Štvrtá hračka pre Igorka. Veď kto si hraje, (ne)zlobí... A pár slov o dezolátoch.

Štvrtá hračka pre Igorka. Veď kto si hraje, (ne)zlobí... A pár slov o dezolátoch.
Písmo: A- | A+

Prečo štvrtá? A kde sú prvé tri? (čítajte ďalej)... Politické témy nie sú mojou doménou. Na tom sa nič nemení. Avšak občas zaúraduje "veľký inšpirátor" a téma je na svete. Dnes uzavriem voľnú politickú trilógiu.

Teda dúfam, že nedopadnem ako s kamaláskami, kde postupne pribudlo ďalších 5 častí. Ale téma to bola nesporne príťažlivejšia :-). 

 Môj prvý politický blog pod názvom Matovičove dcéry v škole, Kollárove vleky spustené, vitajte v Papalášstane glosoval dve udalosti obsiahnuté v titulke. 

Obrázok blogu

Ako Igor na základe SMSiek unudených dcér ukázal neschopnej SaS, tentoraz reprezentovanej Gröhlingom, ako sa to robí (do psej matere). Nuž, ako to dopadlo, vieme.

V tom čase (vtedajší) premiér vyslovil aj pamätnú vetu: "o lyžovačke tento rok môžeme iba snívať". Nuž, vzápätí mu Boris ako šibnutím Vilovho prútika ten sen vyplnil... 

 

Druhý  blog bol tematicky venovaný už len Igorovi. Niesol názov Tri hračky našeho Igorka. Malý atómový chemik, vyderžáj pianér a Lego. Teda MegaLego  (témy sa zberkali dlhší čas). 

Obrázok blogu

Komu sa nechce klikať, alebo si už nepamätá je určená stručná rekapitulácia. 

Hračka prvá. Never ending story s plošným testovaním. Za všetko (rozumej viac ako rozpačité výstupy a nárast obetí Covidu) môže (ako inak) Riško. 

Hračka druhá. Kauza Sputnik. Ako neprajníci a sabotéri odradili dva milióny nadšencov o očkovanie týmto unikátom. Za všetkým tentoraz hľadaj ženu, v tomto prípade Baťovú a Urbancovú. 

 Hračka tretia. MegaLego. Zložené z desiatok, ba možno vyše stovky kociek - budúcich zákonov novej daňovej reformy (tu sa už Igorko realizuje vo svojom novom rezorte). Predstavil nám ju na jednoslajdovej (!) prezentácii s tým, že podrobnosti budú zverejnené do dvoch týždňov. 

Obrázok blogu

Prešli však už tri (mesiace) a žiadne nové slajdy nepribudli. No, bude od januára ešte sranda... 

(ako bonus bol v článku aj Jožo Pročko a jeho perly, vylovené z rozhovoru so Zuzanou Kovačič Hanzelovou). 

Obrázok blogu

 Toľko k rekapitulácii. No a poďme k aktuálnej téme. 

 Než sa dostanem k jadru, dve úvodné poznámky. 

 Poznámka prvá. 

 Mohlo by sa zdať, že som na expremiéra a súčasného financmajstra "vysadený". 

Je pravda, že ani v opozícii som nebol jeho  extra fanúšik a volič ani omylom. Ale tam aspoň robil dobrú "investigatívnu" prácu a šiel vláde po krku. 

Mal som ale výhrady voči určitým metódam (za všetky spomeniem kauzu nahrávky Rada Procházku) a tiež k forme kampane, kde okrem útokov na Smer a SNS nenápadne bral voličov aj budúcim možným koaličníkom. 

Odtiaľ práve nazberal najviac šokujúcich percent vo výsledku volieb. Keby tieto boli rozdelené rovnomernejšie (a prípadne by do parlamentu prešli aj PS - Spolu a KDH), Igor by zrejme nebol premiér, bizarný spolok Oľano by nebol dominantný a možno by to šlo aj bez drahej nevesty. Asi by nebola ústavná väčšina, ale úprimne, teraz je (?) a načo je to dobré? 

Ale na keby bolo keby sa nehrá... 

(Keď sa Igor rozhodol, že kreslo premiéra vezme, fandil som mu. Ba istý krátky čas som si myslel, že to zvládne, potlačí svoje ego a dá na odborníkov. Rýchlo ma vyviedol z naivity...) 

Poznámka druhá (snáď už kratšia) 

 Pokiaľ prvé tri hračky boli originál Igorove, mohol by si na ne uplatniť kopyrájt ©, táto štvrtá je takpovediac licencovaná. 

 Preto nebudem tentoraz voči nemu až tak prísny. Ale prepokladám, že konkrétna "tvár" slovenského formátu už nesie Igorov rukopis. 

 

Hračka štvrtá. Lotéria (hrá sa o životy). 

Obrázok blogu

 O téme už bolo popísané dosť. Aj na portáli sme.sk (námatkovo z titulkov "Očkovacia lotéria je zbytočný nápad, môže skôr uškodiť tvrdia ekonómovia", "Štartuje očkovacia lotéria, Slovákov veľmi nenadchla", "Očkovaciu lotériu považuje za dobrý nápad iba štvrtina opýtaných", "Očkovacie lotérie v USA skončili fiaskom", "Štát by mal dať týždenne na očkovaciu lotériu dva milióny eur", "Vláda podľa mimoparlamentných strán vyhodí peniaze na očkovaciu lotériu" atď atď.). 

Tiež viacerí blogeri už dali svoj pohľad. 

Z posledných dvoch rolovacích strán blogoviska je to Jiří Ščobák so svojim pozitívnym prístupom k očkovacej lotérii (s bohatou diskusiou) či s kritickým pohľadom Eva Babitzová. 

Nebudem teda nosiť drevo do lesa. Nie som odborník na marketing, tiež si myslím, že skúsenosti s Ohia či HongKongu nie sú k nám celkom dobre prenosné. Celkom zaujímavé názory odborníkov z rôznych oblastí prinieslo aktuálne N-ko (papierové vydanie). 

Môj názor

Pokiaľ ide o zvýšenosť očkovania, myslím, že efektívnejšie by bolo presadzovanie Covid pasu v rôznych sférach. Nie ako zvýhodňovanie očkovaných, ani ako trest pre tých druhých. Len ako akceptácia reality v záujme ochrany zdravia všetkých.

Obrázok blogu
(zdroj: aktuality.sk)

Napokon, robia tak mnohé krajiny a logicky vzniká odpor neočkovaných. 

Len vo väčšine krajín je v tejto otázke koalícia s opozíciou za jedno. U nás sú ľudské životy hodené do bizarnej lotérie o preferencie. A to nielen koalícia versus opozícia, lebo taký Boris sám nevie, na krorom brehu by mal stáť. 

No ale keď už sme sa rozhodli pre lotériu, nie som principiálne proti. Vraj jej návratnosť je už pri 6-tich tisíckach novo zaočkovaných. A čo sa týka nákladov, za prvú nezmyselnú hračku sa vyhodilo rádovo oveľa viac... 

Čo mne ale prekáža, je forma. 

to je (aspoň si to myslím) kreatívne dielo financmajstra. Celé je to zbytočne komplikované. 

Za prvé. 

Prečo registrácia? 

Veď štát má všetky údaje k dispozícii. Losujme zo všetkých, nediskriminujme napríklad seniorov, ktorí nemajú ajtí vnukov (ibaže by v databáze bol mierny bordel. Ako keď astráka pozvú na druhú dávku fajzera...) 

Za druhé. 

Načo pre všehomíra hrátky s heslom a 20-timi sekundami?? 

Cieľom je ľudí motivovať, alebo nasr... diť? 

A zasa, senior, ktorý má mobil v kuchyni na stole, než sa k nemu dopajdá od televízora... 

Že čo? Má ho mať pred sebou? Tak potom nič... 

Obrázok blogu

(ešte kým žila moja mama, neraz sa stalo, že miesto prijatia hovoru ma zrušila). 

 Veď OK, tak priamy prenos s Forgáčom a osvetou nech je, aj live žrebovania (napríklad s číslom Covid pasu prípadne okresom výhercu), ale bez ďalších komplikujúcich podmienok!

A propos, už len taký detail. Komerčné rádiá, ktoré sú pre Igora takou inšpiráciou, dokážu zmanažovať výhry tak, že výherca dostane sľúbenú sumu v čistom, dane ošetrí rádio. 

Táto stratégia by stála štát možno 20% naviac, ale marketingový efekt by bol oveľa vyšší. Skrátka máš tisícku a nie osemstodesať... (a pri stotisícovej výhre už 19 stratených litrov vie rozladiť). 

Toľko môj pohľad na štvrtú hračku. 

 

Na záver sľúbených pár slov o dezolátoch. 

Najprv dajme slovo wikipédii:

Obrázok blogu

  Lenže je tam aj výstraha:

Obrázok blogu

Obrázok blogu

(podľa toho článok do týždňa zmizne...).

No ale nebudeme sa a priori baviť o opilcoch a bezdomovcoch. 

Budeme hovoriť o rozdelení spoločnosti na očkovaných a neočkovaných. Pričom sa zaužívalo tých druhých pomenovať práve dezolátmi. 

Ako vnímam "dezolátov" ja? 

Pre mňa bol vždy skôl symbol stav. 

Teda dezolátny stav. Ako urbexer takýto stav pozorujem v skúmaných objektoch našich Černobyľov často. A nemusí primárne súvisieť s opilcami ani bezdomovcami (tí často nie sú príčinou, ale využívajú iba dôsledky). 

A už vôbec dezolátny stav nesúvisí s očkovaním (aj keď ihly sú v týchto priestoroch dosť často). 

A logicky dezolát je ten, kto tento stav vedome a úmyselne zapríčinil. Či už zanechal v dezolátnom stave krajinu, dom alebo len umývadlo. 

Nazvať všetkých, čo sa nechcú zaočkovať dezolátmi je nonsens. Dezoláti sú medzi nami bez ohľadu na Covid a očkovanie. 

Ak však niekto v záujme politických preferencií šíri hoaxy, na demonštrácii podporuje násilie, napadne novinárov či policajtku, ten dezolát určite je. 

Podobne ako šíriteľ konšpirácií o súvise vakcinácie s kolapsom dánskeho futbalistu Eriksena na Eure či smrťou Milana Lasicu. V oboch (a ďalších) prípadoch už po pár minútach od zverejnenia smutnej správy. 

Ale späť k (ne)očkovaniu. 

Obrázok blogu

Veľmi dobrý článok o príčinách strachu z očkovania je v aktuálnom  .týždni.

(Norbert Žilka: "Prináša vakcína istú smrť?" ) 

Tento časopis kupujem sporadicky, teraz ma zaujal titulkou. Výborný je aj krátky článok Martina Mojžiša "Rozsúdi nás až smrť" či rozhovor Štefana Hríba s psychiatrom Péterom Hunčíkom "Je tu skupina, s ktorou treba ľudsky hovoriť". 

dezoláti
dezoláti 

Podľa výskumu agentúry Ipsos zo začiatku roka odmietači vakcinácie uvádzali najmä dva dôvody. Príliš krátky čas na vývoj vakcín a obavy s vedľajších účinkov. Apriori ako odpor voči vakcínam uvádzal iba každý šiesty. 

Zachytil som správu, že pfizer bude od septembra v USA už riadne schválený, možno to niektorých váhavých presvedčí.

Ja mám dve astry od mája, nemám problém ak to bude potrebné a užitočné ani s treťou.

V každom prípade hráme o čas. Je ho zúfalo málo, tretia vlna s deltou už vraj začala.

Nemá význam (a ani už nemám priestor) analyzovať argumenty zástancov a odporcov očkovania. Je toho plný web. 

Tí skalopevní majú svoju pravdu a nepresvedčia ich žiadne argumenty protistrany.

Uvidíme až podľa štatistík, pravdepodobne dosť smutných. Tie prvé možno už po pol roku, tie ďalšie možno po dvoch - troch. Toľko odhadujú odporcovia očkovania na prejavenie (možno smrteľných) vedľajších účinkov vakcín. 

Smutné je, že tento spor nebude mať víťaza. Tešiť sa nad hrobom kamaráta, vidíš mal som pravdu, mi nepríde vôbec ako výhra.  A verím, že to platí aj opačne. 

 

Nabudúce (neviem presne kedy ani v akom poradí):

Čaká tretí a štvrtý diel Cimrmanov.

Po vybratí s farebného obalu sa nám zjaví knižka v elegantnej čiernej
Po vybratí s farebného obalu sa nám zjaví knižka v elegantnej čiernej 

Zájdeme do skanzenu na Vychylovke

Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)

Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)

Pripravený je materiál na (Ne)pojazndnú medzihru v druhej černbyľskej sérii.

Obrázok blogu
(zdroj: -mg-)

A mal som v pláne dva oravské Černobyle. Bývalú chatu Avie v Dierovej a plaváreň v Nižnej.

Tú druhú som tesne nestihol...

Obrázok blogu
(zdroj: sme.sk)
Skryť Zatvoriť reklamu