Michal Fiabáne
Teroristi potrebujú našu pomoc
Ako Simon Jenkins v britskom Guardiane uviedol, „hrozbou pre Európu nie je terorizmus, hrozbou je spôsob, akým naň reagujeme.“ Naše reakcie na útoky teroristom paradoxne pomáhajú napĺňať ich ciele.
Vyštudoval som politológiu a medzinárodné vzťahy na Masarykovej univerzite v Brne a na University of Copenhagen v Dánsku. Tento blog je pre mňa priestorom, na ktorom sa chcem pokúsiť zachytávať svoje postrehy k spoločenskému dianiu, ale aj príbehy, zážitky a dojmy z ciest po svete, ktoré sú mojou vášňou. Zoznam autorových rubrík: Politika & Marketing, Súkromné, Sociálne siete
Ako Simon Jenkins v britskom Guardiane uviedol, „hrozbou pre Európu nie je terorizmus, hrozbou je spôsob, akým naň reagujeme.“ Naše reakcie na útoky teroristom paradoxne pomáhajú napĺňať ich ciele.
Nechystám sa na žiadnu hlbokú politologickú analýzu, tento blog je skôr výsledkom mojej súkromnej snahy vysomáriť sa z „masakru“ predošlej noci. Keď nepomohol drink, uchýlil som sa k modelovaniu možných povolebných koalícii :)
Výsledky ešte nie sú kompletne spočítané a už je jasné, že Britom sa podarilo prekvapiť politických lídrov, prieskumné agentúry a možno aj samých seba. Výsledky včerajších volieb vyslali niekoľko silných signálov.
Náš minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák pred pár dňami, v reakcii na teroristické útoky v Paríži, pre médiá uviedol, že multikulturalizmus zlyhal. Okrem iného preto, že bol naivný. Tento jeho názor má určite vo svetle nedávnych udalostí svoju váhu a mnohí sa s ním stotožnia. Ja si napriek tomu dovolím mu protirečiť. Prirovnal by som to k Božím prikázaniam. Svet je plný ľudí, ktorí porušujú aj tie najzákladnejšie z nich a napriek tomu nespochybňujeme ich správnosť. Podobne, teroristické útoky páchané konkrétnymi jedincami nie sú znamením, že idea multikulturalizmu je nesprávna. Znamená to len, že ako spoločnosť sme zatiaľ neuspeli v jej naplnení.
Sociálne siete, na čele s Facebookom ovplyvňujú to, ako každý z nás konzumuje informácie, vrátane tých politických. Počet ľudí, ktorí sú v každodennej interakcii na sociálnych sieťach, celosvetovo prudko rastie a výnimkou nie je ani Slovensko. Tento trend sa ešte zintenzívňuje využívaním mobilných zariadení, ktoré nám umožňujú nepretržitý prístup do online sveta. Svoje sociálne siete a informácie si čoraz viac ľudí nosí každý deň, celý deň, so sebou vo vrecku. Informácie sa k nám dostávajú okamžite a čoraz častejšie máme aj možnosť okamžite na ne reagovať, v reálnom čase – v podstate už počas toho ako sa udalosti stávajú správami.