Naše deti

Keď som sa jedného dňa popoludní vracal do nášho panelákového bytu, stretol som na chodníku mladú mamičku s malým 3 – 4 ročným synčekom. Viedla ho za ruku, keď zrazu chlapček ukazuje prstom pred seba na plaziacu sa dážďovku. Mamička na moje zdesenie reagovala príkazom, citujem: „Maťko, zabi ju!“ Chlapček nelenil a malou nožičkou rozmliaždil tento malý živý tvor. Potom s hrdým výrazom na tvárach obaja pokračovali vo svojej ceste.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Pri podobnej situácii malé dievčatko dojedlo svoju sladkosť a pýta sa mamičky, kde má dať obal. „Hoď ho na zem“, povedala chladne. Prípady, keď rodičia podráždene, až agresívne reagujú na nekonečné otázky svojich malých detí v zmysle „Neotravuj, daj pokoj“ a podobne, tiež nie sú ojedinelé. Dopravná výchova detí sa obmedzila na jednoduchú frázu: „Nechoď na cestu, lebo ťa zrazí auto!“

Na potreby našich detí bežne odpovedáme: „Čo by si ešte chcel, veď všetko máš - značkové oblečenie, športovú výstroj, počítač, atraktívne dovolenky...!“ Televízne stanice, DVD prehrávače a internet sa stávajú učiteľmi a žiaľ i tvorcami osobností našich detí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malé i dospievajúce deti často hľadajú u svojich rodičov pomoc, odpovede na otázky, ktoré im stavia do cesty naša spoločnosť i život sám. Namiesto odpovede prípadne rozhovoru v pokojnej atmosfére sa im často dostáva len naša alibistická odpoveď, „Nemám čas“.

Je ozaj pravdou, že nemáme čas? Spomeňme si len, koľko času trávime pri televízii, počítačoch, posedeniami v kaviarňach a podobne. V domácnostiach máme pomocníkov v podobe automatických pračiek, umývačiek riadu, osobných automobilov, k príprave jedál polotovary a mnoho ďalších pomocníkov k úspore nášho času. Moja mama, dnes 72 – ročná vitálna pani, nemala týchto pomocníkov a okrem zodpovednej výchovy štyroch detí, pečenia koláčov, vyšívania, pletenia svetrov, si vždy našla čas, aby nás pohladila, naučila nás recitovať básničky, spievať pesničky i stavať snehuliaka.

SkryťVypnúť reklamu

Kladiem si otázku, prečo sú naše deti a mládež pod neustálou paľbou kritiky spoločnosti? Neslušne až vulgárne sa správajú, ničia verejné zariadenia, na futbalových štadiónoch robia výtržnosti a už v detskom veku siahajú po drogách ba dokonca po zbraniach. Kde je teda chyba, keď všetko potrebné k plnohodnotnému a šťastnému životu majú a žijú v slobodnej a demokratickej spoločnosti? Spoločnosti „neobmedzených“ možností, ktorej strojcom bol aj dnes už zosnulý český prezident Václav Havel.

Čo teda chýba našim deťom, aby boli šťastné, aby, až dospejú, posúvali našu spoločnosť k rozvoju nielen v materiálnej, ale i duchovnej rovine?

SkryťVypnúť reklamu

Už viackrát som bol v Egypte, krajine úžasnej histórie a nenapodobiteľnej kultúry. Pozorne som vnímal hlavne správanie ľudí a ich postoje k životu a hodnotám. Rozprával som sa s jednoduchými Egypťanmi, fascinovala ma ich znalosť vlastnej histórie, jednoduchosť ich životného štýlu, ale zo všetkého najviac úsmev a spokojnosť na ich tvárach.

Mamičky i tie, ktoré sa vozili v drahých autách, nevozili svoje deti v kočíkoch, ale nosili ich privinuté na hrudi až do doby, pokiaľ nevedeli chodiť po vlastných. Mamičky, ktoré sa k svojim deťom správali s obdivuhodnou nežnosťou a láskou. V uliciach letovísk, ale aj v mestách a dedinách, cez ktoré sme prechádzali, som videl skutočne šťastné egyptské deti, napriek tomu, že nemali v rukách mobilné telefóny ani iné vymoženosti našej civilizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Neodvolávajme sa teda na nedostatky spoločenského systému a nespoliehajme sa na učiteľov, vychovávateľov či trénerov, ale pristupujme k našim deťom s láskou, porozumením a múdrosťou, ktorá sa skrýva v každom z nás. Výchova detí je podľa mňa nielen najťažšia a najzodpovednejšia, ale zároveň i najkrajšia práca, je naším poslaním. Dobre vychovať a pripraviť svoje deti na život, obzvlášť v dnešnej zložitej dobe, je veľkým úspechom každého rodiča. Je to oveľa viac, ako byť úspešným manažérom, podnikateľom či politikom. Rozhodnutie o poradí priorít v našich životoch je však len a len na nás rodičoch.

Milan Zeman

Milan Zeman

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Som presvedčený o tom, že každé stretnutie s človekom, každá životná situácia a každá informácia nás posúva na našej ceste k tomu čo sa má stať. Verím, že nič nie je náhoda a všetko je tak, ako má byť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

228 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu