Veď kresťanstvo je jedným zo základov európskej civilizácie, našich dvoch kňazov vraj už v r. 914 určil za svätých pápež Ján X., dokonca ich v r. 1980 pápež Ján Pavol II. vyhlásil za spolupatrónov Európy. Keď si k tomu pridáme 60% katolíkov na Slovensku (podľa posledného sčítania ľudu), tak vyznieva celkom logicky, že sme navrhli ich podobizeň na rub pamätnej dvojeurovej mince.
Pozabudli sme však na jednu drobnosť - na Ústavu Slovenskej republiky. Podľa prvého článku (zdôrazňujem - prvého) našej ústavy sa Slovenská republika „neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo."
Ak sa neviaže, to znamená, že štátne orgány nemôžu nikoho uprednostňovať na základe náboženstva, alebo na základe jeho viery. Slovenské štátne a iné verejné orgány nemôžu ani v medzinárodnom styku vystupovať v mene akéhokoľvek náboženstva, ani v mene kresťanov - len v mene občanov Slovenskej republiky
Lenže ak navrhneme na medzinárodne platnú mincu podobizeň Cyrila a Metoda so svätožiarou, oficiálne sme sa prihlásili k rímsko-katolíckemu alebo k pravoslávnemu náboženstvu, pretože pre tieto cirkvi sú svätcami.
Cyril a Metod sú dôležité postavy našich dejín. Našich, to znamená nielen slovenských dejín, ale rovnako aj českých či bulharských, hoci v Bulharsku pôsobili už len ich žiaci. Sú dôležitou súčasťou našej kultúrnej tradície a nemožno ich vymazať.
Sú to reálne historické postavy.
Ich svätožiara však nie je reálne svetlo nad ich hlavami. Svätožiara je len výtvarným vyjadrením faktu, že pre určitú cirkev patria k najvyššie postaveným osobám jej tradície. Veriaci určitej cirkvi veria, že títo ľudia získali špeciálny status niekoho vyššieho, ako sú obyčajní smrteľníci.
Svätci sú totiž tí pozoruhodní zaslúžilci, ktorí podľa názoru niekoľkých cirkví mimoriadne slúžili Bohu a odišli do neba. Za svätcov sa nevyhlasujú tí ľudia, ktorí súc veriaci slúžili len svetským potrebám ľudí. Cyril a Metod neboli vyhlásení za svätých preto, že podnecovali kultúrny rozvoj nášho územia. Stali sa svätcami len preto, lebo tu podporovali šírenie kresťanstva.
Ak máme na eurominciach bratislavský hrad, dali sme tam reálnu stavbu, ktorá symbolizuje hlavné mesto. Ak máme na minciach štátny znak, prezentujeme sa tam symbolom štátu, ktorý kodifikovala ústava tohto štátu. Ale ak by sme na mince dali svätožiaru, nedali by sme tam nič reálne, iba niečo, čo je súčasťou náboženskej viery.
Mohli by sme tam dať nereálny obraz, ak by ten reprezrntoval všetkých občanov republiky. Ale svätožiara reprezentuje len určité presvedčenie určitej časti občanov tejto republiky.
Svätožiara prezentuje predstavu o tom, že tí, čo najlepšie slúžia Bohu, získajú špeciálny status. Dali by sme tak na euromincu predstavu o nebi, dali by sme tam vieru v kresťanského Boha.
Tým by sa Slovenská republika vyhlásila za štát riadiaci sa kresťanstvom a prestal by platiť prvý článok Ústavy Slovenskej republiky.