Na dnešnej minivýprave pôjdeme nábrežím najprv z Vyšehradu okolo troch, v druhej časti v opačnom smere si všimneme dva snáď najznámejšie. O každom si povieme zopár wiki múdrostí, budeme si ale hlavne všímať objekty na brehu a vo vode.
Po prehliadke baziliky a cintorína schádzame k Vltave. Čoskoro sme pri prvom z mostov.
Železniční most
Otvorený bol v roku 1872, dĺžka je 261,05 m (po prestavbe).

Uvádzaný tiež s prívlastkom vyšehradský. Most nemá oficiálne pomenovanie, v mapách je bežne označovaný podobne ako iné železničné mosty s malým ž. V tomto prípade je však toto označenie vžité ako neoficiálne vlastné meno.
V dobe rekonštrukcie (1909) byl nazývaný Most spojovací dráhy císaře Františka Josefa.
Medzimostie prvé
Plavidlá pri brehu. Niektoré už rekvalifikované











Živé plavidlá



"Cvak" na záver. Na obzore ďalší most

Palackého most
Otvorený v roku 1878, dĺžka 228.8 m.
Vznikol podĺa projektu Bedřicha Münzbergera a Josefa Reitera pre sprístupnenie rýchlo sa rozvíjajúceho Smíchova. Je to prvý most, po ktorom vedie električková trať.


Medzimostie druhé
Občerstvení všeho druhu




Ešte jeden pohľad na most. A aj trocha umenia




A ešte plavidlá




Jiráskův most.
Dĺžka 310,6 m, stavba začala v roku 1929,do prevádzky bol daný v dvoch etapách podľa projektu architekta Vlastislava Hofmana a Ing. Františka Mencla.

V roku 1931 bola sprístupnená stredná časť s koľajnicami, v roku 1933 zvyšok.
Koľajnice boli neskôr odstránené a nahradené trolejbusovou traťou.
V roku 2012 začala diskusia nad návrhom historika Petra Vilgusa premenovať túto stavbu na Most Václava Havla, ktorý v blízkosti mostu dlhé roky žil a pracoval.

Zámostie s Matyldou a Klotyldou


Smiem prosiť?
Prichádzame k známej, kontroverznej atrakcii. Dáme slovo wikipédii v origináli.

Tančící dům, jinak také Ginger and Fred, oficiálním jménem původně Nationale Nederlanden Building, dokončený roku 1996, stojí v Praze na pravém břehu Vltavy na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí. Pojmenován je podle tvaru svých dvou nárožních věží, inspirovaných slavným meziválečným tanečním párem Freda Astaira a Ginger Rogersové. Tančící dům navrhl Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym, kterého k projektu přizval investor. Interiéry kanceláří investora byly z části svěřeny britské architektce českého původu Evě Jiřičné.

Tančící dům získal v roce 1996 nejvyšší ocenění v kategorii designu v anketě amerického Time.
V českém časopisu Architekt se dostal mezi pět nejvýznamnějších českých staveb 90. let.
V žebříčku nejkrásnějších staveb světa dle výpočtu tzv. zlatého řezu, publikovaném v listu Daily Mail, se Tančící dům s 66,87 % umístil na devátém místě.
Koniec prvej časti prehliadky
Po tanečnej vložke nás už trocha bolia nohy. Most Légii vynecháme a pokračujeme ďalší deň v rámci prehliadky mesta na opačnom brehu a v protismere. Teda v smere toku Vltavy (alebo proti smeru hodinových ručičiek? :-)
Mánesův most.
Za predchodcu mosta môžeme považovať Rudolfovu lávku, ktorá bola postavená v týchto miestach v rokoch 1868–1869.

Dĺžka mosta je 186 m, do užívania bol slávnostne odovzdaný 11. marca 1914 za prítomnosti významných predstaviteľov mesta, štátu a cirkvi.
Pôvodne sa o ňom písalo ako o „mostu u Rudolfina“. Vo februári 1914, mesiac pred otvorením, získal rozhodnutím mestskej rady názov Most arcivévody Františka Ferdinanda „k trvalé upomínce na padesáté narozeniny pana arcivévody“, slávenej v decembri predchádzajúceho roka.
Súčasný názov dostal po rozpadnutí monarchie v roku 1920.
Medzimostie posledné



Už sa blížime k najznámejšiemu pražskému mostu.


Karlův most


Opäť prehovorí wikipédia v origináli.
Karlův most (původně Kamenný most) je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v Česku. Po pražském mostě Juditině, kamenném mostě v Písku a mostě v Roudnici nad Labem jde v Čechách v pořadí o čtvrtou kamennou mostní stavbu.
Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Praha se i díky kamennému mostu stala významnou zastávkou na evropských obchodních stezkách.
Od konce 17. století bylo na most postupně umístěno 30 převážně barokních soch a sousoší. Původně se mu říkalo jen „Kamenný“ nebo „Pražský“. Název „Karlův most“ se vžil až kolem roku 1870; jako první toto označení použil pražský nakladatel, spisovatel a mědirytec Joseph Rudl.
Po mostě vede historická královská cesta.
Tak, trip pěti mostů je úspešne za nami.
Piate zastavenie
A keďže Dušičky sú za rohom, pôjdeme opäť na hřbitov. Tentokrát na Olšany. Ich atmosféra nás totálne pohltila. Sú oveľa rozsiahlejšie ako Vyšehrad. Uvidíme Kráľovstvo brečtanu, hrobky s černobyľským nádychom, známe osobnosti aj zoradené pomníky padlých vojakov...


