Namiesto utopenia miliárd dolárov v Afganistane sa mohli američania radšej vrátiť na Mesiac

Písmo: A- | A+

O skutočnom pozadí súčasného stavu v Afganistane isto vie len pár ľudí. Každopádne utrpelo drasticky PR zúčastnených krajín a miliardy vynaložené za 20 rokov budovania toho, čo sa rozpadlo za týždeň sa vlastne spláchli do záchoda.

Pri kozmickom výskume sa často argumentuje, že stojí enormné prostriedky ktoré by sa dali využiť na niečo iné. Nuž ak to iné je 20 rokov budovania demokracie v Afganistane ktoré skončí tým, že posledné slová tých ktorým Taliban podreže hrdlá možno budú prekliatím všetkých spojencov, tak to sa mohla za to zapichnúť vlajočka kdesi do mesačného prachu.

Investície do afganskej armády boli vraj okolo 89 Miliárd dolárov. NASA odhaduje návrat na Mesiac na 30 miliárd . Tak, ten odhad by sa snáď mohol aj násobiť dvoma ale isto by priniesol výsledok a PR by bolo utešené. Nakoniec firmy ktoré vyrábajú komponenty pre kozmický priemysel sú v podstate tie isté ktoré vyrábajú moderné zbraňové systémy. Takže aj peniažky by tiekli správnym smerom.

Kozmický výskum vraj vždy vyprodukoval množstvo vedľajších produktov ktoré posunuli techniku dopredu. Dobrodružstvo v krajine lietajúcich kobercov vyprodukuje len kopy mŕtvol a masy utečencov.

Skryť Zatvoriť reklamu