Priatelia našich priateľov, 68. rok a senior kluby.

V 68-om prišli moji rodičia o mnoho svojich priateľov. Veľa ľudí sa vtedy rozhodlo skúsiť šťastie v slobodnejších zemiach. A ako sa nostalgicky spomína aj v Pelíškoch, mnohí vtedy stratili okrem priateľov aj svojich najbližších alebo svoje lásky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Mojim rodičom vtedy emigrovali najlepší priatelia, Palo a Marta, do Švajčiarska. Boli vtedy všetci mladí, užívajúci si život v plnom prúde, netušiaci, ako ich na dlhé roky od seba odtrhne nezmyselné rozdelenie západu a východu. Stretli sa znova až v 90-om v Maďarsku – Palo a Marta tam usporiadali stretnutie všetkých priateľov aj s rodinami po dlhých rokoch. Tak sme sa tam dostali aj my s bratom. Spomínam si na dojímavé zvítanie a objímanie, na niekoľkodňové zaujímavé aj búrlivé debaty o živote tam a tu, prebralo sa snáď všetko, čo sa za tých 20 rokov nestihlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzitým sa všetko zmenilo. Hranice sa otvorili, my sa krôčik po krôčiku „približujeme“ k úrovni vyspelých západných zemí. Bývame slušne, skoro všetko sa tu dá už kúpiť, aj peniaze sa dajú zarobiť (aj keď nie je to také jednoduché) – ale plus mínus dôvodov na emigráciu akosi ubudlo. A tak sa dalo vidieť, ako niektorí emigranti prichádzajú domov. Marta s Palom sa medzitým rozviedli a Marta sa rozhodla prísť domov. Povedala, že samej sa jej chce byť viac na Slovensku. Kúpila si tu byt a tešila sa, že je zase „doma“. Ale čo čert nechcel - v jeden usmoklený deň sa pošmykla na chodníku, nepekne spadla a zlomila si chrbicu. A tak - keďže tu žije sama – sa dostala po úraze do tzv. Senior klubu alias Domova dôchodcov (peniaze má, tak že to nebol problém). Má tu sice brata a jeho rodinu, ale predsa nikoho najbližšieho, kto by sa mohol o ňu celý deň starať.

SkryťVypnúť reklamu

Náš kontakt sa nám s tetou Martou podarilo za tie roky uchovať tak, že keďže moja mama už nežije, tak som akosi „zdedila“ korešpondenciu s jej priateľmi. Všetci začali po jej smrti písať mne, zrejme sa ťažko dala úplne preťať tá priateľská reťaz. Majú asi pocit, že je to predsa len akési spojivko s mamou. A keďže u mňa platí, že priatelia mojich priateľov sú aj moji priatelia a rodičov považujem, okrem iného, aj za svojich priateľov, tak sa títo priatelia mojich rodičov stali mojimi priateľmi. Táto korešpondencia prebieha už skoro 20 rokov a okrem Marty je to napr. aj bývalý mamin kolega z Nemecka (keď sme boli s bratom malí, chodili sme s celou ich rodinou na dovolenky, zväčša do Tatier, keďže Nemci sú vášniví turisti) a niektorí ďalší. Naši “Nemci” nás boli dokonca pred dvomi rokmi navštíviť – bolo to také príjemné, ako kedysi, dlhé zaujímavé rozhovory, priateľské puto. Takto nejako sa všetci stali aj mojimi priateľmi.

SkryťVypnúť reklamu

A tak chodím tetu Martu, ako svoju priateľku, do toho Senior klubu navštevovať. Prvá návšteva ma úplne zobrala. Teta Marta (odkedy si ju pamätám, bola vždy veľmi energická a elegantná) sedela bledá, ako bez duše, na rozpadávajúcej sa stoličke v tmavej izbe s tromi posteľami, stolom a tromi stoličkami, chlipkajúc čajík a prikusujúc keksík. Bola schudnutá minimálne o 15 kg, zdalo sa, že nič nevníma (mohla byť pod sedatívami, ale tvrdili mi, že nie je), nejavila o nič záujem a tiško tam aj celé dve hodiny (čo som tam bola) posedávala, hľadiac do prázdna. Bola som v šoku. Zrejme ju to vnútorne úplne zlomilo. Ďalšie dve pani, z ktorých jedna bola milá, čiperná a druhá bola skoro úplne slepá, tiež tíško olovrantovali. Sestrička občas rýchlym poklusom vbehla do izby a spýtala sa, či niečo nepotrebujú a zase hneď vybehla. Keď slepú pani usádzala, mala som pocit, že to robí ako stroj, bez citu.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedomila som si, až priveľmi reálne, že (aj keď to v podstate všetci vieme) proste v istý moment sa to naše celoživotné snaženie a naháňanie definitívne skončí, resp. už prestane mať akýkoľvek zmysel. Pre starých, chorých a osamelých ľudí má jediný zmysel to, či vládzu prísť k umývadlu, resp. záchodu, či sa dokážu sami najesť a či dokážu zniesť bolesť, ak nejakú majú. Nič iné pre nich nie je dôležité (aký rozdiel v porovnaní s nami – „mladými“ a zdravými...J), smutná relativita žitia.

Od mojej prvej návštevy uplynul nejaký ten mesiac a s ním pokračujú moje návštevy. Už som sa spamätala a všeličo pochopila. Jednak to, že sestrička zrejme nemôže do svojej práce vlievať úplne celú dušu, lebo by to ona sama neprežila. Robí to najlepšie, ako vie, aby sa postarala a zároveň, aby to ju samú nepoložilo. Ďalej som pochopila, že v tých starých ľuďoch je skrytý pôvab a múdrosť a hlavne - že mojou jedinou úlohou je potešiť ich na tie chvíle, keď som tam.

A tak im všeličo rozprávam, oni mne a je nám dobre. Aj medzi tými šedými stenami. A ani netušia, koľko mi dávajú.. A keď odchádzam, vždy povedia: „Nech vás láska sprevádza“. A ja vždy na to: „Aj vás“. 

Alena Miniariková

Alena Miniariková

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rada cestujem a spoznávam nové krajiny, ľudí, ich život a mentalitu. S väčšou pokorou potom prijímam tie okolnosti života, ktoré boli dané mne. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu