Lyon - iný prístup k bezdomovcom

Počas svojej turistickej obhliadky mesta som okrem pamätihodností Lyonu videl aj zaujimavo riešenú problematiku bezdomovcov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Do Lyonu som pricestoval, pre zmenu, vlakom. Vystúpil som na stanici v štvrti Part-Dieu a prvé čo mi udrelo do očí bol, skoro bratislavský, „kukuričák". Vykľulo sa z toho niečo, čo vyzeralo ako obrovská ceruzka a stalo sa to pre mňa orientačným bodom v meste.  

veža
veža 

S mapou som sa vybral do centra na námestie Bellecour, ktoré podľa múdrej knižky je jedným z najväčších vo Francúzku. Bola zima, vianočný čas a primerane tomu vyzeralo aj námestie. V strede obrovské, vysvietené ruské koleso, pod ním klzisko a niekde bokom socha Ľudovíta XIV.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
kolo1
kolo1 

 

kolo2
kolo2 

Ale v zadu na konci námestia bolo niečo čo tam nepatrilo - bolo to stanové mestečko. Najprv som si myslel, že je tam nejaký festival - ale festival v zime? Potom som si všimol, že stany sú jednotnej farby, že tam rozdávajú čaj a funguje niečo ako recepcia. Vysvitlo (za objasnenie ďakujem GOLDACovi), že sa jedná o protest proti nečinnosti francúzskej vlády pri boji s bezdomovectvom. Organizovali to Advocacy group Deti Dona Quixota a takéto stanové mestečká vyrástli po celom Francúzsku ako znak protestu. Do stanov sa často uchýlili aj protestujúci zo strednej vrstvy a tiež bezdomovci. Bolo zaujímavé vidieť ako pred postaveným stanom v centre Lyonu strážil svojho pána pes. Viac

SkryťVypnúť reklamu
stany1
stany1 

 

stany2
stany2 

Pokračoval som ďalej v obhliadke mesta. Prešiel som cez rieku a začal sa štverať na kopec Fourviere, kde mala byť vyhliadka na mesto. Po ceste som narazil na rímske divadlo a múzeum kde som si dal pauzu, prečítal niečo o rímskej histórii mesta a pokračoval ďalej k Notre-Dame de Fourviere.

divadlo
divadlo 

Keď som v minulých článkoch písal, že každé správne francúzske mesto musí mať svoj Arc de Triumph, tak tu musím spomenúť, že každé správne francúzske mesto musí mať aj Notre-Dame. Lyon ale predčil všetky ostatné najfrancúzskejšie mestá - ten má totiž aj vlastnú zmenšeninu Eiffelovej veže.

notre-dame
notre-dame 

 

eiffel
eiffel 
view1
view1 

 

view2
view2 

Pokochal som sa výhľadom na mesto a zišiel dole medzi ľud pozrieť si zvyšok toho čo mi bolo odporučené vidieť. Prepracoval som sa na námestie k radnici, kde stála fontána so sochou, ktorú obkolesovalo množstvo ľudí. Múdra knižka odhalila, že sa jedná o fontánu, ktorú vytvoril Bartholdi - tvorca slávnej Sochy slobody. Odtiaľto som sa vybral, okolo miestnej opery, naspäť na vlakovú stanicu, kde som ukončil prehliadku Lyonu.

SkryťVypnúť reklamu
socha
socha 
Michal Hruška

Michal Hruška

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v IT, okrem toho hrám vodné pólo, cestujem, venujem sa rodine a sem tam ma niečo tak zasiahne, že o tom napíšem. Zoznam autorových rubrík:  TripsBeneluxFrancúzskoNázory

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu