Dívaj sa na hviezdy

Už dávno som žiadnu knihu neprečítala za noc, hoci každú čítam s vášňou a zanietením. Ale túto áno. Možno preto, že na mňa dýchlo detstvo, láska, spolupatričnosť a hviezdy na nebi svietia stále rovnako. Stačí sa dívať...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rozprávanie Evy Slonimovej začalo rokom 1931, kedy sa Eva narodila ako druhé dieťa Eugena a Margaréty Weissovcov. Jej rozprávanie postupne prechádzalo predvojnovými rokmi, až do roku 1945, kedy sa rodina opäť zišla. V tej dobe mala štrnásť rokov a za sebou toľko, čo mnohí neprežijú za celý život. Napriek tomu vraví, že jej výpoveď nie je katarziou, iba odkazom budúcim generáciám. Fascinujúce je aj to, že Eva a jej rodina žijú svoje trpké chvíle u nás, v Bratislave, Záluží a na iných miestach, ktoré sú nám známe. Ulice majú stále rovnaké mená a naše nohy môžeme klásť na tie isté chodníky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"V Evinom svedectve sa história a pamäť prelínajú v jedno. Je takmer nemožné nájsť niečo zmysluplné v tom, čo sa jej stalo. Holokaust ešte vždy predstavuje temný mrak, ktorý spôsobil spúšť v tradíciách, zlom v židovskej histórii a podľa Eviných slov to bolo aj " posledné zbohom určitému spôsobu života."

Eva Slonimová prerozprávala príbeh Evy Weissovej. Dievčatka, ktoré život vo vojnovej Európe donútil dospieť závratným tempom. Napriek tomu je kniha napísaná očami dieťaťa. Nie je v nej cítiť zatrpknutosť ani hodnotenie. Nekritizuje rozhodnutia svojich rodičov, ani neposudzuje ľudí, ktorí prispeli k mizérii jej rodiny. Je neuveriteľné, že si po tom všetkom dokázala zachovať čisté srdce.

SkryťVypnúť reklamu

O svojom detstve rozpráva tak, akoby ho rozprávala svojim vnúčatám. Keď som čítala, mala som pocit, akoby som znovu sedela pri svojej starkej, česala jej vlasy a počúvala príbehy z jej mladosti. Rodina Weissovcov bola úžasná spolupatričnosťou a vzájomnou láskou v každom okamihu. V tom, ako milovali a ctili svojich starých rodičov, pomáhali, i keď sami potrebovali pomoc a nesúdili, keď mohli a mali prečo.

Pán Krampl si všimol oteckovo zúfalstvo, bolesť, beznádej a smútok. "Ja vás Židov nechápem," poznamenal. "Ste strašní zbabelci. Mne dnes ráno zubár zaplomboval dva zuby, a hoci to bolelo, držal som sa ako vojak."

SkryťVypnúť reklamu

Táto kniha vypovedá aj o holokauste, ale nezužuje sa na výpočet strašných udalostí. Tie sa dejú len akoby mimochodom a popri nich plynie obyčajný život obyčajných ľudí a predstavuje nám židovstvo, ktoré dnes na Slovensku už asi neexistuje. Na sviatky slávené v kruhu rodiny, rituály, ktoré deťom prinášajú radosti, pripomienku tradičných jedál či spôsobu vzdelávania.
Veľmi sa mi páčil tento pohľad a priam vidím rozostrené zrenice Evy, ako jej detstvo plynulo pred očami, keď o ňom dokázala s takou láskou hovoriť.

Úplne vedome sa vyhýbam tomu, aby som sprostredkovala zážitky rodiny Weissovcov. Nechcem Vás pripraviť o možnosť zdieľať ich život spolu s nimi a nakuknúť do ich sveta, čo je dnes už takmer nemožné. V predhovore je napísané, že toto bola motivácia autorky a podarilo sa jej to veľmi pútavo a príjemne.

SkryťVypnúť reklamu

„Chce ukázať vnúčatám, aký bol život židovskej komunity pred holokaustom, povzniesť myšlienku židovskej kontinuity, poučiť ľudí a varovať svet pred potenciálom ľudstva konať zlo.“

Podarilo sa jej to len vďaka tomu, že prežila. Aj preto by sa mohlo zdať, že ako rodina dopadli celkom dobre. Rodičia prežili a podarilo sa im zachrániť takmer všetky svoje deti. Zo siedmych chýbala iba Juditka. V každom z nich ale zostal kus zikaron. Pamäti, histórie a tragédie, ktorá počas vojny postihla nás všetkých. Lebo v každom človeku, ktorý prežil, žije spomienka na tých čo odišli, zomreli, prišli o všetko alebo naopak k niečomu. Nezáleží na tom, či bol v tej dobe niekto žid, Slovák, vojak, sedliak, člen Hlinkovej gardy, arizátor - vyjsť nedotknutý nebolo možné – aspoň ja to tak vnímam s mojou zdedenou pamäťou, dejepisom a knihami. A chcem veriť, že to poznačenie vydrží v nás ešte veľmi dlhú dobu. Aby sa história už nikdy neopakovala.

Eva Slonimová: Dívaj sa na hviezdy; IKAR 2015

Milena Veresová

Milena Veresová

Bloger 
  • Počet článkov:  81
  •  | 
  • Páči sa:  1x

"Fakt, ty nie si nijaká princezná. Si obyčajná mama!" Zoznam autorových rubrík:  Zo životaKnihyPolitikaPoéziaNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu