V januári 2004 vraj nezaplatila koncesionársky poplatok za rádio v garsónke po babičke a zo „zákona“ jej od vtedy začali nabiehať poplatky z omeškania vo výške 5.000,- za každý mesiac. Ku dňu 5.6.2006 (kedy jej bol doručený od tejto spoločnosti listi) je to 145.000,- Sk.
Spoločnosť, ktorá pohľadávky Slovenského rozhlasu odkúpila (BSP Lawyer Partners a.s.), je však tak láskavá k mojej mame a k ostatným „neporiadnikom“, že im ponúka VRAJ už druhý pokus o zmier. Znamená to, že by namiesto 145.040,- Sk mama zaplatila IBA 10.040,- Sk. Musí to však stihnúť do 14 dní podpísať aj zaplatiť. Inak túto užasnú šancu premrhá a okrem 145.040,- bude platiť aj obrovské súdne trovy a potom ju navštívi exekútor.
Viem si predstaviť, ako tieto psychologické ťahy a tlaky môžu zapôsobiť na obyčajného človeka, ktorý sa nemá s kým poradiť.
Je tu však obrovský kopec argumentov, ktoré poukazujú na nedôveryhodnosť celej spoločnosti BSP a celkovo nesprávny postup Slovenského rozhlasu:
1. Ani jeden z týchto „úradných“ dokumentov spoločnosti „BSP“ nie je riadne podpísaný – ani ponúkaný pokus o zmier – sú na ňom iba modro vytlačené podpisy. Dokonca boli doručené nie do vlastných rúk, nie doporučene ale len so známkou. Podľa mojich znalostí, bez originálneho a overeného podpisu oboch zúčastnených strán takýto „Návrh dohody o novácii“ žiadnu nemá právnu hodnotu. Spoločnosti to však môže byť podľa všetkého jedno, nakoľko nešťastník spolu s touto „dohodou“ zasiela aj doklad o tom, že sumu uvedenú v „dohode“ zaplatil a potom sa chudáčik teší, že mu už dá spoločnosť pokoj a stiahne podanie na súde. (Bodaj by mu nedala, keď ich vo vrecku budú hriať jeho peniaze, ktoré nemusí nikde priznať! Typická výpalnícka črta – „rýchlo zaplať a my ťa ochránime, budeš mať pokoj“)
2. Spojiť s uvedenou firmou sa môžete výhradne telefonicky a to prostredníctvom audiotextového čísla, kde cena hovoru je 36 Sk/min. Ani toho číslo však nie je momentálne v prevádzke.
3. Pozrime sa aj na postupy Slovenského rozhlasu. § 5 ods. 3 Zákona o koncesionárskych poplatkoch jasne hovorí, že: „Slovenský rozhlas a Slovenská televízia nie sú oprávnené pohľadávky voči koncesionárom odpredať, poskytnúť ako bankovú zálohu alebo iné garanciu, ako aj inak ich prevádzať na iné subjekty. Na stránke Slovenského rozhlasu www.slovakradio.sk si však môžeme prečítať, že „Vážení koncesionári, Spoločnosť „BSP“ vo svojom liste píše: „Naša spoločnosť, ktorá je vlastníkom pohľadávky, tak od Vás môže vymáhať poplatky z omeškania.“ 4. Zo strany Slovenského rozhlasu je povinnosť písomnej výzvy platiteľovi na splnenie povinnosti a to po jednom mesiaci po nezaplatení (§ 8 ods.2 Zákona o koncesionársky poplatkoch). Takúto výzvu moja mama a predpokladám, že aj väčšina „neporiadnikov“ neobdržala ani po mesiaci ani po roku ani vôbec. 5. Ďalej nasleduje §9 a ods. 1: „Ak je platiteľ poplatku v omeškaní s platbou dlhšie ako dva mesiace a dodržal sa postup podľa § 8, Slovenská televízia alebo Slovenský rozhlas požiada platiteľa o zaplatenie úroku z omeškania. “ (úrok z omeškania je po novom od 21.2.2006 – dovtedy to bol poplatok omeškania, ktorý bol u fyzických osôb 5000,- Sk a u právnických osôb 15000,- Sk za každý mesiac)
Slovenský rozhlas na základe Obchodnej verejnej súťaže postúpil pohľadávky z nedoplatkov koncesionárskych poplatkov firme BSP Lawyer Partners, s.r.o. Túto skutočnosť oznámil všetkým dlžníkom 20.10.2005 doporučenou výzvou na úhradu nedoplatku z koncesionárskych poplatkov podľa zák. č. 212//1995 Z. z. o koncesionárskych poplatkoch v znení neskorších predpisov a oznámením o postúpení pohľadávky. Dlžníkom, ktorí na základe tejto výzvy svoj dlh neuhradili, resp. nepreukázali neopodstatnenosť dlhu bola doručená opätovná výzva mesiaci február 2006.“
Ani tento paragraf nebol zo strany Slovenského rozhlasu dodržaný.
6. Nebol dodržaný ani 3. odsek tohto § 9, ktorý znie: „Ak platiteľ nedoplatku nezaplatí úrok z omeškania ani do jedného mesiaca po doručení výzvy na jeho zaplatenie, Slovenská televízia alebo Slovenský rozhlas môže uplatniť do šiestich mesiacov po doručení výzvy (ods.1) svoj nárok na súde. “ Na obhajobu Slovenského rozhlasu len uvediem, že do Novely zákona o koncesionárskych poplatkoch (21.2.2006) nebol určený termín do kedy bolo treba začať s uplatnením ich nároku na súde. Napriek tomu si nemyslím, že je to nejaká poľahčujúca okolnosť, keď niekto nechá úmyselne narastať päťtisícové poplatky z omeškania, kvôli nezaplateným 40,- Sk, aby potom mohol tieto pohľadávky predať inej spoločnosti. Novela tohto zákona z 21.2.2006 hovorí ešte niečo v § 10: Na platiteľa poplatkov (§3), ktorý zaplatí najneskôr do 60 dni po nadobudnutí účinnosti tohto zákona všetky nedoplatky na poplatkoch, ktoré mu vznikli do nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak ho na ich zaplatenie vyberateľ poplatku (§5) alebo príjemca poplatku (§4) vyzval podľa § 8 ods. 2, sa ustanovenie §9 ods. 2 platné do nadobudnutia účinnosti tohto zákona neuplatní. Na nedoplatky na poplatkoch, ktoré vznikli do nadobudutia účinnosti tohto zákona platiteľovi poplatkov (§3), ktorého na ich zaplatenie vyberateľ poplatku (§5) alebo príjemca poplatku (§4) nevyzval do nadobudnutia účinnosti tohto zákona, sa ustanovenie §9 ods. 2 platné do nadobudnutia účinnosti tohto zákona neuplatní. Takže podľa §10 by moja mama nemala platiť poplatky z omeškania 5.000,- Sk/mes., ale podľa novely zákona a §9 ods.2 úroky z omeškania, ktoré sú dvojnásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v prvý deň omeškania s platbou. Myslím si, však, že vymáhanie takýchto úrokov je otázne, keďže Slovenský rozhlas nedodržal postup pri upozorňovaní koncesionára. Otázne je aj to, či má Slovenský rozhlas právo vymáhať v prípade mojej mamy takéto platby, keďže sa jedná o neobývanú garsónku, v ktorej nie je rádio a mama zároveň platí koncesionárske poplatky u seba doma. Teda platí dva krát za to isté. Zlatý kliniec tohto všetkého tvorí skutočnosť, že žiadny nedoplatok neexistuje, pretože platbu 40,- Sk , ktorú jej v januári 2004 nestrhla banka z účtu, mama dodatočne zaplatila ešte v ten mesiac. Ma o tom aj doklad.
Čo dodať na záver? Napadá mI iba heslo: KONCESIONÁRI VŠETKÝCH KRAJÍN SPOJTE SA A NENECHAJTE SA VYDIERAŤ!