Dlhé nosy od všetkých slovenských vlád

Učitelia si nemohli zvoliť lepšie heslo, ako je dlhý nos. Každému je jasný zmysel tohto gesta, aj pôvodcovia a adresáti dlhých nosov sú jasne určení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Všetky slovenské vlády sa zaklínali rozvíjaním vedomostnej spoločnosti. Väčšinou aj vedeli pomenovať hlavné nástroje na jej rozvoj. Občas v súvislosti s výchovou dokonca spomínali aj morálny stav spoločnosti.

Niektoré vlády sa aj chystali urobiť reformu školstva – obsahovú, organizačnú, finančnú, de-byrokratickú, medzinárodnú, integračnú, verejno-službovú a mnohé ďalšie, dokonca čiastkové reformy aj urobili.

Slovenské školstvo je však po všetkých čiastkových reformách, aj po tých plánovaných a nerealizovaných reformách, v úbohom stave na všetkých svojich úrovniach, čo vedia a vidia všetci, najmä tí, čo v školstve pracujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo verejnej diskusii sa najčastejšie spomína „postavenie učiteľa“ a „ohodnotenie učiteľov“. Pohľad do programových vyhlásení vlád však hovorí, že aj tu sa malo čosi udiať:

Vláda V. Mečiara, 1994

Za jednu z priorít bude vláda považovať rozvoj osobnosti učiteľa a posilnenie jeho spoločenského postavenia, morálneho a hmotného ocenenia i sociálnych istôt.

Vláda M. Dzurindu, 1998

Vláda považuje za nevyhnutné vytvárať podmienky na zlepšenie spoločenského postavenia učiteľov a pracovníkov školstva a stabilizovať ich postavenie zákonom o štátnej (verejnej) službe.

Vláda M. Dzurindu, 2002

Bude usilovať o vyššie spoločenské uznanie a diferencované platové ohodnotenie pedagogických pracovníkov na všetkých úrovniach adekvátne kvalite ich práce a významu tohto povolania pre spoločnosť tak, aby sa táto práca stala atraktívnejšia aj pre mladých učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda R. Fica, 2006

Vláda si plne uvedomuje, že podmienkou zvyšovania kvality vo vzdelávaní je zlepšenie spoločenského a ekonomického postavenia pedagógov, zlepšenie ich pracovného prostredia a regenerácie pracovnej sily.

Vláda I. Radičovej, 2010

Vláda SR preto zvýši výšku finančných zdrojov na školstvo, vedu a šport počas volebného obdobia. Poskytnutie týchto zdrojov podmieni zmenou pravidiel a motivácie na všetkých úrovniach tak, aby vytvárali tlak na vyššiu kvalitu, transparentnosť finančných tokov a efektívnosť ich využívania.

Vláda R. Fica, 2012

V školstve považuje vláda za rozhodujúce zabezpečenie výraznejšej úlohy a postavenia učiteľov všetkých stupňov škôl v spoločnosti, preto okrem odborného a sociálneho aspektu sa musí zvýrazniť aj ich celospoločenská pozícia, t. j. politická, odborná a laická podpora učiteľskej profesie a samozrejme aj jej finančné ohodnotenie a zvýšenie spoločenského postavenia.

SkryťVypnúť reklamu

Vybral som len jeden malý problém. Je jasné, že školstvo potrebuje oveľa komplexnejšie riešenie, nielen vyššie platy učiteľov, pretože tie vyriešia veľmi málo. Ani postavenie učiteľa sa nezlepší za jedno volebné obdobie, lebo na jeho skutočné postavenie v spoločnosti má vláda minimálny vplyv.

Ale pri takýchto programoch našich vlád by sme už dávno mali cítiť nejaké výsledky. A keby sme detailne rozobrali vyhlasované zámery všetkých vlád, pri realizácii čo len polovice z nich by už naše školstvo malo prekvitať.

Kým sa viacero však vlád za sebou nezhodne na radikálnej a systematickej prestavbe všetkého, čo v školstve existuje – od množstva peňazí, cez voľbu riaditeľa školy až po tvorbu učebníc a hodnotenie kvality práce učiteľa, kým si nepostavia výchovu a vzdelanie ako skutočnú prioritu, dovtedy sa bude naše školstvo potkýnať o vlastné nohy.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže niekto tu učiteľom už dvadsať rokov ukazuje dlhý nos.

Erich Mistrík

Erich Mistrík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  217
  •  | 
  • Páči sa:  196x

"Všetko je na webe". Aj o mne: www.erichmistrik.sk Zoznam autorových rubrík:  Myslím na školuKultúra is not deadVedaČistá politikaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu