5 miest, kde môžete nájsť historické fotky vašej obce

Stručný prehľad miest, kde nájdete tisícky fotografií z väčších aj menších slovenských miest a obcí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Čoraz viac ľudí sa zaoberá tými oblasťami regionálnej histórie (dejiny malých obcí, osád, rôznych spolkov, remesiel), ktorým sa profesionálni historici z rôznych (väčšinou objektívnych) dôvodov venovať nemôžu a nestíhajú. Niektorí amatérski bádatelia materiály len zhromažďujú a nechávajú si ich pre seba, iní sa snažia aj publikovať. Vznikajú lepšie i horšie knihy. Domnievam sa, že každá takáto aktivita je veľmi prospešná, že materiály a dokumenty treba zachrániť a uchovať pre budúcnosť. Svojou troškou sa k tomuto snažíme prispievať aj my.
Mimoriadne atraktívnou oblasťou sú staré fotografie. Hovorím o období rokov približne 1880 až 1989, aspoň my sme si takto nastavili oblasť záujmu. Takmer každý región už má svojich nadšencov, ktorí pohľadnice a fotografie zhromažďujú a podľa finančných možností aj publikujú. Dnes vám chcem predstaviť možnosti, kde môžete nájsť historické fotografie aj z vašej obce. Samozrejme, čím väčšia a významnejšia obec, tým väčšia pravdepodobnosť úspechu. Ale niekedy nájdete fotografie aj z celkom malých obcí, kde by ste to nečakali a o to viac potešia. Skúseným fanúšikom histórie budú tieto stránky zrejme dávno známe, ale verím, že mnohí z vás sa dozvedia aj nové informácie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Österreichische Nationalbibliothek
Pri hľadaní fotiek zo Slovenska začneme v Rakúskej národnej knižnici. Na ich stránke nájdete veľmi prehľadne spravenú mapu s vyznačenými miestami, z ktorých majú k dispozícii fotky. Môžete si pozrieť fotografie z celej Európy, najviac je ich pochopiteľne z územia dnešného Rakúska. Zo Slovenska je tam pár sto fotiek (pohľadníc) z obdobia Rakúsko-Uhorska, najviac z Bratislavy, Vysokých Tatier či Košíc, ale nájdete aj menej vychytené lokality.

Vrútky
Vrútky (zdroj: Österreichische Nationalbibliothek)

2. Hungaricana
Z Rakúska sa presunieme do Maďarska. Stránka Hungaricana funguje na rovnakom princípe ako databáza Rakúskej národnej knižnice – po kliknutí sa dostanete na mapu, kde sú vyznačené obce, ku ktorým sú v databáze uložené pohľadnice a fotografie. Potom už len klikáte a kocháte sa. Fotografií zo Slovenska je tu podstatne viac – niekoľko tisíc (napríklad len z Vrútok je ich 131), pochádzajú z rôznych období a je tu zastúpených podstatne viac miest a obcí.

SkryťVypnúť reklamu
Lučenec
Lučenec (zdroj: Hungaricana)
Kokava nad Rimavicou po požiari v roku 1911
Kokava nad Rimavicou po požiari v roku 1911 (zdroj: Hungaricana)

3. TASR – Vtedy
Tu si dovolím začať zoširoka. Keď sme pripravovali knihu Hradište, nazbierali sme viac ako 2000 fotografií, z nich asi polovica skončila v knihe. Medzi nimi aj fotografia zobrazujúca pálenie kravských jariem v polovici päťdesiatych rokov 20. storočia, ktorú sme objavili v knihe Dedina na
Slovensku včera a dnes z roku 1958. Už vtedy sme tušili, že fotograf v Hradišti neurobil len jednu fotku a snažili sa vypátrať, kde by mohli byť ostatné. Lenže bez akéhokoľvek záchytného bodu sme sa prakticky okamžite ocitli v slepej uličke. Už sme na to pomaly aj zabudli, keď sa z ničoho nič začiatkom roku 2017 objavila na facebookovskej stránke MY – Novohradské noviny séria ôsmych fotografií z Hradišťa. Keď som ich zbadal, mal som pocity víťaza prvej ceny v športke.

SkryťVypnúť reklamu
Hradište. Pohľad na dolný koniec od kostola.
Hradište. Pohľad na dolný koniec od kostola. (zdroj: TASR)
Hradište. Stred obce z budovy obchody a krčmy. Maličkú drevenicu (tretí dom zľava) sme na žiadnej inej fotke nemali. Respektíve mali, ale buď bola za niečim schovaná, ale z nej bol vidno len kúsok.
Hradište. Stred obce z budovy obchody a krčmy. Maličkú drevenicu (tretí dom zľava) sme na žiadnej inej fotke nemali. Respektíve mali, ale buď bola za niečim schovaná, ale z nej bol vidno len kúsok. (zdroj: TASR)

Objavili sme niečo, o čom sme si mysleli, že ani neexistuje a že to pred nami ostane navždy utajené. Boli tam pohľady na Hradište z prvej polovice päťdesiatych rokov, ktoré nám prezradili, ako naša obec vtedy vyzerala (doteraz sme mali len čiastkové pohľady). Bolo evidentné, že fotografie vznikli pri rovnakej príležitosti ako tá prvá, tá však medzi nimi chýbala. Tým pádom bolo jasné, že tých fotografií musí byť ešte viac. Dal som sa opäť do pátrania, teraz som už mal jasný smer - TASR. I tak som sa dlho nevedel pohnúť z miesta, až Karol Sudor (ďakujem a pozdravujem) ma nakopol správnym smerom. Konečne som sa dopracoval do archívu TASR s názvom Vtedy a tu objavil celú sériu 32 fotografií aj s popisom a dátumom vzniku. Okamžite sme sa spojili s obchodným oddelením TASR a celú sériu kúpili.
Čo sa samotného archívu Vtedy týka, ide o fotografie z obdobia socializmu. Vyhľadávanie je trochu nepraktické, ale dá sa na to zvyknúť. Na moje prekvapenie sú tam fotky aj z naozaj malých dedín (viď Hradište), na druhej strane som nenašiel alebo našiel len veľmi málo fotiek aj z väčších obcí, kde som šiel ako na hotové. Veľká väčšina fotiek sú fotografie zo závodov – ak ostanem u nás v Novohrade, tak napríklad Poltár (skláreň), Zlatno (skláreň), Utekáč (skláreň) či z družstevných prác. To je pochopiteľné, za socializmu bol dopyt v novinách predovšetkým po takýchto fotkách. Často sa však na pozadí prác môžu objaviť jedinečné veci, presne ako to bolo pri Hradišti.

SkryťVypnúť reklamu
Hradište. Unikátny záber na dolný koniec obce. Je jasné, že fotograf sa snažil zachytiť niečo iné, ale aj "pozadie" má pre nás ohromný prínos.
Hradište. Unikátny záber na dolný koniec obce. Je jasné, že fotograf sa snažil zachytiť niečo iné, ale aj "pozadie" má pre nás ohromný prínos. (zdroj: TASR)

4. Slovensko na historických fotografiách
Presuňme sa na Facebook, kde môžete nájsť viacero stránok zbierajúcich fotografie z väčších či menších oblastí. Po príklady nemusím chodiť ďaleko – veľké množstvo fotografií majú k dispozícii napríklad obyvatelia a rodáci z Kokavy nad Rimavicou či Turca. Asi najkomplexnejšiu stránku však vytvorila partia okolo Martina Kleskeňa pod názvom Slovensko na historických fotografiách. Vyhľadávanie na Facebooku je aké je, ale v albumoch sa dá celkom dobre zorientovať. A fotiek je tam už naozaj neúrekom. Výhodou (a zároveň i nevýhodou) je, že ich tam môže pridávať ktokoľvek.

5. Urob si sám
Posledný bod je nekonkrétny - z každého rožka troška. Určite sa nájde dosť z vás, ktorí ste svoju obec ani na jednom z predošlých odkazov nenašli. Iste, nie je to úplný výpočet podobne orientovaných stránok, ale sú aj ďalšie možnosti ako hľadanie na internete. Hoci pracnejšie.
Ak máte šťastie, už vo vašej obci vznikla kniha alebo iný projekt, kde autori pozbierali aj fotografie. Ľudí, ktorí majú záujem zozbierať dokumenty a fotografie súvisiace s ich obcou stále pribúda, z čoho mám veľkú radosť. Vymenujem aspoň niektorých. Pavla Haluku s kolektívom v Kokave nad Rimavicou som už spomínal. V Turci majú ohromné zásluhy páni z občianskeho združenia Hemibos Ante Portas, vydávajú sériu kníh fotografií mapujúci rôzne oblasti života v Turci. Na ukážky ich knihy nájdete napríklad tu (parádne porovnanie starých a aktuálnych fotiek) alebo moja obľúbená tu. Vydarený projekt majú v Pribyline. V Novohrade ešte spomeniem Juraja Laššáka v Šoltýske, Máriu Adamovú v Lučenci - pozrite si túto parádnu knihu s 300 fotografiami z prvej republiky z Lučenca a celého Novohradu, Jána Hikkera v Haliči, Jula Jarábka s kolektívom v Cinobani či Máriu Ambrušovú v Hrnčiarskej Vsi.

Škola v Drahovej v roku 1926. Z pripravovanej knihy "Utekáč na dobových fotografiách 2: Škola, cirkev, kultúra"
Škola v Drahovej v roku 1926. Z pripravovanej knihy "Utekáč na dobových fotografiách 2: Škola, cirkev, kultúra" 

Milan Pupala v Utekáči zhromaždil veľké množstvo archívneho materiálu, vrátane niekoľko tisíc fotiek. Spolu s ním a Gabikou Šustekovou ich pomaly triedime, získavame k nim popisy a plánujeme ich vydať ako päťdielnu sériu kníh s cca 3500 fotografiami, čo je, vzhľadom na veľkosť Utekáča, veľmi ambiciózny projekt. Zatiaľ máme hotovú prvúdruhú knihu zo série. Na odkazoch si môžete pozrieť ukážky z nich. Históriu lietania zapísal a na fotografiách zhromaždil Lučenčan Tibor Kotek, v jeho knihe nájdete takmer 400 fotografií mapujúcich históriu lietania na letiskách Lučenec, Boľkovce a Fiľakovo v rokoch 1910 až 2004.
Takýchto ľudí je však oveľa viac, ak môžete, podporte ich činnosť, zaslúžia si to. Ak nikoho takého v okolí nemáte a trúfate si na to, zhromaždite materiál z vašej obce vy sami. Nik iný to totiž za vás nespraví a materiálov bude len ubúdať. Fotky a dokumenty sa postupne postrácajú, tak ako sa stratia aj ľudia, ktorí vám k nim budú mať čo povedať. Iste, nie je to jednoduché, treba chodiť z domu do domu, pýtať sa, volať, telefonovať, ale stojí to za to.

C-104 a "bavorák" na letisku vo Fiľakove. Z knihy Tibora Koteka "Krídla nad Novohradom".
C-104 a "bavorák" na letisku vo Fiľakove. Z knihy Tibora Koteka "Krídla nad Novohradom". 

Na záver už len dve poznámky. Obrovskú zbierku pohľadníc (malo by ísť o šesťmiestne číslo) majú aj v Slovenskej národnej knižnici, v súčasnosti intenzívne pracujú na jej spracovaní. Páni, ktorí to majú na starosti sú veľmi ústretoví, snažia sa pomôcť, takže prípadne môžete skúsiť aj tam, ale berte do úvahy, že pohľadnice sa vydávali len vo väčších obciach.

A ešte výzva pre všetkých, ktorí sa venujú regionálnej histórii. V novembri plánujeme vydať Zborník zo stretnutia regionálnej histórie. Odborné príspevky sa venujú len Novohradu, ale v druhej časti sa snažíme predstaviť zaujímavé projekty z regionálnej histórie z celého Slovenska. Takže ak niečo pripravujete alebo o niečom zaujímavom viete, kontaktujte ma. Priestor v zborníku je bezplatný, ale obmedzený. Minuloročný zborník si v elektronickej podobe môžete stiahnuť tu.

Mišo Šesták

Mišo Šesták

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  67x

Hoci som sa tam nenarodil a nikdy trvale nežil, k srdcu mi prirástlo Hradište a celý Novohrad. S partiou okolo občianskeho združenia Priatelia histórie Novohradu sa snažíme mapovať jeho históriu (najmä obdobie rokov 1880-1989). Na čo nám sily stačia, to sa snažíme i publikovať... Zoznam autorových rubrík:  Sovietski vojaci 1968 - 1991SPRHKrídla nad NovohradomVeľká vojnaAkoby ho anjeli šiliVôňa benzínuTajní vrahovia (jednodetstvo)Lučenec a kraj novohradskýStredovek v NovohradeHradišteCinobaňaLučenec v plameňochUtekáčMálinecinéNovohradské vŕškyZažili sme vojnuSúkromnéDarina Bancíková

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu