
Na stretnutí s novinármi, ktoré naplánovali na túto stredu, bude prítomný aj generálny riaditeľ spoločnosti EMED Aristidis (Harry) Anagnostaras-Adams, B. Commerce, MBA. Ako hovorí pozvánka ďalej, je to občan Austrálie, sídliaci na Cypre. Narodil sa v Egypte ako grécky občan a prijal austrálske občianstvo - v Austrálii vyrastal a stal sa známym ako Harry Adams. Pôsobí ako podpredseda Austrálskej rady pre zlato (Australian Gold Council), je členom Austrálskeho inštitútu pre manažment a Austrálskeho združenia riaditeľov firiem. Toľko z pozvánky.
Zaujímavé je, že pracovné raňajky zorganizovali v Banskej Bystrici a nie v Detve. Nie je to preto, lebo pán generálny by do Detvy nepotrafil. Raňajky v B. Bystrici organizujú pre novinárov, ktorí majú práve v tomto meste svoje kancelárie. Uľahčili im to. Takto sa zároveň vyhnú ľuďom, ktorí sú proti ťažbe zlata, čo by kdekoľvek v Podpoľaní hrozilo.
Začiatok naplánovali na desiatu hodinu, čo je priam ideálny novinársky čas. Neprekvapilo by ma, keby im rovno rozdali hotové články. O tom, ako hlúpa Detva nerozumie potrebám Slovenska. O tom, aké je kyanidové lúhovanie bezpečné, veď ho používajú vo viacerých krajinách. Aj o tom, že po skončení ťažby bude lokalita v takom stave, že na ňu budeme hrdí a naše deti sa z nej budú tešiť po zvyšok svojho života.
Pravda je taká, že keď sa ku zlatu nemôžu dostať cez samosprávy v Podpoľaní, ktoré ťažbu odmietli, tak skúšajú ovplyvniť verejnú mienku cez Banskú Bystricu. Nabudúce to zrejme bude obed v Bratislave. Veď cesta k zlatu vedie cez zmenu zákona, ktorá by samosprávy z konania vylúčila. A zákony sa predsa menia v Bratislave.
Som novinár, no takéto „zlaté" raňajky by som asi nestrávil.