Prvé kolo prezidentských volieb prinieslo pre Ivana Korčoka povzbudivé výsledky, keď svojho politického súpera Petra Pellegriniho porazil o 5,47 %, čo je celkovo 123-tisíc hlasov. Predvolebné odhady pritom hovorili o tesnom súboji, väčšinou s miernou výhodou pre predsedu NR SR.
Korčok získal 42,52 %, Pellegrini 37,07 % a tretí v poradí bol Štefan Harabin, ktorý dostal 11,74 % hlasov. Práve tieto hlasy môžu v druhom kole zásadne zamiešať kartami. Ťažko predpokladať, že by sympatizanti bývalého predsedu Najvyššieho súdu volili Korčoka.
Harabinovu podporu nemá zatiaľ istú ani Pellegrini. Harabin ešte pred voľbami vyhlasoval, že líder strany Hlas-SD je z pozície predsedu NR SR, ako kandidát na prezidenta, v konflikte záujmov a nemal by kandidovať. Tesne po prvom kole Harabin uviedol, že jeho voliči sú národne cítiaci a vedia, čo majú robiť.
Do celej situácie môže zasiahnuť premiér Fico a najmä predseda SNS Danko, ktorý sa vzdal svojej prezidentskej kandidatúry, práve v prospech Štefana Harabina. Ficova podpora Pellegriniho bola v doterajšom priebehu kampane pomerne vlažná. A tak práve Ficove zapojenie sa do kampane, môže výraznejšie zavážiť.
Môže rozhodnúť pár hlasov
Výsledok Ivana Korčoka na druhej strane príjemne prekvapil. V druhom kole však musí zmobilizovať viac ľudí, ktorí sa na prvom kole plebiscitu nezúčastnili. V porovnaní s Pellegrinim, nemôže rátať s podporou od voličov neúspešných kandidátov. Možno s výnimkou časti voličov od Matoviča a Kubiša. To však na porážku Pellegriniho, s prípadnou podporou Harabina, nemusí stačiť.
Aj v tábore Hlasu si uvedomujú, že Peter Pellegrini sa do Prezidentského paláca nepremlčí a bude musieť zvýšiť svoju aktivitu. Keďže sa zrejme bude snažiť o získanie si voličov krajnej pravice, dá sa očakávať, že rétoricky voči Korčokovi pritvrdí.
Kariérny diplomat Korčok, zrejme absolvuje rokovania o podpore s J. Kubišom alebo s I. Matovičom. Bude však musieť zmobilizovať okrem nevodičov aj ďalších Slovákov zo zahraničia. Volebná účasť necelých 52 % znamená dostatočný rezervoár.
Slovensko má veľkú šancu, že aj ďalších päť rokov, bude mať prezidenta s jasným prozápadným nastavením a pevnými hodnotami, vyvažujúceho vládnu politiku "na všetky štyri svetové strany." Korčokovi voliči však musia v sobotu 6. apríla prísť k volebným urnám vo výrazne väčšom počte, ako počas predchádzajúceho víkendu.