x Your opinion will not effect my decision.
ü Your opinion will not affect my decision.
= Tvoj názor neovplyvní moje rozhodnutie.
Výraz affect používame ako sloveso vo význame ovplyvniť (mať na niečo vplyv). Výraz effect sa ako sloveso používa len veľmi zriedkavo vo význame vyvinúť, vyprodukovať. (They effected a new cough medicine. = Vyvinuli nový liek proti kašľu.) Primárne sa používa ako podstatné meno vo význame vplyv, dopad. (Smoking has a negative effect on your health. = Fajčenie má negatívny vplyv na tvoje zdravie.)
x I got tired of his continuous complaints.
ü I got tired of his continual complaints.
= Unavili ma jeho sústavné sťažnosti.
Prídavné meno continuous používame vo význame bez prestávky (nepretržitý, neprerušovaný). Najčastejšie sa spája s podstatnými menami process (proces), speech (prejav), line (čiara), flow (prúd). Prídavné meno continual používame vo význame opakujúci sa (sústavný, ustavičný). Najčastejšie sa používa s podstatnými menami problems (problémy), questions (otázky), changes (zmeny), pain (bolesť). Výraz continuous poznáme aj z gramatiky (the present continuous = prítomný priebehový čas).
x Shall we go to the coffee?
ü Shall we go to the cafe?
= Pôjdeme do kaviarne?
Je zaujímavé, ako často zamieňame aj takéto frekventovane používané výrazy. Každopádne, coffee je horúci kofeínový nápoj (káva), zatiaľ čo cafe (ortograficky tiež café, keďže výraz pochádza z francúzštiny) je inštitúcia (kaviareň). Alternatívne sa kaviarne v anglicky hovoriacich krajinách nazývajú tiež caff, coffee bar, coffee house alebo coffee shop.
x My mum is a great cooker.
ü My mum is a great cook.
= Moja mama je skvelá kuchárka.
Prípona -er sa používa na tvorenie podstatného mena označujúceho povolanie či funkciu osoby pridaním k neurčitku slovesa vyjadrujúcemu príslušnú činnosť (napr. teach - teacher, work - worker, sing - singer). Neplatí to však automaticky. Podstatné meno cooker má význam „zariadenie na prípravu jedál“ (sporák, varič). Podstatné meno označujúce osobu, ktorá pripravuje jedlá, je zhodné so slovesom - cook.
x I don't play a music instrument.
ü I don't play a musical instrument.
= Nehrám na hudobný nástroj.
Špecifickou skupinou slov s podobným významom i tvarom sú dvojice prídavných mien (resp. podstatné meno + prídavné meno) zakončených na -ic/-ical (classic - classical, historic - historical, electric - electrical, comic - comical, economic - economical, magic - magical). Významové odtiene medzi nimi sú veľmi jemné, preto sa nemožno čudovať, že sú často zamieňané. Podstatné meno music sa používame vo funkcii prídavného mena napr. v slovných spojeniach music industry (hudobný priemysel) alebo music lesson (hodina hudobnej výchovy). Prídavné meno musical používame napr. v slovných spojeniach musical talent (hudobný talent) alebo musical notation (hudobná notácia).
Na záver v skratke niekoľko ďalších často zamieňaných slov s podobným významom i tvarom:
effective = účinný / efficient = výkonný
childlike = detský / childish = detinský
shade = tieň (chládok) / shadow = tieň (tvar)
ancient = starodávny / antique = starožitný
alone = sám / lonely = osamelý
alive = živý (nažive) / lively = živý (energický)
aloud = nahlas (počuteľne) / loudly = nahlas (hlučne)
coloured = farebný (sfarbený) / colourful = (pestro)farebný