Fajčenie v súkromí je osobná vec každého dospelého človeka, rovnako ako nadmerné požívanie alkoholu či pričastá konzumácia slaniny. Všetky spomínané činnosti negatívne vplývajú na naše zdravie. Fajčenie je však horšie o skutočnosť, že obmedzuje nefajčiarov pohybujúcich sa v zafajčenom prostredí - preto fajčenie na verejnosti je záležitosť verejná.
Fajčenie je činnosť neprirodzená a zdraviu škodlivá - cigareta obsahuje asi 4000 škodlivých látok. Prieskumy dokazujú, že značná časť fajčiarov začala fajčiť v tínedžerskom veku - v období, kedy je mladý človek ľahšie ovplyvniteľný a náchylný skúšať rôzne neresti. Keďže fajčenie je vysoko návykové, je ťažké s ním prestať, hoci väčšina dospelých fajčiarov si to želá. (Asi poznáte vtip: Prestať fajčiť je najľahšia vec na svete - podarilo sa mi to už tisíckrát.)
Mládež tvorí značnú časť klientely v baroch, pohostinstvách či kaviarňach a aj kvôli nim mal byť úplný zákaz fajčenia v takýchto zariadeniach schválený. Mnohí adolescenti si zapália prvú (a potom druhú, tretiu...) cigaretu pri posedení s partiou alebo na diskotéke. V krajinách, v ktorých prísnejšie obmedzenia už zaviedli, sa počet fajčiarov znížil. Naopak, počet zákazníkov sa znížil len dočasne a po pár mesiacoch sa vrátil na pôvodnú úroveň.
Normálne je nefajčiť, preto vo verejne prístupných zariadeniach by mali mať nefajčiari prednosť. Alebo inak - koľkí prevádzkovatelia podnikov nepodávajúcich stravu sa rozhodnú pre čisto nefajčiarsky podnik, resp. nestiahnu viacerí radšej jedlo z ponuky, len aby nemuseli stavať oddeľovaciu stenu pre nefajčiarov?
Škoda, že na Slovensku opäť raz zvíťazil biznis nad zdravým rozumom.