sa da zohnat za 100 RM uplne bezne. Za to si usetrite cestu autobusom. Problem je vsak, ako sa dostanete na letisko. Nizkonakladove lety odlietaju z terminalu LCCT. Autobusy by mali byt po cely den z KL Sentral za cca 60 korun jednosmerne. Trva to asi hodinu podla premavky. Mozno rychlejsie, ale drahsie v case dopravnej spicky, je puzit KLIA Express a potom autobusy spajajuce oba terminaly. V case dopravnej zapchy v meste je KLIA Express jediny prostriedok ktory vas urcite dostane von z mesta. Cesta lietadlom je hlavne o usetreni noci stravenej v autobuse. Pokial ju akceptujete, tak je autobus vyhodnejsi. Vecer odidte z KL a rano ste na mieste ale musite cakat. Noc mozno usetrit rannym letom ktore su asi o 7:30 nuz ale tam je problem ako sa vcas dostat na cca 70 km vzidialene letisko aby sa cena moc nesplhala hore koli ceste taxikom alebo nepredlzila na cas porovnatelny s autobusom. Tu je vsak je hodne pripomenut jednu vec, ze autobusy do vzdialenejsich miest odchadzaju az po 9 hodine rano. Takze lietadlo je jedina moznost ako sa niekam dostat v zmysluplny cas v sobotu dopoludnia bez stravenia predchadzajucej noci v autobuse.
Obr. 4 Bar na ostrove Parhentian

TAXI alebo "sukromny prepravca"
Ci uz dojdete lietadlom alebo autobusom taxiku sa v mnohych pripadoch nevyhnete. Cakanie na autobus a aj cesta nim moze byt naplnou aj na viac hodin pripadne autobus vobec neexistuje. Mimo KL taxiky hlavne na vychodnom pobrezi v statoch Kelantan a Terenganu nemaju taxametre a cenu si treba dohodnut. Na staniciach vcas rano cakaju na svoju prilezitost aj domaci ponukajuci odvoz autom. Pri cene ktora ma zmysel len ked je vyhodnejsia ako normalny taxik treba brat do uvahy ze cena benzinu je len tych 10 korun za liter a zvysok je zisk pre vodica. Na 100 km cestu je 50 RM az dost aj ked sa musi vracat prazdny, stale zarobi dobre. Priemerna mzda v Malajzii je asi 1500 RM mesacne co je cca 10 tisic korun, takze moze byt spokojny az, az. Ak sa chcete dostat niekam za kazdu cenu a nemate cas, taxik je nevyhnutnym zlom. V mnohych pripadoch je lepsie ist rovno taxikom ako stale cakat a nakoniec vsetko usetrene minut na poslednych par kilometrov kde musite pouzit taxik tak ci tak.
Mnoho z predosleho plati nejma ked nemate cas a nemozete sa prisposobit ponukam roznych cestovnych agentur ktore vas odvezu az na miesto a zorganizuju vsetko potrebne. Hlavne v tomto pripade plati ze cas su peniaze. Pokial mate cas len od piatku vecera teoreticky az do pondelka rana, tak je to ten najtazsi a najdrahsi sposob ako sa da po Malajzii cestovat. Napriek tomu mi uz chyba len jedna vyznamna destinacia a tou je Taman Negara teda narodny park. Hadam aspon na ten vyuzijem nejaku agenturu a dostupny vylet s odchodom o 9 rano z KL v sobotu a navratom v nedelu vecer.
Ked vam nezalezi kam a kedy dojdete, nemozete sa stratit ani nic zmeskat.
Obr. 5 Cesta prec

Prakticky vsetky cesty zacinali otazkou pri okienku : Nemate jeden listok na dnes vecer niekam Prec... a uplne vsetky koncili navratom z uzasnych miest kde by sa clovek hned zas vratil.