Anjel vs. krízy, zázraky a úchylky moci

Ako to vyzeralo v dávnom Babylone? Chcete vidieť slávnu babylonskú vežu? Akým jazykom sa tam v skutočnosti rozprávalo? Čo sa dialo po legendárnej potope sveta? Čo urobí človek s darom z nebies?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: www.divadload.sk)

Pomyselné mesto Babylon. Mesto, ktoré môžeme zameniť za hociktoré mesto a miesto na svete a zasadiť ho do akejkoľvek doby a do akéhokoľvek režimu. Doň prichádza anjel z hmloviny Androméda a prináša ľuďom dar od Boha – krásnu Kurrubi. Prináleží najbiednejšiemu zo všetkých ľudí.

Obrázok blogu

Avšak ani anjel, ani Boh netušia, ako vyzerá a funguje ľudský svet. O to menej mu rozumejú. Kráľ Nabuchodonozor sa prezlečie za chudobného bedára z Ninive, aby sa stretol s posledným žobráckym rebelom, ktorý odmieta vstúpiť do štátnych služieb – s majstrom tohto remesla Akkim. So žobrákom, ktorý nič nemá, je slobodný a nezávislý. S Akkim, ktorým práve preto nemožno manipulovať, a to privádza kráľa k zúrivosti. Komu bude patriť Kurrubi? Kto je biednejší – žobrák alebo kráľ? Čo s darom od Boha?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Groteskná komédia známeho švajčiarskeho dramatika Friedricha Dürrenmatta Anjel prichádza do Babylonu je hlboko satirickým pohľadom na vzťahy medzi svetom božským a ľudským. Medzi týmito svetmi stojí dar nebies – krásna Kurrubi, a napriek tomu že táto postava nemá veľa textu, v divákovi ostáva silný zážitok z hereckého umenia Vladimíry Brehovej (alternovaná Danielou Libezňukovou), ktorej tvár je na javisku neprekonateľná, plná citu a významov. Boh ju zanechal ľuďom, no sám akoby nevedel, čo ďalej, a o to viac to nevedia ani ľudia. Na tomto pozadí nám autor cez pohľad režiséra Jakuba Nvotu v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove predvádza fungovanie celej ľudskej spoločnosti s jej krízami, zázrakmi a úchylkami moci, ktoré sú stále tragikomicky aktuálne.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Vnímavý divák môže medzi celkovým humorným vyznením toho výborného predstavenia nájsť mnoho hlbokých a provokačných posolstiev týkajúcich sa univerzálnych modelov striedania a fungovania moci v dejinách ľudstva a človeka. Napriek tomu, že hra bola napísaná v roku 1953, jej nadčasovosť je udivujúca a núti človeka vnímať fenomén moci z iných uhlov pohľadu a nadhľadu. Babylonom sveta a moci vás prevedie posledný žobrák na svete Akki (Vasiľ Rusiňák), kráľ (skoro) na večné veky Nabuchodonozor (Igor Latta) a ďalšie postavy (Jozef Tkáč, Eugen Libezňuk,...).

Obrázok blogu

Ak chcete naozaj vedieť, ako to v tom Babylone všetko bolo, neostáva vám nič iné ako navštíviť DAD – slovenský preklad tejto hry totiž zatiaľ neexistuje. V Babylone sa totiž hovorilo po rusínsky.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Matúš Marcinčin

Matúš Marcinčin

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ukradnuté mi môžu byť kľúče,ukradnutý si môžem byť sám,rád zaplatím ten najvyšší účet,keď najnižšiu rýchlosť mám...(Vlado Krausz) Zoznam autorových rubrík:  DivadloLiteratúraSvetNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu