Spievalo pieseň Óda na vlasť. Teda spievalo ako spievalo. O pár dní vyšlo najavo, že v skutočnosti iba nasucho otváralo ústa. Pieseň pôvodne naspievala supertalentovaná sedemročná Jang. Organizátori jej však vystúpiť v programe nedovolili, pretože je, podľa ich názoru, škaredá - bacuľka s krivými zubami. Za dôvod uviedli záujem krajiny predviesť Čínu v čo najlepšom svetle.
To je teda pekné „najlepšie svetlo". Skôr typická ukážka ako čínski papaláši na všetko nanášajú hrubý nános púdru, aby navonok vyzerali pred zvyškom sveta tip-top. Kde však zostala človečina? Tá sa, zdá sa, v Číne príliš nenosí. Ako sa asi cítili Jangini rodičia, učitelia, kamaráti, ale najmä samotná mladučká speváčka, keď sa dozvedeli, že napriek prenádhernému anjelskému spevu nie je na prezentáciu svojej vlasti dosť dobrá? Aké následky môže tento infantilný počin tieždospelákov zanechať v útlej detskej dušičke?
Na druhej strane, aký odkaz zanechali títo „inteligentní" dospelí peknučkej Lin a ostatným čínskym dievčatám, ktoré dostali do vienka atraktívny vzhľad? Ste pekné a preto ste niečo viac, všade budete uprednostňované, všetko vám samé od seba spadne do lona, hoci aj bez potrebných schopností? To je ale budovanie falošnej predstavy a v reálnom živote to nie vždy takto funguje.
Pekingskí organizátori namiesto pripustenia chyby a ospravedlnenia tento hanebný diskriminačný počin obhajujú. Pre istotu informácie o tomto a niekoľkých ďalších trikoch z otváracieho ceremoniálu stiahli z internetu. Väčšina Čínaňov, ktorým našťastie nechýba zdravý rozum, sa dožaduje satisfakcie a vystúpenia malej Jang na záverečnom ceremoniále. Tak uvidíme. Hoci, ak aj nakoniec predsa len Jang vystúpi, skutočné pohnútky organizátorov budú diskutabilné.