Aj vám sa stalo, že vás „vyhodili", pretože ste nemali doklad o PZP? Na to, aby ste mohli prepísať vozidlo musíte predložiť okrem iných dokladov aj platné poistenie PZP. A tu sa začína „cesta po anglickom kruhovom objazde". Ak sa nedonútite zahnúť do opačného smeru, zostanete jazdiť v kruhu. Pozrime sa o čo ide.
Podľa zákona 381/2001 o PZP v znení neskorších predpisov §3 ods. 1 je k uzatvoreniu PZP povinný ten, kto „...je ako držiteľ motorového vozidla zapísaný v dokladoch vozidla alebo ten, kto je v dokladoch vozidla zapísaný ako osoba, na ktorú sa držba motorového vozidla previedla...". Nuž, keby sme vychádzali presne podľa uvedeného, potom pri kúpe vozidla od iného majiteľa by ste nemohli uzavrieť PZP, lebo nie ste zapísaný v dokladoch vozidla. Polícia by vás však zapísala do dokladov vozidla, až potom, ako by ste predložili platné PZP... veď aj koleso sa krúti stále dokola.
Prečo vlastne potrebuje polícia platné PZP pre vykonanie prepisu vozidla? Podľa zákona poistenie PZP potrebujete až vtedy, keď cit.: „Osoba, na ktorú sa vzťahuje povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu podľa odseku 1, je povinná uzavrieť poistnú zmluvu najneskôr v deň prvého použitia motorového vozidla." Podľa mňa to, že idem na políciu vykonať prepis a fakt, že ma zapíšu do dokladov ešte neznamená, že to vozidlo idem hneď v tom okamihu aj použiť?!
Našťastie my bežný ľudia si vieme nájsť praktické riešenia, ako z toho predsa len vykorčuľovať. Ibaže nás to stojí viac námahy, ako by bolo treba. Totiž poisťovne pri dojednávaní poistenia nemusia overovať, či ste skutočne povinnou osobou pre uzavretie PZP. Radi to urobia až pri šetrení poistnej udalosti. Ak ste neboli oprávnený na uzavretie zmluvy, je poistenie neplatné a nemusia plniť. V prípade potreby, pokým dôjde k prevodu na polícii, ako doklad môže stačiť, aby ste sa preukázali ako majiteľ na základe kúpnej zmluvy alebo ako nájomca nájomnou zmluvou. Stačí si nájsť tú poisťovňu, ktorá to na začiatku nepreveruje. Získate poistenie, počkáte na potvrdenie a môžete ísť na políciu vykonať prepis. Dúfajte, že od vás nebudú vyžadovať niečo, čo je úplne mimo, ako napríklad doklad o zaplatení poistenia.
Zaujímavé to začne byť aj vtedy, keď na polícii zistia nezrovnalosti a odmietnu vám vykonať prepis. Pokiaľ sa rozhodnete dať veci do poriadku, fajn poistenie beží, vy platíte, poistka je vystavená na vaše meno, ale doklady vozidla sú na meno inej osoby. Kto vie ako sa zachová polícia pri náhodnej kontrole na ulici? Neostane nám asi iné, iba nosiť pri sebe predajnú alebo nájomnú zmluvu a dúfať, že to bude stačiť a po nekonečnom čakaní nás pustia ďalej.
No a čo v prípade, ak sa rozhodnete vozidlo vrátiť a odstúpiť od predajnej zmluvy? Ja osobne by som vykonal písomný zápis o vrátení vozidla v pôvodnom stave a o anulovaní zmluvy. Prečo? Nuž ten komu by som vozidlo vrátil, by sa bez toho vystavil riziku obvinenia z krádeže vozidla a ja by som sa v prípade nejakej udalosti nemohol zbaviť zodpovednosti, že nie som majiteľom vozidla. Rovnako aj ukončiť PZP v poisťovni, by bolo ťažké - žiadny doklad o evidencii vozidla, iba zmluva, ktorá by ma stavala do pozície povinnej osoby... zháňanie dokladov z polície, čakať na šetrenie poisťovne - skrátka samé opletačky.
Zjednodušenie je správna vec, nuž ale malo by sa robiť tak, aby sme tým netrpeli my bežný ľudia, ktorí si chceme za ťažko našetrené peniaze užiť trochu pohodlia. Pretože, keď aj všetko na polícii dopadne dobre, musíte sa opäť vrátiť do poisťovne a požiadať o zmenu evidenčného čísla a predložiť nové doklady. Skrátka, prečo by malo stačiť ísť do poisťovne raz, keď môžete ísť hneď dva krát? A to nehovorím o tom, čo všetko musí urobiť poisťovňa. Dovoľte mi zakončiť tento blog heslom: Nech žije jednoduchosť v štátnych orgánoch!