Bol Ježiš Kristus Boh?

Ježiš Kristus o sebe tvrdil, že je Boží Syn. Nepochybne bol prorokom a mravne dobrým človekom. Bol však skutočne zástupcom Boha na Zemi?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (151)

Ak zoberieme do úvahy známe údaje o pôsobení Ježiša na Zemi, vychádzajú nám tri hypotézy: Ježiš bol klamár, Ježiš bol pomätenec, Ježiš bol Boh.

Hypotéza 1: Ježiš bol klamár Ak Ježiš tvrdil, že je Boh, a pritom vedel, že to nie je pravda, zámerne klamal. Zároveň bol pokrytcom, lebo ostatným kázal o čestnosti a sám nevýslovne luhal. Bol to sám diabol, pretože iným vravel, že vierou v neho získajú večný život, a sám ho nemal. Pohľad na Ježiša ako na klamára je v rozpore s tým, čo vieme o výsledkoch jeho učenia a života. Založil cirkev, ktorá pretrváva už 2 tisícročia a On je jej stredobodom. Ak by bol klamárom, musel by byť i masochistom, ak bol pre svoje klamstvo ochotný v krutých mukách zomrieť na kríži.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hypotéza 2: Ježiš bol pomätenec Ježiš mohol byť pomätencom, šialencom - schizofrenikom, ktorý predstieraním Boha unikal z reality. Úprimne, avšak omylom sa považoval za Boha. Tvrdenie, že večný život ľudí závisí od viery v neho, bolo výplodom jeho chorej fantázie. Je však nemysliteľné si predstaviť, že duševne chorý človek by vyslovil najhlbšie výroky, aké kedy boli zaznamenané. Nevídaná veľkosť a hĺbka jeho učenia nás presviedčajú o jeho absolútnom mentálnom zdraví. Nielenže sám nemohol byť pomätený, ale oslobodil mnoho duševne chorých ľudí z psychického trápenia počas svojho pozemského života i po ňom.

Skryť Vypnúť reklamu

Hypotéza 3: Ježiš bol Boh Prvé dve hypotézy nás priviedli do slepej uličky. Ježiš Kristus bol Boží Syn - a stále je, keďže Boh je večný. Už len samotné jeho zmŕtvychvstanie to dokazuje. Jedenásť apoštolov a veľa ďalších veriacich zomrelo mučeníckou smrťou na základe hlavných stĺpov svojej viery: Ježiš je Boží Syn, bol vzkriesený a je zárukou večného života. Niekto môže, pravdaže, spochybňovať hodnovernosť biblických dokumentov o pôsobení Ježiša Krista na Zemi a jeho zmŕtvychvstaní. To je však už téma pre ďalšiu polemiku. 

Daniel Miklošovič

Daniel Miklošovič

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Učiteľ angličtiny. Záľuby: beh, turistika, cyklistika, šach, hudba. Zoznam autorových rubrík:  BehAngličtinaŠkolstvoVieraPolitikaPostrehy

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu