
Žid Jákob Rosenblum s manželkou Sadie sa vysťahujú do Anglicka v roku 1937. Jack (ako mu napísali do dokladov) sa do novej vlasti hneď zamiluje. Túži po úplnej asimilácii, ktorá jeho rodine zabezpečí komfort, pomôže zabudnúť na minulosť a na blízkych ktorých nechali doma, v Nemecku.
V prvých rokoch mu pomáha príručka Pobyt v Anglicku. Užitočné informácie a rady pre utečencov. Postupne sa prehrýza jednotlivými bodmi a pridáva vlastné dodatky. Učí sa pohybovať a spoločnosti a zároveň sa snaží byť nenápadný. Je podnikavý a šikovný. Čoskoro po príchode sa stane úspešným továrnikom, naplní si sny o ručne šitom obleku a kúpi si Jaguár. Stále znovu ale zisťuje, že nič z toho mu nezabezpečí rešpekt, prijatie spoločnosti, ani členstvo v golfovom klube.
„Pre Jacka bolo členstvo v golfovom klube to isté ako znovupostavenie Jeruzalema, objavenie Atlantídy a báječný sendvič so solenou hovädzinou v jednom - ale už prišiel na to, že to nebude ľahké."
Jeho nezničiteľné odhodlanie mu vnukne nápad vybudovať si vlastné golfové ihrisko. A to všetko bez jediného odpalu. Kúpi preto dom s pozemkom v Dorsete...
Sadina snaha uchovať v sebe všetkých svojich blízkych je rovnako silná ako Jackova túžba nájsť nový domov. Počas vojny jej vôňa koláča vyvolá mutti a ona vie, že rodinu už viac neuvidí. Pestuje svoj smútok a svoje spomienky s neuveriteľnou urputnosťou. Aj preto často využíva kuchársku knižku svojej mamy s receptami na Jedlá, podľa ktorých vieš, že je leto; Jedlá na dni, keď je vonku chladno a vietor; Piškóta proti smútku či Koláčiky na zlomené srdce. Svoj čas trávi v kuchyni, s fotkami a spomienkami. Jej bezbrehý smútok vonia ako Baumtorte, ktorej každá vrstva je za jednu osobu. Taká, ktorá vyvolá smútok v každom, kto ju zacíti či ochutná.
„Sladká, vláčna, s náznakom citrónovej chuti. A ako sa im rozplývala v ústach, ženy začal napĺňať smútok. Každá z nich spolu s tortou ochutnala Sadine spomienky, jej stratu a zármutok, a kým jedli, Sadie nebola so svojím trúchlením sama."
Malá dedinka Pursebury zmení mnoho, ale nie ich životný prístup. Jack naďalej bojuje s predsudkami a Sadie sa oddáva spomienkam. Časté sklamania prekonáva každý z nich po svojom a ich svety sa vzďaľujú.
„Zmocnila sa ho beznádej, ako keď do deravej galoše natečie studená voda. ... Bol zronený a potreboval niekoľko minút, aby sa mohol utápať v nešťastí. Inokedy si na skľúčené úvahy nechával desať minút, potom sa sústredil na hľadanie riešenia a plán. Keďže dnešné sklamanie bolo mimoriadne bolestné, dožičí si päť minút roztrpčenia navyše. Na hodinách bolo desať štyridsať, keď zaboril hlavu do dlaní a hlboko zavzdychal."
Ale Zelený Jack stelesnený dorsetskou prírodou, Curtis, Jackov prvý skutočný priateľ a jeho nezlomná viera v dobrý koniec mu získajú rešpekt chlapov. Ak sa vám doteraz zdalo, že príbeh Jacka Rosenbluma je smutný, pretože je o zármutku v nás, nedajte sa zmiasť. Budete sa s nimi smiať, zabávať, trúchliť a veriť. Prepadnete Jackovmu nadšeniu a spoločne budete čakať list skvelého golfistu Bobbyho Jonesa, porastiete s jeho úspechmi, schudobniete s jeho továrňou a zbohatnete na jeho nápadoch. Pretože Jack je ukážkou nikdy sa nekončiaceho pokroku ľudstva a vleje vám do žíl radosť.
„Ale vy ste za tridsať dní a tridsať nocí vlastnými rukami obrátili túto zem naruby. Chodili sme sa na vás kukať z Bulbarrowu. ... Ak muž takej malej postavy dokáže také nenormálne veci ako vy, to nie je samo od seba. ... Vám vôbec neni čudné, že to mohol dokázať taký kraťúch ako vy?"
Nepotrebujete byť drobný ani žid. Každý z nás sa stretáva so sklamaniami a všetci potrebujeme pochopenie. Kniha Ako sa stať Angličanom, je zdrojom viery a potešenia, ktoré nám dá silu sa vstať, usmiať sa a ísť ďalej všetkým navzdory.
Natasha Solomonsová: Zoznam pána Rosenbluma alebo Ako sa stať Angličanom; Ikar, 2010