Neznámy páchateľ mi zničil auto, čo teraz?

Šťastný je ten, kto sa ešte nestretol s tým, že prišiel po práci k autu a zistil, že je rozbité. Žiadna cesta domov sa nekoná. Ak si môžem vybrať, neparkujem tesne pred zákrutou, ani v Téčkovej križovatke. Nuž ale niekedy je človek rád, že našiel v centre mesta aspoň nejaké miesto na parkovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Čo čert nechcel, stalo sa môjmu známemu, že večer, keď prišiel po práci k autu, našiel ho rozbité. Čo robiť? Kam skôr zavolať? Kto škodu zaplatí?

Keďže sa jedná o poškodenie auta neznámym páchateľom, určite je dobré zavolať políciu. Môže sa jednať o vandalizmus alebo o neopatrnosť iného vodiča. V takom prípade je vždy dobré mať pre poisťovňu policajný záznam. Poobzerajte sa po blízkych budovách, možno nájdete kamery, ktoré možno udalosť zachytili. Videozáznam môže pomôcť. Pozrite sa, či máte niekde za stieračom alebo inde odkaz od škodcu, kde sa priznáva k vine a necháva na seba kontakt. Prípadne odkaz od náhodného svedka udalosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak máte svedka alebo záznam z nejakej kamery, poskytnite ho polícii. Polícia bude viesť vyšetrovanie. Pokiaľ sa nájde dostatok dôkazov môže dôjsť k uznaniu viny alebo sa môže konať aj súdne pojednávanie. V prípade usvedčenia z viny môže prísť vinníka takýto únik z miesta činu poriadne draho. Úhrada súdnych trov, či pokuta za priestupok, úhrada škody poškodenému a pokuta za nesplnenie zákonom stanovených povinností sú tie základné náklady.

Stretol som sa aj s tým, že si ľudia kupujú malé kamery do auta. Je to skutočne dobrá vec a odporúčam jej používanie aj počas jazdy. Nejednému človeku pomohol takýto záznam preukázať porušenie predpisov a zavinenie dopravnej nehody inému cestnému pirátovi. Žiaľ často práve „cestní piráti" majú dosť prostriedkov a skúseností, aby spochybnili svoju vinu najmä ak nemáte žiaden dôkaz.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ máte tú smolu, že nemáte žiadnu šancu odhaliť vinníka, môžete použiť na krytie škôd havarijné poistenie. Teda pokiaľ máte dohodnuté krytie vandalizmu. Policajná správa je v takom prípade viac ako potrebná. Ak sa podarí nájsť vinníka a ten sa prizná alebo sa mu vina preukáže, potom je možné škodu uplatniť z PZP. Pokiaľ je vinník nepoistený, škodu uhradí SKP z garančného fondu. SKP následne škodu vymáha od vinníka.

Ak je vinník dopravnej nehody neznámy a došlo k ublíženiu na zdraví, môžete sa obrátiť na SKP, ktorá môže škodu na zdraví uhradiť aj v takomto prípade. Škodu na vozidle pri neznámom páchateľovi žiaľ môže kryť jedine havarijné poistenie.

SkryťVypnúť reklamu

Keď vinník dopravnej nehody ujde z miesta činu je vždy najťažšie vypátrať ho a zavinenie dokázať. Žiaľ čím vyššia bude cena poistného, tým viac sa budeme stretávať s tým, že vinník dopravnej nehody ujde z miesta činu a radšej riskne, že sa na to nepríde. Úprimne, nikomu neodporúčam jazdiť bez poistenia. Áno, niekomu sa možno darí úspešne vyhýbať tejto povinnosti aj niekoľko rokov, avšak stačí malý okamih a z ušetrených pár stovák sa razom môže stať finančná tragédia.

Dovoľte mi dnešný blog zakončiť prosbou: Ľudia, nejazdite bez PZP. Čas strávený pri vyšetrovaní je drahší ako poistné. A to bez ohľadu na výsledok šetrenia a výšku spôsobenej škody.

Miroslav Chovan

Miroslav Chovan

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tvoril som podmienky aj nastavoval produkty v bankách a v poisťovniach. Stojím za úspešným zrodom banky. Založil a viedol som poisťovňu. Dnes pomáham ľuďom nájsť správne riešenie pre ich peniaze a majetok. Zoznam autorových rubrík:  Firemná kultúraPoisteniemikroblogSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu