Ste gágaji, táraji a pre mňa prďúsi

Po minuloročných voľbách sa potvrdili obavy viacerých, že k moci sa dostanú Smer, SNS a HZDS. V istom zmysle som im to aj želal – inak by sme nezistili, aké sú skutočné schopnosti tejto trojkombinácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

Koniec koncov, takéto zloženie koalície si priala najväčšia časť občanov Slovenska, takže nás minimálne môže hriať vedomie, že demokracii bolo učinené zadosť.

Niežeby boli skutky predošlého vládneho zoskupenia vždy chvályhodné. Kontinuita z minulého volebného obdobia by však pravdepodobne bola prinajmenšom menším zlom. Zanechajme však „čo by bolo keby“ a poďme k realite.

Predseda vlády Robert Fico pred voľbami bombasticky apeloval na nespokojných lekárov: „Vydržte, neštrajkujte, keď budeme vo vláde, všetko dáme do poriadku.“ Realita: Minister zdravotníctva Ivan Valentovič stále točí niečo okolo jednej poisťovne, problémy mu pretekajú pomedzi prsty a štrajk zdravotníkov je na spadnutie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na začiatku volebného obdobia Fico vyhlasoval, že pri akomkoľvek pochybení bude ktorýkoľvek minister do dvoch sekúnd odvolaný. Realita: bol to len výkrik do vetra. Pochybenia boli, odvolanie žiadne.

Všetkým rezortom prikázal vypracovať návrh na zníženie počtu zamestnancov o 20%. Keď mu predstavitelia rezortov vysvetľovali, prečo to nie je možné, pompézne in tieto vyjadrenia „zmietol zo stola“. Odvtedy na túto tému čuší ako voš pod chrasťou.

Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny dlhé mesiace avizoval dostavanie diaľnice Bratislava – Košice do roku 2013. Zrazu, kde sa vzal, tu sa vzal, vystúpil Fico s vyhlásením, že diaľnica bude dostavaná už v roku 2010. Čo tam po predošlých plánoch a štúdiách odborníkov. Vážny trefne pri inej situácii poznamenal: „Minister mieni, premiér mení.“ Presne tak, veď malý slovenský boh je najlepší odborník na všetko.

SkryťVypnúť reklamu

„Zákon roka“ Zákonník práce mal byť odmenou odborárom za podporu Smeru pred voľbami. Z pôvodného návrhu nakoniec ostalo len torzo, a aj to miestami poriadne zmätočné. Premiér kritizoval, že niektoré predavačky v supermarketoch sú nútené pracovať na živnosť. Avšak pár týždňov pred účinnosťou nového Zákonníka práce nie je jasné, ako vykladať paragraf o závislej práci, resp. o vzťahu zamestnanca a zamestnávateľa. Už teraz sa hovorí niečo o právnikoch a súdnych sporoch.

Ďalším kľúčovým zákonom roka malo byť spoplatnenie externého vysokoškolského štúdia, či lepšie povedané legalizácia súčasného stavu. Nakoniec z toho vyšiel taký guláš, že sa v tom nevyznajú ani akademické špičky našej krajiny. A tak budeme mať tri druhy externých študentov – neplatičov, platičov eseročke a platičov škole. V jednej lavici budú sedieť spolužiaci, z ktorých jeden bude za rovnakú službu doplácať z vlastného vrecka, kým druhý nie.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz som netušil, že najväčším odborníkom na školstvo je predseda HZDS Vladimír Mečiar. Dlhé mesiace sa k spoplatneniu vôbec nevyjadroval, až kdesi-čosi tesne pred schvaľovaním zákona odrazu začal vystrkovať rožky. Vraj žiadne spoplatnenie nebude. Aj malému decku bolo jasné, že nešlo o nič iné, ako o púhe politikárčenie.

Keď sme pri školstve, tak odrazu je dajako ticho ohľadne razantného zvyšovania platov pre učiteľov. To sa to pred voľbami sľubuje. Vraj do roku 2010. Školstvo je pre každú vládu len akýmsi vredom, liečbu ktorého treba odložiť na záver volebného obdobia. Hlavne, že minister Ján Mikolaj si dal kúpiť luxusné BMW za 1,3 milióna. Využíva ho až päťkrát do roka, keď si neberie šoféra s vládnou limuzínou. To, že v niektorých školách zatekajú strechy a žiaci cvičia na chodbách, mu očividne neprekáža. Pri rozhovore s novinármi vyhlásil, že bavorák vráti. Po týždni prostredníctvom hovorkyne vrátenie referenčného vozidla vyvrátil. Tomu sa povie pevný charakter.

SkryťVypnúť reklamu

Kultúra vyjadrovania sa v parlamente je na biednej úrovni. Minister pôdohospodárstva Milan Jureňa ohľadne návrhu zákona, podľa ktorého by občan mohol dostať pokutu 100.000,- Sk za vynesenie jedinej šišky z lesa, povedal opozičnému poslancovi: „Vám by sa páčilo, keby vám niekto raz za deň alebo za týždeň odoberal semeno?“ Veľmi vtipné. Niekde na úrovni krčmy štvrtej cenovej skupiny tesne pred záverečnou.

Cyklisti môžu po novom jazdiť v lese len po vyznačených cyklotrasách a lesných cestách. Cykloturista sa ale zdarma nedozvie, čo to vlastne lesná cesta je. Norma STN, ktorá ju presne definuje, je dostupná za 444,- Sk na prečítanie, resp. za 580,- Sk na vytlačenie. Mapa cyklotrás tiež nie je bezplatne dostupná. Takže, hurá všetci na bicykle a poďho do lesa. Len si nezabudnite pribaliť päťtisícovku – pre prípad, že vás člen lesnej stráže dolapí na smradľavej motorke.

Milá poslanecká imunita, nemusíš sa obávať, že neprežiješ toto volebné obdobie. Predseda parlamentu Pavol Paška ťa síce chcel zrušiť cakom-pak, ty ale sama najlepšie vieš, že to bol len číry populizmus. Paška a spol veľmi dobre vedeli, že im to v parlamente neprejde. Urobili to len preto, aby sa zichrovali, že oni ťa zrušiť chceli, keby na to v budúcnosti prišlo. Poslanec SMK Miklós Duray, ktorý bežne prekračuje povolenú rýchlosť a odmieta fúkať, sa obhajuje: „Viete, imunita je u politika preto, aby mal určitú obranu proti šikanovaniu. A ja som si tú situáciu vysvetľoval takýmto spôsobom.“ Chúďa naše poslanecké, samozrejme, že ťa treba ochraňovať pred zlými ujami policajtmi.

Predseda SNS Ján Slota na otázku novinára, čo si myslí o tom, že poslanec nemusí fúkať ani platiť pokutu, reagoval: „Bože, vy sa pýtate ako tento. Keby ste mali poslanecký preukaz, vy by ste platili?“ Nuž, skôr by som povedal, že vy sa vyjadrujete „ako tento“. Povedať novinárke: „Vy ste špína,“ dokáže len hulvát najhrubšieho zrna. Alebo ten, kto nezvláda požívanie alkoholických nápojov. Zakladať svoju politiku na nevraživosti voči Maďarom, homosexuálom a iným menšinovým skupinám obyvateľstva je poľutovaniahodné.

Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová je kapitola sama osebe. Dala vypracovať štúdiu o dopadoch zmeny pomeru odvodov do 1. a 2. dôchodkového piliera za ťažké milióny a zároveň tvrdila, že tento pomer meniť nechce. Pochopiť niečo také si vyžaduje logiku šachového veľmajstra. Otvorene priznávam, že ja som to nepochopil dodnes – len neviem, či mám nízke IQ, alebo či pani ministerka svoje tvrdenia myslela vážne. Meniť pravidlá počas hry sa nepatrí ani v gorotkách. Jej snaha presadiť, aby si ľudia mohli vybrať peniaze z 2. piliera... Škoda klávesnicu drať. Ešte že máme veľa šikovných odborníkov, ktorí tento návrh v médiách prevalcovali. Vyslanie prázdnej limuzíny do Portugalska, aby z letiska do hotela nešla nedajbože taxíkom, je len čerešničkou na torte jej doterajšieho pôsobenia v ministerskom kresle.

Na záver perlička – podľa nejakej novely zákona tovar v obchode nesmie byť označený dátumom spotreby. Namiesto toho tam malo byť, že tovar po dobe spotreby musí byť stiahnutý z predaja. Ani jeden z poslancov si tento nezmysel nevšimol. Aspoň vidíme, ako zástupcovia ľudu štedro platení z našich daní študujú návrhy zákonov, kým za ne zahlasujú.

Vladimír Mečiar kedysi vcelku výstižne oslovil svojich parlamentných kolegov: „Ste gágaji, táraji a pre mňa prďúsi!“ A bol by ešte výstižnejší, ak by dodal: „S Ficom, Slotom a so mnou na čele.“

Daniel Miklošovič

Daniel Miklošovič

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Učiteľ angličtiny. Záľuby: beh, turistika, cyklistika, šach, hudba. Zoznam autorových rubrík:  BehAngličtinaŠkolstvoVieraPolitikaPostrehy

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,082 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu