Impulzom k vlne demonštrácií za odstúpenie vlády socialistov a liberálov na čele s Ferencom Gyurcsányom bolo premiérovo priznanie sa, že klamal o stave hospodárstva krajiny, s cieľom zabezpečiť si víťazstvo vo voľbách. Našťastie, demonštrácie v týchto dňoch už nemajú násilný charakter, aký mali v prvých dňoch po prevalení sa aféry, keď boli v uliciach stovky zranených.
Demonštrácia, ktorej som bol svedkom, patrila k tým menším čo do počtu účastníkov; niekoľko stoviek (čo je číslo zrovnateľné s počtom policajtov pripravených z inej strany budovy parlamentu), napočítal som asi 30 stanov trvale demonštrujúcich - prespávajúcich. Prevahu mala skôr stredná a staršia generácia. Spočiatku všetko nasvedčovalo tomu, že akcia bude pokojná, požiadavky vecné, bez plamenných emócií; pokojná zostala, ale emotívnosti pribúdalo. V prvej časti článku budú prevládať obrázky, a v druhej text.

Určite by bolo lepšie, keby bol na mojom mieste niekto, kto lepšie rozumie po maďarsky a kto vie fotografovať nočné scény. Tento obrázok možno vyzerá ako nepodarený pokus o umeleckú fotografiu, tá zástava vyzerá ako priesvitná... ale čo je zaujímavé, má v strede vystrihnutý štátny znak. Čomu celkom nerozumiem, pretože prinajmenšom od roku 1948 sa používa maďarská zástava bez znaku (hoci súčasne existuje aj verzia so znakom). Inšpirácia možno pochádza z povstania proti Ceausescovmu režimu v Rumunsku v roku 1989, keď Rumuni vystrihli zo zástavy znak socialistickej republiky.

V prvých radoch demonštrujúcich: v pozadí v strede - v tme :-) so zástavou v ruke jeden z rečníkov, vľavo na bielom plagáte text, citujúci Gyurcsánya: "Bolo úplne jasné, že to, čo hovoríme, nie je pravda." Vľavo od bieleho plagátu čierny transparent s nápisom: "62 rokov bez ústavy". Teda od roku 1944; z mojej strany zostala táto myšlienka nepochopená. Symbol víťazstva môžete nájsť tiež.

Nápis na symbolickej rakve: "Pochovajme Gyurcsányovu vládu. Vám vzkriesenie nehrozí!" Červený nápis na kuse kartónu je dosť drsný: "Kurvaország miniszterelnöke mondjon le!" (Premiér sk...enej krajiny, odstúp). Neďaleko rakvy, v angličtine: "Ak chceš byť prezidentom (?), stačí prísť do Maďarska a klamať."

Aj tu sa dá identifikovať "vystrihnutá" zástava, hoci vďaka "schopnostiam" nočného fotografa vyzerá ako keby horela.

V priestore, kde sú stany prespávajúcich, sa nachádza aj "modlitebný stan". Skutočne využívaný na svoj účel.

Modlitebný stan zvnútra - oltár.
Na pódiu dostávali priestor ľudia, ktorí ostro kritizovali celkovú situáciu v krajine, ľudia, ktorí rozprávali ako sa v ich krajine nemajú dobre, po zdravotnej, finančnej, pracovnej či inej stránke. Často sa opakovalo slovo oprášené zo slovníka roku 1989: "rendszerváltás" - zmena spoločenského zriadenia. "Nasledujme našich poľských bratov v tom ako sa vysporiadali s komunistami," tento transparent takisto pripomínal čierno-biely spôsob pravicového myslenia, keď všetko, čo nie je celkom podľa ich predstáv, je komunistické.
Vlastne všetci politici viac alebo menej klamú, a Gyurcsány to aspoň priznal... aj takto by sa dalo uvažovať, hoci na druhej strane, rozhorčenie Maďarov po tejto kauze je pochopiteľné. "Gyurcsány takarodj" (odstúp, alebo skôr prac sa) bolo kľúčovým textom pri skandovaní.
Okrem nosnej témy odstúpenia vlády chviľami zaznievali aj ultranacionalistické a krajne pravicové tóny. Vrátane požiadaviek na revíziu trianonských dohôd.
László Toroczkai z hnutia 64 žúp (známy aj pokusmi o aktivity na našom území), bol spomenutý jedným z rečníkov ako dobrý priateľ. Miestami sa vyskytovali zástavy s mapou Veľkého Maďarska. Veľmi teatrálne bola prečítaná báseň Nem, nem, soha (Nie, nie, nikdy) autora József Attilu z roku 1922, ktorá hovorí o nikdy-sa-nezmierení so stratou území po prvej svetovej vojne. Predné rady dokázali, že aj názov tejto básne sa dá skandovať. Ďalšia rečníčka plamenne rečnila približne v tomto duchu: "Rozťahujú sa tu cudzinci, Číňania, Turci, majú vlastné školy, dokonca už aj škôlky, a maďarské školy sa zatvárajú... kto iný tu má mať práva, ak nie Maďari... nech majú práva Maďari a nie ... (vymenovaných niekoľko menšinových národností, Slováci nie, ale Česi...).
"Aki magyar, velünk van." Kto je Maďar, je s nami. "Teraz zvádzame boj na život a na smrť a inú možnosť nemáme," toto hovoril okrem iného ďalší z transparentov, celkove ladený poeticky, historicky a religiózne. Čoho som sa vo svojich predstavách vždy desil, je vyhrotená polarizácia spoločnosti. Si s nami alebo si proti nám? Nejednoznačné a vyhýbavé odpovede budú znamenať rovnaký rozsudok ako byť proti. Kiež by sme sa takého niečoho nikdy nedožili.
Pre väčšinu krajín visegrádskej štvorky je v poslednom období charakteristická nestabilita. V tomto smere sa Maďarsko z tohto trendu nijako nevymyká. A pomaly si začíname uvedomovať, že mnohé problémy a konflikty, o ktorých sme si možno dosť naivne mysleli, že sa vstupom do EÚ vyriešia alebo zaniknú, sa členstvom v EÚ nevyriešia, ani nezaniknú. Nacionalizmus je na vzostupe, a nielen v krajinách stredo-východnej Európy. Napriek tomu verím, že dostatočná vôľa a priaznivá konštelácia vlád v Maďarsku a okolitých krajinách v budúcnosti povedie k oficiálnemu historickému zmiereniu, podobnému tomu medzi Nemeckom a Francúzskom.
Prívrženci opozičnej strany FIDESZ, vedenej Viktorom Orbánom, sú odhodlaní pokračovať v každodenných demonštráciách, až kým Gyurcsány neodstúpi.