Miroslav Kostrec
Skvelý Verdasco, končí pred bránami finále !
Takú drámu, by ani Hamlet nenapísal. povedal si možno niekdajší tréner Slovenskej hokejovej reprezentácie, ak pozeral druhé semifinále tohtoročného Australian Open.
Hudba, Literatúra, film, šport...Obľúbení interpreti: F.M. Dostojevskij, G.G. Marquez, J.Heller, Bukowski, Lindgren, Murakami...Kusturica, Almodovar, Inarritu, Kubrick, Forman, Gatlif,Kieslowski - Hevad Kahn, Gus Hansen, Barry Greenstein, Daniel Negreanu, Chris Moneymaker,Kenny Tran, Phil Laak, Phil Helmuth, Bruno Fitoussi...Leningrad, The Doors, Pink Floyd, Led Zepellin + cigánčina rôzneho druhu...Johny Depp...FC Barcelona, Zenit Petrohrad, Torpedo Raskolnikovo, Dynamo Oblomovka...Anna Ivanovic, Janko Tipsarevic, Novak Djokovic, Ivan Ljubicic, Michail Juznyj, Dinara Safina...Messi, Cantona, Best, Maradonna, Stoichkov,Boban, Suker, Keržakov, Aršavin, Kuyt, Torres, Babel, Guľka, Yayla, Pukallus, Diaz, Špačinský, Raúl Irabarne...A mnoho iných.................................................... Zoznam autorových rubrík: Literárne experimenty, Srdjan a Sofia, Príbehy obyčajného (š)jalovstv, Fizolófia, Šport, EURO 2008, Súkromné, Nezaradené
Takú drámu, by ani Hamlet nenapísal. povedal si možno niekdajší tréner Slovenskej hokejovej reprezentácie, ak pozeral druhé semifinále tohtoročného Australian Open.
23 - ročný američan, všestranný plavec Michael Phelps je na najlepšej ceste stať sa nesmrteľnou športovou legendou. Muž, ktorý získava jednu zlatú medailu za druhou a láme svetové rekordy doslova na požiadanie, je v životnej forme a stojí na prahu prekonania doterajšieho rekordu ďalšieho američana Marka Spitza. Tomu sa podarilo získať na jednej olympiáde 7 zlatých medailí v roku 1972 v Mníchove. Za svoje obdivuhodné plavecké výkony si tento plavec, okrem iného vyslúžil aj prezývku Mark the Shark. Jeho už bezmála štyri desaťročia starý rekord však teraz visí iba na vlásku.
Včerajším dňom sa začal najstarší tenisový turnaj - Wimbledon. Pre nášho dlhoročného Daviscupového reprezentanta Dominika Hrbatého sa turnaj na Londýnskej tráve, podľa očakávania skončil hneď v úvodnom kole. Dominik nastúpil totiž proti svetovej jednotke a päťnásobnému víťazovi tohto azda najprestížnejšieho tenisového turnaja Rogerovi Federerovi. Zápas nemal dlhé trvanie - Federer zvíťazil za 79 minút 6-3, 6-2, 6-2. S turnajom sa rozlúčila aj Dominika Cibuľková, ktorá trochu nečakane podľahla Číňanke Zhengovej 4-6, 3-6 za 89 minút.
Včerajším dňom sa odohrali zvyšné štvrťfinálove zápasy mužov aj žien. Roger Federer vyhral s Čilanom Gonzálesom za dve hodiny 3 - 1 na sety, Gael Monfils nenasadený miláčik domáceho publika zmietol antukára Davida Ferrera rovnakým pomerom za necelé dve a pol hodiny. Monfils (59.hráč rebríčka ATP a v súčasnosti priateľ Dominiky Cibuľkovej) sa tak stal po siedmich rokoch ďalším domácim hráčom, ktorý si zahrá v semifinále French open. Naposledy sa to podarilo v roku 2001 Sebastianovi Grosjeanovi. V nie príliš pohľadnom zápase bol Monfils väčšinu zápasu lepším hráčom a zvíťazil zaslúžene. Potreboval na to minimum víťazných úderov /tých pár prišlo väčšinou z podania, alebo následne za tvrdým servisom/. David Ferrer nemal svoj deň. Veľa kazil, bol nervózny, neveril si. Jeho najväčšou zbraňou je skvelý pohyb, ale včeral pripomínal skôr ranenú gazelu. S forhandu mu to lietalo aj do metrových autov. V jednom game spravil pri pokusoch o víťazný úder z forhandovej strany, tri chyby v rade. Keď to nejde, môžete sa aj rozkrájať a nepomôžete si.
Futbalisti Manchestru United sa stali novými Európskymi klubovými šampiónmi. A to i napriek tomu, že s výnimkou prvého polčasu, kedy boli “ diabli“ jednoznačne lepším tímom, na ihrisku dominovala Chelsea. Fandil som Manchestru a musím priznať, že z jeho výkonu som bol trochu sklamaný. Lampardov štastný gól v závere prvého polčasu mal na zverencov Sira Alexa Fergusona príliš ťažký dopad. Po penaltovom rozstrele však môžem konštatovať, že to čo sa nepodarilo Mourinhovi, nepodarilo sa ani Avramovi Grantovi. No Mourinho si s Chelsea finále nezahral, Grant áno.
Finále snov je za nami, so šťastným koncom pre Kovaľčuka a najmä pre Rusov. Rusi sa po dlhých 15 rokoch konečne dočkali a úplne zaslúžene sa stali majstrami sveta. Bol to večer predovšetkým Iliju Kovaľčuka a Andreja Sjomina, ktorí strelili po dva góly. Ale hlavne kolektívny výkon a obrovská túžba po víťazstve, potrebné šťastie a skvelý koučing Bykova, rozhodli o tom, že na konci zápasu sa radovali hráči v červených dresoch s nápisom Russija. Hokejový Boh sa konečne zľutoval nad hokejovou veľmocou a prekliatie domácich tímov pokračuje naďalej. Trvá už neuveriteľných 22 rokov. Práve Rusi ho mohli zlomiť už minulý rok, ale šťastie sa im otočilo chrbtom v semifinále s Fínskom. Tohto roku si už dali na Fínov pozor a proti domácemu obhajcovi titulu Kanade, sa postarali o jeden z najlepších finálových zvratov, v novodobej histórii majstrovstiev sveta.
Dramatické vyvrcholenie Gambrinus ligy u našich západných susedov prinieslo včerajšie posledné kolo súťaže. Na piatich štadiónoch bolo ešte o čo hrať. V súboji o titul súperili na diaľku obe Pražské “S“, Kladno v Tepliciach a Bohemians v Ostrave hrali o záchranu, pričom Baník a Teplice zasa o Pohár UEFA. O ten bojovalo ešte aj Brno v Zlíne.
V nedeľu 11. Novembra 2007, zvíťazil Zenit Petrohrad v poslednom kole ruskej Premier ligy /hrá sa systémom jar-jeseň/ vtedy ešte aj s Martinom Škrteľom vo svojom mužstve na ihrisku Saturnu Moskva gólom českého legionára Radka Šírla 1:0 a pripísal si na konto historické prvenstvo v domácej súťaži. Asi nikto zo zverencov holandského mága Dicka Advocata, vtedy netušil, že o pár mesiacov čaká na ich tím nezrovnateľne väčší úspech. Ruský futbal a najmä ruská liga napreduje závratnou rýchlosťou vpred. Obrovské peniaze, ktoré sa točia v Rusku sú lákadlom pre mnohých legionárov a v mužstvách hrajúcich o špicu pôsobí množstvo zaujímavých hráčov. Ale predsa len, včerajšie víťazstvo Zenitu nad Glasgowským Rangers, musí mať pre klub a aj samotných fanúšikov väčšiu cenu. Zenitu sa podarilo to, čo sa v sezóne 2004/2005 podarilo CSKA Moskve. CSKA zdolala vtedy Sporting Lisabon, dokonca na ich vlastnom štadióne. A ako sa to celé zrodilo?? Prinášam vám stručný prehľad jazdy Ruského majstra touto európskou klubovou súťažou číslo dva.
Anglické mužstvá dominujú európskemu klubovému futbalu, alebo ak chcete Premier League je najlepšia liga na svete Už je to raz tak. Angličania udávajú za posledné roky tón v Lige majstrov, to je fakt, ktorý sa nedá poprieť. Budem presnejší, Anglické mužstvá udávajú tón európskeho klubového futbalu. Krivdil by som Angličanom, keby som tvrdil, že je to bez ich pričinenia, mnohí ešte stále zastávajú dôležité role vo svojich týmoch, ale čoraz viac sa začína prejavovať kvalita cudzincov pôsobiacich na Britských ostrovoch.
Veľa sa hovorí o šanciach, v respektíve o nešanciach Slovákov na tohtoročných majstrovstvách sveta. Našimi hokejistami sa ale nebudem teraz zaoberať. Snáď len toľko, že ak využijú nedôveru fanúšikov, ktorí sú čo sa týka prognóz a prípadného úspechu nášho tímu poriadne skeptickí, majú šancu na dobrý výsledok. Nie sú pod žiadnym tlakom, pretože takmer nikto od nich nič neočakáva.