
Pomyselné mesto Babylon. Mesto, ktoré môžeme zameniť za hociktoré mesto a miesto na svete a zasadiť ho do akejkoľvek doby a do akéhokoľvek režimu. Doň prichádza anjel z hmloviny Androméda a prináša ľuďom dar od Boha – krásnu Kurrubi. Prináleží najbiednejšiemu zo všetkých ľudí.

Avšak ani anjel, ani Boh netušia, ako vyzerá a funguje ľudský svet. O to menej mu rozumejú. Kráľ Nabuchodonozor sa prezlečie za chudobného bedára z Ninive, aby sa stretol s posledným žobráckym rebelom, ktorý odmieta vstúpiť do štátnych služieb – s majstrom tohto remesla Akkim. So žobrákom, ktorý nič nemá, je slobodný a nezávislý. S Akkim, ktorým práve preto nemožno manipulovať, a to privádza kráľa k zúrivosti. Komu bude patriť Kurrubi? Kto je biednejší – žobrák alebo kráľ? Čo s darom od Boha?

Groteskná komédia známeho švajčiarskeho dramatika Friedricha Dürrenmatta Anjel prichádza do Babylonu je hlboko satirickým pohľadom na vzťahy medzi svetom božským a ľudským. Medzi týmito svetmi stojí dar nebies – krásna Kurrubi, a napriek tomu že táto postava nemá veľa textu, v divákovi ostáva silný zážitok z hereckého umenia Vladimíry Brehovej (alternovaná Danielou Libezňukovou), ktorej tvár je na javisku neprekonateľná, plná citu a významov. Boh ju zanechal ľuďom, no sám akoby nevedel, čo ďalej, a o to viac to nevedia ani ľudia. Na tomto pozadí nám autor cez pohľad režiséra Jakuba Nvotu v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove predvádza fungovanie celej ľudskej spoločnosti s jej krízami, zázrakmi a úchylkami moci, ktoré sú stále tragikomicky aktuálne.

Vnímavý divák môže medzi celkovým humorným vyznením toho výborného predstavenia nájsť mnoho hlbokých a provokačných posolstiev týkajúcich sa univerzálnych modelov striedania a fungovania moci v dejinách ľudstva a človeka. Napriek tomu, že hra bola napísaná v roku 1953, jej nadčasovosť je udivujúca a núti človeka vnímať fenomén moci z iných uhlov pohľadu a nadhľadu. Babylonom sveta a moci vás prevedie posledný žobrák na svete Akki (Vasiľ Rusiňák), kráľ (skoro) na večné veky Nabuchodonozor (Igor Latta) a ďalšie postavy (Jozef Tkáč, Eugen Libezňuk,...).

Ak chcete naozaj vedieť, ako to v tom Babylone všetko bolo, neostáva vám nič iné ako navštíviť DAD – slovenský preklad tejto hry totiž zatiaľ neexistuje. V Babylone sa totiž hovorilo po rusínsky.
