Zástupcovia Občiansko-demokratickej mládeže uvádzajú vo svojej výzve fakty, že „od nástupu súčasnej vlády do úradu nemali občania Slovenskej republiky možnosť vidieť alebo počuť diskusiu predsedu vlády Róberta Fica s politickými oponentmi“. Poukazujú tým na všetky elektronické média a hlavne na verejno-právne – Slovenský rozhlas a Slovenskú televíziu, ktorým zo zákona vyplývajú povinnosti vysielať pravdivo, dôsledne, nestranne, korektne, aktuálne, profesionálne a vyvážene.
Ak si preštudujete napríklad Chartu spravodajstva a publicistiky STV a porovnáte si Časť III., článok 4, ktorý definuje zásady vyváženosti musíte súhlasiť s tým, že STV ho vedome porušuje. V bode 3 sa napríklad píše: „Rôznosť názorov sa musí prezentovať v rámci tej istej relácie alebo cyklu relácií. Nemožno sa spoliehať na to, že sa rozdielny názor prejaví v nejakej inej relácii, najmä nie v relácii inej redakcie. Pri kontroverzných témach sa musia rôzne názory prezentovať v jedinej relácii.“ Pri „samodiskusiách“ premiéra (a nie vyhláseniach, ako sa to v Charte definuje inde) tomu tak nie je.
Nebudem tu citovať všetky body Charty týkajúce sa princípov vyváženosti a iných základných povinností verejnoprávnej inštitúcie, akou by STV mala byť. Charta samotná má od vzniku veľa slabých a nenaplňovaných miest. Bráni celospoločenskému dialógu napríklad aj tým, že diskriminuje názory iných, napríklad zástupcov politických strán, ktorí nedosahujú dlhodobé preferencie nad 5%. Ignoruje realitu, že podľa prieskumov viac ako 13% občanov preferuje názory mimoparlametných strán. Česká televízia napríklad pre tieto skupiny občanov (divákov, verejnosti) pripravuje aspoň samostatný program Politické spektrum, obdobné je to aj u iných televízií verejnej služby v Európe.
Vážený pán riaditeľ STV Štefan Nižňanský, vážená pani riaditeľka SRo Miloslava Zemková, možno si teraz hovoríte, že to len nejakí mladí niekde na okraji politického diania dnes hovoria o akomsi dialógu. Nie! Hovoria o tom istom, čo tí mladí v Novembri 89. Je vašou poslaním, ba povinnosťou prispievať k napĺňaniu ústavou daného práva na slobodnú výmenu informácií. Inak vám môžu vystaviť dejiny a svedomie národa účet ako iným Jakešom či Šlapkom.