Súčasťou motela v ktorom som býval bol aj Liquor Shop, teda predajna s akoholom. V Austrálii sa alkohol predáva len v špeciálnych licencovaných obchodoch a baroch. Trochu zaujímavý je prístup k predaju systémom Drive Trough, teda priamo do auta. Nuž ale služby zákazníkom. Aj keď pri ich reštriktívnom zámere by bolo pochopiteľnejšie aby sa alkohol takto nepredával. Osobne si myslím že takéto parádičky pri predaji alkoholu sú skôr dôsledkom toho že boj s alkoholizmom sa dávno prehral a v takomto meste, kde je každý chlap baníkom alebo vodičom v bani to s abstinenciou nebude moc slávne. Pravda opilca som v meste nevidel ale pravda je aj to, že mesto je rozľahlé a má isto aj svoje mokré štvrte.

Pekná je najmä historická ulica Burt street neďaleko ktorej stál môj motel. Je prakticky oblkopená pôvodnými budovami zo začiatku 20. storočia, teda z doby keď sa mesto rozvíjalo v rámci miestnej zlatej horúčky. Mestu pomohol aj gigantický vodovod ktorý postavili po objavení zlata, skoro 600 kilometrové vedenie zásobovalo mesto v suchej púšti tak potrebnou vodou.
Okolie je suché, porastené krovinami a všade naokolo je červená austrálska spraš. Nepestuje sa tu nič, zrejme kôli nedostatku vody. Momentálne je tu zima, čo znamená sucho a teplota cez deň 20 stupňov a v noci tak 10 až 7. Skrátka celkom príjemne. V lete 45 a záplavy. Nekonečné planiny musia byť v lete veľmi nepríjemné na cestovanie. Zima, aj keď sa zdá že sezónou práve nie je , je nekonečne príjemnejšia. Nepríjemným faktom však je , že deň trvá necelých 12 hodín a o 6 večer je už takmer tma.
Tajomstvom austrálskej ekonomiky je zrejme to, že ak chcete veľa zarábať, musíte predávať to, čo ponúkate, veľmi draho. Hodina práce s internetom v miestnej internetovej kaviarni stála 10 AUD. Nuž ľudová cena to veru nie je.
































Zujalo ma bývanie austrálčanov. Kôli subtropickému podnebiu tu prevládajú bungalovy. Niektoré veľmi pekné s neomietnutých tehál, s upravenými záhradkami vyzerali veľmi pekne. Zrejme to luxusnejšie bývanie. Iné na spôsob akýchsi uzavretých komunít s radovými domčekmi tiež. Obyčajné však boli montované domy a veru skôr to pripominalo búdu v osade. Ale iný kraj, iný mrav. Austrália sa hrdí "its own way of kapitalism", momentálne najnižšiu nezamestnanosť okolo 4 percent a vraj sa ich kríza nedotýka. Mimochodom v Austrálii sú v teraz v Auguste voľby, tak kecov bola plná televízia. Celkom dobrý spôsob ako sa zoznámiť , čo hýbe austrálskou spoločnosťou.
V takom meste na konci sveta je aj kopa mladých ľudí, ktovie aké sú ich plány a či sa im páči žiť v takomto izolovanom mieste. Miestny poslanci horlivo predvolebne sľubovali udržanie ťažby. Veľká baňa má slúžiť vraj do roku 2017, čo bude potom, nikto nevie. V okolí sú aj menšie bane, ale žiadna nie je bezodná a v meste sa nič iné robiť nedá. Možno sa premení na mesto duchov podobne ako mnohé menšie mestečká stvorené zlatou horúčkou v blízkom okolí.
In Gold we trust...