
Po prvom polčase sa zdalo, že o čosi aktívnejší Španieli sa na postup do finále poriadne nadrú, opak bol pravdou. To čo zdobilo ruský tím v predošlých zápasoch, sa dnes "zbornej" zďaleka nepodarilo naplniť. Útočná dvojica Aršavin – Pavľučenko bola vygumovaná, rovnako ako aj krajní obrancovia Žirkov a Aňukov.
Španieli dominovali v držaní lopty a v druhom polčase až na jeho záver /kedy už bolo rozhodnuté/ nepustili Hiddinkov tím – prakticky do žiadnej šance. Hviezda tímu Aršavin sa nedokázal presadiť aj preto, že Španielska obrana neponechala nič na náhodu a tento ruský rýchlik s prehľadom odstavila na vedľajšiu koľaj. Nemožno povedať, že by sa Rusi nesnažili a nebojovali, no na rozbehnutých Španielov dnes jednoducho nemali, rovnako ako v prvom meraní síl týchto mužstiev, ešte v skupinovej fáze. Tak po psychickej ako aj po fyzickej stránke, dnes ťahali za kratší koniec povrazu. Zdá sa, že vo štvrťfinále proti Holandsku Rusi siahli na samé dno svojich fyzických zásob, no a tie im chýbali práve v dnešnom súboji o postup do finále.
Španieli nastrieľali Rusom v dvoch vzájomných zápasoch až sedem gólov a inkasovali len jediný krát. K hattricku Davida Villu a jednému presnému zásahu Cesca Fabregasa z prvého duelu, sa dnes pripojili Xavi Hernandéz, David Silva a striedajúci Guiza. Španielska obrana na čele s Carlosom Puyolom podala takmer bezchybný výkon – Sergio Ramos cez seba nepúšťal Žirkova ani náhodou. Španieli sa dokázali poučiť z chýb holandskej obrany. Radosť bolo pozerať sa aj na spoluprácu dvoch Barcelončanov Xaviho a Iniestu, ktorá napokon vyústila do vedúceho gólu. Ruské mužstvo napriek dnešnej prehre môže byť so svojím účinkovaním na turnaji nadmieru spokojné. Jednak preto, že uhralo skvelý výsledok a aj preto, že svojím futbalom pobavilo divákov. Na zápas s Holanďanmi a predovšetkým výkon Rusov v predĺžení, sa bude dlho spomínať.
Španieli môžu získať titul majstra Európy po druhý krát. Ten prvý a zároveň aj posledný triumf Španielov, je však starý už takmer pol storočia a datuje sa do roku 1964, keď vo finále porazili práve predchodcu Rusov, ZSSR. Luis Aragonés – matuzalem spomedzi trénerov, tak dosiahol úspech na ktorý táto futbalová krajina čakala poriadne dlhú dobu. Postup do finále navyše zapchal ústa kritikom, ktorí mu vyčítali okrem iného aj Raulovu neúčasť na šampionáte. Hovorí sa o jeho odchode do tureckého Fenerbahce Istanbul, no ak Španieli vo finále uspejú, kto vie, či predsa len neostane pri kormidle mužstva aj na ďalší kvalifikačný cyklus.