Utekáč. Šikana na pracovisku

Neznášal, keď sa sklári veľmi opili, dal ich polievať na dereši a potom ich dal pozatvárať do svinských chlievcov až do vytriezvenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Skláreň v Utekáči to bol kedysi pojem. Dávala prácu stovkám sklárom a jej výrobky mali ohlas v celom svete. Sortiment sa v priebehu rokov menil od nápojového skla cez technické osvetľovacie sklo až po výrobu termosiek. Dnes leží v ruinách. Príbeh sklárne sme sa čo najpodrobnejšie snažili zmapovať tu, v hutnej skratke to ale veľmi pekne spravili aj Čierne diery.

Najstaršia zachovaná fotografia sklárne s pôvodnou hutnou halou, ktorá zhorela v roku 1907. Nebezpečenstvo požiaru bolo v sklárskej výrobe veľké.
Najstaršia zachovaná fotografia sklárne s pôvodnou hutnou halou, ktorá zhorela v roku 1907. Nebezpečenstvo požiaru bolo v sklárskej výrobe veľké. 

Nechcem sa ale dnes venovať histórii sklárne ako takej, spomeniem niekoľko príhod a legiend, ktoré sa s ňou spájajú. Vychádzať budem najmä z kroniky Jozefa Midlera, v osemdesiatych rokoch riaditeľa závodu, ktorý v tom období zapísal najstaršie ústne tradované spomienky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začnime v tej najdávnejšej minulosti sklárne, keď ju ešte vlastnil gróf Forgáč: V čase panstva gróf Forgáč okrem huty vlastnil aj obchod s potravinami a, samozrejme, aj krčmu. Za prácu vyplácal svojimi vlastnými peniazmi, za ktoré sa dalo kúpiť len v jeho obchodoch. Neznášal, keď sa sklári veľmi opili, dal ich polievať na dereši a potom ich dal pozatvárať do svinských chlievcov až do vytriezvenia.
Neraz musela zasahovať aj veľkomožná grófka. Keď sa jej manžel vracal na koči z Kokavy nad Rimavicou v opitom stave, hneď odkazovala do huty, aby bolo všetko v poriadku a aby nevznikli príčiny na rozhnevanie veľkomožného pána grófa. Vtedy išiel do huty s palicou a za najmenšiu príčinu mlátil hlava-nehlava. Mal rád ženy a keď niekto prišiel k nemu na rôzne sťažnosti, vyhnal ho a kázal, aby prišla vyjednávať jeho manželka.

SkryťVypnúť reklamu
Vlastné peniate sklárne, tzv. vexle
Vlastné peniate sklárne, tzv. vexle 
Hlavný majster gravírovne Gőrner so svojimi majstrami a tovarišmi v roku 1895
Hlavný majster gravírovne Gőrner so svojimi majstrami a tovarišmi v roku 1895 

Situácia pre sklárov sa veľmi nezlepšila ani za jeho nasledovníka, grófa Kuchynku: V hute bolo zakázané fajčiť. Najmä pri peciach. Veľkomožný pán Kuchynka bol na toto zvlášť prísny a keď niekoho pristihol, mimo pokuty mu vzal i fajku – vtedy sa fajčilo len s fajkami. Keď potom ochorel na vážnu nemoc, kázal fajky vrátiť ich majiteľom. Nazbieralo sa ich vraj za chrbtový kôš. Nikto ich však už neprijal, a keď Kuchynka zomrel, niesli vraj plný kôš fajok v jeho smútočnom pohrebnom sprievode.

Fajčenie prísne zakazoval aj riaditeľ Anton Bauer v polovici 20. storočia: Na obhliadku pracovísk chodil v rôznej dobe a vždy inou trasou. Ak si chcel niekto pofajčiť, musel pritom striehnuť na všetky strany, lebo mu hrozilo vysadenie z práce na určitú dobu alebo štróf – pokuta. Takto bol raz prichytený známy humorista, sklár Juli Matzenauer. „Jak to, že kouříte?“, zvolal na neho Bauer. Matzenauer mu však pohotovo odpovedal: „Jáj, pán direktor, veď ja som vás čakal z druhej strany!“ Huncút sa z toho vykrútil a nič sa mu nestalo.

SkryťVypnúť reklamu
Opukávanie baniek za prvej ČSR. Vľavo stojí riaditeľ sklárne Antonín Bauer.
Opukávanie baniek za prvej ČSR. Vľavo stojí riaditeľ sklárne Antonín Bauer. 

S grófom Kuchynkom, presnejšie s jeho duchom, súvisí aj ďalšia spomienka: V minulosti boli u nás rozprávané s plnou vážnosťou rôzne strašidelné príhody, ktorým sa verilo. O mátohách, zjavení zomretých a podobne. Raz v krčme u Kotlibu sa rozprával nejaký Bajčík s ďalšími stolovníkmi, že on na tieto povery nedá, že to nie je pravda. Slovo dalo slovo a s Bajčíkom sa stavili, že vojde presne o polnoci do miestnej kapličky a bude volať ducha tam v hrobe pochovaného Kuchynku. Medzi tým sa ďalej popíjalo, ale dvaja či traja kujóni, čo toto všetko vypočuli, sa nenápadne z krčmy vytratili s potmehúdskym úsmevom.
O polnoci skutočne Bajčík smelo vkročil do kaplnky a jeho kumpáni, dosť prestrašení, radšej ostali vonku pred budovou. Bajčík vo vnútri smelým hlasom, aby to počuli aj tí vonku zvolal: „Kuchynka, kde si? Vyzývam ťa, aby si sa mi ukázal!“ Vtom sa pomaly otvárajú dvere sakristie, odkiaľ vchádza postava odetá v bielej plachte s predpaženými rukami a zmeneným hlasom hovorí: „Prečo ma budíš z môjho spánku, čo si hriešniku žiadaš?“ Ešte pred chvíľou smelý Bajčík vyletel z kaplnky ako bez duše a spolu s jeho kumpánmi ozlomkrky bežal čo najďalej od toho miesta. Bajčík vraj z toho ochorel na niekoľko týždňov, ale celá osada mala dlho o čom rozprávať.

SkryťVypnúť reklamu
Robotníci a majstri z medzivojnového obdobia
Robotníci a majstri z medzivojnového obdobia 

No a napokon sa ešte zastavme pri závodných lekároch: Ešte pred prvou svetovou vojnou pôsobil u nás závodný lekár MUDr. Hóneci. Bol vtipkár a vraj keď k nemu niekto prišiel, že má kašeľ, dal mu ako liek silné preháňadlo alebo veľkú dávku ricínového oleja s poznámkou: „Veď ty, fiam, si rozmyslíš, či máš zakašľať alebo nie!“
K Hónecimu prišiel starší sklár a sťažoval sa, že má veľký kašeľ. Vyviedol ho teda pred ordináciu a ukázal na cintorín so slovami: „Buď rád, že ešte kašleš, tamtí už nekašľú!“

V povojnových rokoch po roku 1945 sa v Utekáči vystriedalo dosť závodných lekárov. Jedným z nich bol MUDr. Velecký, rozprávajúci čisto česky, slovensky nevedel ani slovo. Prišla k nemu prechladnutá pacientka, ktorej povedal, aby si „odhalila záda“, chtiac ju popočúvať fonendoskopom. Pacientka sa len červenala a ani po niekoľkonásobnom vyzvaní nič nerobila, iba stála. Nakoniec sa odhodlala, stiahla nohavičky, vyhrnula sukňu a prekvapenému doktorovi ukazovala holý zadok.
Prišiel k nemu aj sklár Ferko Jakubec, že je prechladnutý. Po predpísaní liekov mu ešte lekár poradil, aby „pil čaj se skořicí“: Chudák zle rozumel a doma skutočne pil čaj s horčicou. Nebolo by sa to prezradilo, keby sa nebol ponosoval pri peci.

Opukávareň a kontrola baniek
Opukávareň a kontrola baniek 

Niektoré príhody sa rozprávajú vo viacerých obciach a každá sa bije do hrude, že ich verzia je skutočná a pravdivá a ostatní to od nich okopírovali a hrdia sa cudzím perím. Takto nejak vznikajú legendy a povesti. Takou je príhoda o zavraždenom plátenníkovi či napríklad o fajčiarovi, ktorý sa vrátil, odkiaľ prišiel: Niekedy sa do Kokavy nad Rimavicou chodievalo najčastejšie pešo. Vo dne, v noci, v zime aj v daždi. Tak sa vybral aj starý Fusek zo Salajky pešo v zimnej fujavici do tej Kokavy. Svojim výzorom malý človiečik s dobráckou povahou, obľúbený občan, ktorý si aj uhol, keď mal na to peniaze a fajčil z dlhej fajky – zapekačky. Cestou sa posilnil v korhelni u Holuba dvoma či troma cievnikmi žitnej a šiel. Asi tak na polceste mu prichodilo pripáliť si fajočku. Šibalku mu ale vždy sfúkol fujak dujúci od Kokavy. Tak sa obrátil a v odžgerenom kabáte si fajočku pripálil. Spokojne si začal poťahovať a pokračoval v ceste, ale nazad do Utekáča. Aké bolo jeho prekvapenie, keď sa prebral v Utekáči. Darmo vysvetľoval obyvateľom, chodiacim po ulici, že toto nie je možné, veď on už v Utekáči bol a išiel predsa do Kokavy.

Všetky tieto spomienky a príbehy (a aj mnohé ďalšie) sa nachádzajú v knihe Utekáč na dobových fotografiách: Skláreň Clara. Dušan Kubinec, jej autor, tam podrobne opísal jej fungovanie, históriu a zašlú slávu. Je naozaj škoda, že závod, ktorý dvesto rokov fungoval a živil stovky a stovky sklárskych rodín, pozdvihol Utekáč na najmodernejšiu obec široko ďaleko, skončil v ruinách. So sklárňou padol aj Utekáč, dnes je z neho, žiaľ, hladová vyľudňujúca sa dolina. Nové príbehy už nepribudnú.

Mišo Šesták

Mišo Šesták

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Hoci som sa tam nenarodil a nikdy trvale nežil, k srdcu mi prirástlo Hradište a celý Novohrad. S partiou okolo občianskeho združenia Priatelia histórie Novohradu sa snažíme mapovať jeho históriu (najmä obdobie rokov 1880-1989). Na čo nám sily stačia, to sa snažíme i publikovať... Zoznam autorových rubrík:  SPRHKrídla nad NovohradomVeľká vojnaAkoby ho anjeli šiliVôňa benzínuTajní vrahovia (jednodetstvo)Lučenec a kraj novohradskýStredovek v NovohradeHradišteCinobaňaLučenec v plameňochSovietski vojaci 1968 - 1991UtekáčMálinecinéNovohradské vŕškyZažili sme vojnuSúkromnéDarina Bancíková

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu