O výprave (Rozprávková moderna)

Kde bolo, tam bolo, žil raz jeden švárny junák v centre Bratislavy. I začalo ho už unavovať potĺkať sa životom úplne samotnému, a preto zaostril svoj bystrý zrak a ľaľa ho, kúsoček za Kozárovcami zočil dievku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

I poňal junák dievku za jej štíhly driek a riekol: "Uj, bisťu, či si ty ľúbezná!" A dievke rumenec skrášlil tvár, keď sklopila zrak k rodnej hrude a zašepkala: "Milý môj, ak popýtaš môjho ocka o moju ruku, až potom ti uverím!" A tak junák nelenil a osedlal svojho bakelitového tátoša a, radiac rýchlosti zťažka pod volantom, vydal sa na ďalekú cestu.

Prešiel sedmoro riek, sedmoro lúk a sedmoro horí, až pricválal na križovatku bez svetelnej signalizácie. I zohľadniac výsledky volieb, popchol svojho tátoša smerom doľava. A dobre urobil. Rozprestrela sa pred ním pláň, zaliata červeným slnkom. I zložil si z očí tmavé okuliare a pláň bola zrazu krásne zelená. Na nič nečakal a vyrazil jej stredom k svojmu cieľu. A bol by ho už už dosiahol, ale cestu mu zatarasila hliadka, ktorá ho pokutovala za znečisťovanie Chránenej krajinnej oblasti Slovenský raj.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bez peňazí, bez proviantu a s poslednými zvyškami nádeje, dorazil junák k ceste, na ktorej bola veľká závora, pri ktorej stál statný starý muž. I zahľadel sa junák na starcove roztrhané zelenomodré handry, ktoré mal oblečené, a uľútostilo sa mu tohoto človeka. Podišiel preto k nemu a vnútil mu do dlane modrú bankovku. Starcovi sa slza v oku zaligotala, keď junáka zatýkal za podplácanie hraničnej kontroly.

Šuhaj, na pokraji síl a nervového zrútenia, vyrozprával svoj príbeh snáď tisíckrát, než mohol pokračovať v ceste. Stretával veru zvláštne postavičky v tomto ďalekom kraji. Plietli si ho azda s nejakým miestnym učňom u niektorého z remeselníkov. "Tovarišč, tovarišč!" pokrikovali naňho. I rozhodol sa junák radšej pridať do kroku, i za cenu straty batôžka s marihuanou a kondómami. Len tak-tak sa mu podarilo bez fyzickej ujmy utiecť z mestečka.

SkryťVypnúť reklamu

Zrazu, ako blesk z vybitého fotoaparátu, objavila sa pred ním krásna víla a cudzím jazykom naňho prehovorila vlastnou rečou. Šuhaj akoby skamenel. Počúval ľúbozvučný hlas víly, ktorá mu ozrejmovala svoje obchodné podmienky a cítil, ako sa mu v tele rozlieva príjemné teplo. Už sa opäť mohol hýbať - a s námahou odtrhol oči od krásnej bytosti. Prepočítal svoje úspory, schované obozretne v trubičke v ******* (niežeby sme nechceli presne prezradiť, ale táto rozprávka je najmä pre deti, vy prasatá!) a zistil, že s vílou sa nejakú tú polhodinku zdržať môže. I nezdržal sa šuhaj a zdržal sa.

Keď sa ráno prebudil, zistil že víla sa rozplynula v hustej hmle a zmizla, aj s jeho úsporami, šatami a nádejou na život bez pohlavných chorôb. I rozplakal sa šuhaj a jeho slané slzy dopadali na jeho kolená, kde ho strašne štípali, lebo ich mal zodtrané z predchádzajúcej noci. Zbedačený, okradnutý a kvapkajúc sa šuhaj s hanbou vrátil do rodnej Bratislavy, kde sám -pokiaľ nezomrel - kvapká dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Morálne ponaučenie: Nie vždy platí príslovie, že keď neprší, nech aspoň kvapká...:-)

Vlastimil Mazal

Vlastimil Mazal

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manžel, manažér, amatérsky frfľoš a strááášne zaneprázdnený človek:-) Zoznam autorových rubrík:  AutocenzúraCestovateľskáFakt vážnePolitikaRecenzieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu